Ana Sayfa Eğitim Burslar yine dert

Burslar yine dert

Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) öğrencileri, Öğrenci İnsiyatifi ve Aktivisit Düşünce Topluğu, bursların düzensiz olarak yatırılmasını protesto amacıyla bugün Maliye Bakanlığı’na yürüdü.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 02:02
Burslar yine dert

Kuğulu Park’ta saat 10.30’da toplanarak ellerinde, “Okullardan sokağa hakkımızı almaya”; “ Burs sadaka değil haktır”, “Hatırlatma! Burs bir haktır. Uyarı; suç işliyorsunuz! Bknz. Burs Tüzüğü”, “Sizin gündeminiz; açılış, yemek, davet, eğlence...Öğrencinin gündemi; ev kirası, benzin, kitap, kırtasiye parası, burs..” şeklinde pankartlar taşıyan öğrenciler, yürüyüş esnasında “burs hakkımız engellenemez”, “okullardan sokağa hakkımızı almaya”, “öğrencinin hakkını savunacağız”, “susmayacağız, yılmayacağız, haksızlığa teslim olmayacağız” ve “İrsen, Ersin, Akça, Tayyip isyan, isyanımız başka bir okul için” gibi sloganlar attılar.

 

KTÖS ile Çağ-Sen’in de destek verdiği eylemde AÖA, Öğrenci İnsiyatifi ve Aktivist Düşünce Topluluğu’nu temsilen Melek Kavaz Maliye Bakanlığı önünde bir konuşma yaptı.

 

Eylem, konuşmanın ardından Maliye bakanlığı ile öğrenciler arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla güvercin uçurtulmasıyla sona erdi.

 

Eylem çerçevesinde KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de Kuğulu Park’ta basına açıklamada bulundu.

 

KAVAZ


AÖA, Öğrenci İnsiyatifi ve Aktivist Düşünce Topluluğu temsilcisi Melek Kavaz yaptığı konuşmada, eylemi öğrencilerin hakları olan bursları savunma, düzensiz yatırılan bursların düzenli olarak yatırılmasını sağlama amacıyla gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Maliye ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı konuya duyarsız kalmakla suçlayan Kavaz, burs konusunda her iki bakanlık arasında iletişimsizlik yaşandığını iddia ederek, “iki bakanlık burs konusunda iletişim sağlayıp işbirliği yapması gerekirken başka kurumlarla işbirliği yapıyorlar” dedi.

 

Aralık ayında olmalarına rağmen kasım ayı burslarının hala yatırılmadığını ifadeeden Melek Kavaz Ekim ayı burslarının ise Kıbrıs’taki öğrencilere dün yatırılırken Türkiye’dekilere hala yatırılmadığını söyledi.

 

Melek Kavaz, düzensiz olarak yatırılmakta olan bursların yurtdışında okuyan öğrencilerin eğitimlerini yarıda kesmelerine yol açtığı gibi ulaşım, kitap alımı ve projelerin gerçekleştirilmesinde güçlüklere neden olduğunu dikkat çekti.

 

Kavaz, öğrencilerin hakları olan bursu yasal çerçevede ararken bunu düzensiz olarak yatıran ilgili bakanlıkların yasaya göre suç işlediklerini de söyledi.

 

ELCİL


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, KTÖS ile Çağ-Sen’in öğrencilerin düzenlediği eyleme destek verdiğini belirterek, bursların düzensiz olarak yatırılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Ülkede eğitimin paralı hale dönüşmesi, özel üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin müşteri olarak görülmesine yol açtığını savunan Elcil, bu durumun eğitime vurulan ciddi bir darbe olduğu kaydetti.

 

Elcil, yaptığı açıklamada bursların partizanlık gibi bir takım gelişmelere dayandırılarak dağıtıldığını ileri sürerek, yapılması gerekenin, öğrencilere verilecek öğrenim kredisinin ayırım yapılmadan dağıtılması olduğuna işaret etti.

 

Şener Elcil, açıklamasında öğrencilerin burslarını zamanında ödemeyen Maliye Bakanlığı’nı da eleştirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirisiniz

TEZ SUNUMU NASIL YAPILIR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık