Ana Sayfa Yurt Büyük av başladı

Büyük av başladı

"Büyük Av Sezonu” bugün başladı. Av mevsimi 30 Aralık tarihine kadar sürecek ve avcılar toplam 11 gün avlanabilecek.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2012 Pazar 12:41
Büyük av başladı

“2012 Yılı Büyük Av Mevsimi” içerisinde 28 Ekim; 4,11,18 ve 25 Kasım; 2, 9, 16, 23, 26 ve 30 Aralık’ta avlanmaya izin verildi.

 

Büyük av mevsiminde, “ova tavşanı, keklik, turaç, sülün, çulluk, bıldırcın, yaban güvercini, fassa, karga ve saksağan” avlanılabilecek, bunların dışında herhangi bir av ve yabani kuş avlanamayacak.Büyük av mevsiminde bir avcı belirlenen her av günü için en fazla 1 tavşan, 5 keklik veya turaç ve 8 fassa olmak üzere toplamda en fazla 30 adet av hayvanı avlayabilecek.

 

Güneşin doğuşu ile batışı arasında av faaliyeti yapılabilecek. Meskun mahalde 200 metreden fazla yaklaşılmayacak. Büyük avda,  avcı beraberinde en fazla 3 köpek bulundurabilecek. Av bölgelerine araçla gidecek avcılar, tüfeklerini araçlarının bagajlarında ve kırık olarak bulunduracak.

 

Avcıların avlanırken hedefini görüp tanımadan ateş etmemeleri ve birbirlerini koruyacak şekilde avlanmaya özen göstermeleri; ayrıca ava kapalı bölgelere girip avlanmamaları ve yasada yer alan kurallar dışına çıkmamaları gerekiyor. Yasa veya tüzük kuralları dışına çıkan avcılar hakkında yasal işlem başlatılacak. Telefon ve elektrik kabloları ile trafik işaretlerine ve bilgi verici levhalara zarar verilmemesi gerektiği uyarısı da yapıldı.

 

Av gününden önce başka bir adreste konakladıktan sonra ava çıkacak olan avcıların tüfeklerini de beraberinde götürebilmeleri için Tasarruf ve Avlanma ruhsatlarına ek olarak ilçe kaymakamlıklarından taşıma izni almaları gerekiyor. Yangın sonucu yeniden ağaçlandırılan av bölgelerinde avlanacak avcıların, dikilen ve tohumdan çimlenen fidanlara ve çevreye zarar vermemeleri de istendi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık