Ana Sayfa Yurt Büyükkonuk’ta kurulan zeytin pazarı halktan büyük ilgi gördü

Büyükkonuk’ta kurulan zeytin pazarı halktan büyük ilgi gördü

Büyükkonuk’ta her hafta kurulan pazarın bu haftaki teması zeytin oldu. Büyükkonuk Eko Turizm Derneği’nin organize ettiği Zeytin Pazarı’nda, zeytin ve zeytinden yapılmış yiyeceklerin yanı sıra zeytinyağlı sabunlar da satışa sunuldu. Pazarda satılan işlenmemiş yeşil zeytinin kilosu 5 TL olarak belirlendi.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2012 Pazartesi 08:18
Büyükkonuk’ta kurulan zeytin pazarı halktan büyük ilgi gördü

Pazarı ziyaret edenlere, yiyecekleri tatma imkânı da sağlanması vatandaşlardan takdir topladı.


Stantlarda çakıstez zeytin, kara zeytin, çiğ zeytinyağı, kara yağ, yeşil zeytin, zeytinli, zeytinyağından yapılmış sabunların yanı sıra kabak böreği, bulgur köftesi, çeşitli sebze ve meyvelerden yapılmış macunlar, lokma, gözleme, el işleri de yer aldı.


Pazarda çocuklar eşeklerle gezdirilerek unutamayacakları bir gün yaşatıldı.


Büyükkonuk’ta kurulan zeytin pazarına özellikle ülkemizde yaşayan yabancılar büyük ilgi gösterdi. Zeytinin faydalarını bilen yabancıların, stantlarda satışa sunulan hemen hemen her çeşit üründen satın almaya çalışmaları dikkat çekti.


Büyükkonuk Eko Turizm Derneği Başkanı Şerife Demirli, amaçlarının köy pazarını canlandırmak olduğunu belirterek, her hafta yeni bir tema belirlediklerini söyledi. İçinde bulunduğumuz dönemin zeytin hasadı dönemi olduğuna vurgu yapan Demirli, Büyükkonuk’ta yetişen zeytinlerin kalitesinin de çok yüksek olduğuna işaret ettikten sonra bu nedenle bu hafta pazarın temasını zeytin olarak belirlediklerini ifade etti.


Demirli, 25 yıl öncede eylül ayında Büyükkonuk’ta zeytin panayırı kurulduğunu hatırlatarak, köylerinin zeytininin güzel olduğuna bir kez daha vurgu yaptı.


Demirli, pazarın amacının gelen misafirlerin stantlarda satışa sunulan ürünleri görerek ve tadarak almalarını sağlamak olduğunu belirtti.


Büyükkonuk’ta her hafta pazarın kurulduğunu dile getiren Demirli, bu sayede dernek üyelerinin ve köylülerin ürettikleri ürünleri satma imkânı bulduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık