Ana Sayfa Ekonomi Bütce'de kampüs için 5 milyon TL

Bütce'de kampüs için 5 milyon TL

Bütçede ‘Meslek Liseleri Altyapı Modernizasyon Projesi için kalem ayrılmazken, kampus projesi için 5 milyon TL ayrılması akıllara ‘Külliye’yi getirdi. Bütçe’deki bu kalemin ‘meslek okulları için mi’ yoksa ‘külliye yapımında mı’ kullanılacağı tartışılmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 18:08
Bütce'de kampüs için 5 milyon TL

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, 2013 Bütçesi’nde ‘Meslek Okulları Kampus Projesi’ kaleminin, ‘Külliye’ için verilecek paranın ‘Kılıfı’ olduğuna işaret ederken, KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, “Umarım bütçedeki bu kalem İlahiyat Bölümü için kullanılmaz” şeklinde konuştu.

 

 

2013 Mali Yılı Bütçesi’nin Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait bölümünde 5 milyon TL’lik “Meslek Okulları Kampus Projesi” kalemi dikkat çekti.

 

Aynı bütçede ‘Meslek Liseleri Altyapı Modernizasyon Projesi için kalem ayrılmazken, kampus projesi için 5 milyon TL ayrılması akıllara ‘Külliye’yi getirdi.

 

Bütçe’deki bu kalemin ‘meslek okulları için mi’ yoksa ‘külliye yapımında mı’ kullanılacağı tartışılmaya başlandı.

 

Bu kaynağın külliye içerisinde yer alması düşünülen bazı birimler için bütçeye konduğu iddialarının yanı sıra, birçok kalemde ‘kesinti’ yapılırken,  “Meslek Okulları Kampüs Projesi”ne yüksek miktarda paranın ayrılması kafalarda soru işareti yarattı.

 

2012 yılı bütçesinde yer almayan “Meslek Okulları Kampüs Projesi” için kaynağın, 2013 bütçesinde büyük bir yer bulmasına, buna karşın 2012 bütçesinde yer alan ‘Meslek Liseleri Altyapı Modernizasyon Projesi’ kaleminin 2013 için olmaması iddiaları daha da kuvvetlendirdi.

 

VAROĞLU: “KÜLLİYE İÇİN VERİLECEK PARANIN ‘KILIFI”


 

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, 2013 Bütçesi’nde ‘Meslek Okulları Kampus Projesi’ kaleminin, ‘Külliye’ için verilecek paranın ‘Kılıfı’ olduğuna işaret etti.

 

“Bu bir politikadır” diyen Varoğlu, Türkiye’deki AKP Hükümeti’nin politikalarını uygulayan UBP Hükümeti’nin, aslında ‘Külliye’ yapımı için bütçede bir ‘kamuflaj’ sağlamaya çalıştığı görüşünü belirtti.

 

“Bunlar bizim için sürpriz değil” diyen Varoğlu, Kur’an Kursları ile başlayan, Haspolat’ta 200 dönümlük arazinin bedava verilmesine kadar uzanan süreçte, Meslek Okulu bünyesinde ‘İlahiyat Bölümü’ açıldığını da anımsattı.

 

 

“HÜKÜMET LEGALİTE YARATMAK PEŞİNDE”


 

İlahiyat Bölümü’nün şimdi de ‘Kolej’ kapsamına alınması çalışmaları olduğunu belirten Varoğlu, “Hükümet legalite yaratmak peşinde” konuştu.

 

İlahiyat Bölümü’ndeki öğrencilere bir çok imkan sunulduğunun altını çizen Varoğlu, buna karşın burs bekleyen, maddi yardıma muhtaç çok sayıda öğrenci olduğuna vurgu yaptı.

 

2013 yılı bütçesinde ‘Meslek Okulları Kampus Projesi’ diyerek yeşil sermaye ile işbirliği içerisinde oyunlar oynandığını ifade eden Varoğlu, bunların kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

 

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, okullarda halen öğretmen eksikliği olduğuna işaret ederken, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun da UBP’nin Kurultay savaşlarına kurban edildiğini ve çalışmaz hale getirildiğini anımsattı.

 

 

TAŞKER: “UMARIM BÜTÇEDEKİ BU KALEM İLAHİYAT BÖLÜMÜ İÇİN KULLANILMAZ”


 

KTOEÖS Genel Sekteri Mehmet Taşker, tüm meslek okullarının bir kampuste toplanması projesinin yıllar öncesinden olduğunu ancak bir türlü hayata geçirilmediğini anımsattı.

 

Meslek Liseleri’nde özellikle altyapıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşandığını da belirten Taşker, 2013 yılı bütçesinde Meslek Liseleri’nin Altyapı Modernizasyonu kaleminin olmadığına işaret etti.

 

Bütçe’de yer alan 5 milyon TL’lik ‘Meslek Okulları Kampus Projesi’nin gerçekten Meslek Liseleri için ayrılmasının ciddi bir adım olacağı görüşünü belirten Taşker, “Umarım bütçedeki bu kalem İlahiyat Bölümü için kullanılmaz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık