Ana Sayfa Yurt Çakıcı bakanlar kurulunun canı cehenneme dedi

Çakıcı bakanlar kurulunun canı cehenneme dedi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Meclisi’nde görev yapan iki üyesinin istifalarını “şartsız” kabul etti.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2012 Pazar 02:27
Çakıcı bakanlar kurulunun canı cehenneme dedi

TDP, haklarında görevleriyle ilgili ceza davası başlatılan ve en az 5 yıl hapisliği istenen belediye başkan ve meclis üyelerinin yargı süreci bitene kadar görevden alınmaları ve yargı süreci sonunda hapse mahkum olmaları halinde de görevden el çektirilmelerini içeren yasa değişikliği önerileri hazırladığını da açıkladı.

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TDP Merkez Yönetim Kurulu’nun dün akşam LTB gündemiyle yaptığı toplantıda aldığı kararları, bugün düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

 

Parti yetkilileriyle TDP’nin LTB’deki Meclis Üyeleri Avukat Boysan Boyra ve Sinem Görüş’ün de katıldığı basın toplantısında konuşan Çakıcı, LTB’nin bugüne gelmemesi için gerekli uyarıları 2010 yılında Başbakanlık Denetleme Kurulu, Sayıştaylık ve Başsavcılık’a yaptıklarını ancak uyarılarının dinlenmediğini ve kaosun daha da derinleştiğini söyledi.

 

Çakıcı, mayıs ayında Meclis’te LTB’yle ilgili araştırma komitesi kurulması önerilerinin UBP tarafından reddedildiğini hatırlatarak, LTB’nin yasadışı borçlandığını, bunu bizzat ilgili firmayla görüşerek teyit ettiklerini, belediyede yasa dışılık ve usulsüzlüğün doruğa çıktığını ancak uyarılarının gereğinin yapılmadığını kaydetti.

 

Hükümetin anayasaya aykırı olarak belediye başkanı ve meclis üyelerini 90 gün süreyle izne gönderdiğini, bu kararın Anayasa Mahkemesi’nce iptal edildiğini hatırlatan Çakıcı, şöyle konuştu:

 

“BAŞ SORUMLU BULUTOĞLULARI VE HÜKÜMET”

“Gelinen aşamada LTB ile Lefkoşa’daki kaos daha da derinleşmiştir. LTB ile Başkent Lefkoşa’nın geldiği durumun baş sorumlusu yasa tanımayan, usulsüzlükleri Sayıştay raporlarına yansıyan, hakkında dava dosyalanan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile yaptıkları, yapmadıkları ve belediyeyi batağa sürükleyen tüm yasadışı uygulamaları onaylayan UBP hükümetidir.

 

“TEBLİGAT YAPILAMADI”

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlükleri neticesinde savcılık araştırması ve polis soruşturmasının ardından konu yargı aşamasına gelmiştir. Ancak, aradan 3 ay geçmesine rağmen Sayın Bulutoğluları’na tebligat yapılamaması ve çeşitli nedenlerle duruşma halen gerçekleşmemiştir.”

 

TDP Genel Başkanı Çakıcı, Tabipler Birliği’nin Lefkoşa’daki kirliliğin yol açabileceği salgın hastalıklarla ilgili uyarısını hatırlatarak, hükümeti acizlik ve Bulutoğluları’na kol kanat gererek usulsüzlüklere göz yummakla suçladı.

 

“DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU”

Çakıcı, “çöplerin yasemin konularını yok ettiği bir Lefkoşa” yaratıldığını belirterek, zorunlu izne gönderdikten sonra Başbakan’ın “Dönüşü muhteşem olacak” dediği LTB Başkanı Bulutoğluları’nın dönüşünün gerçekten muhteşem olduğunu ve halkı Ortaçağ’da bir Lefkoşa’ya mahkum ettiğini kaydetti.

 

LTB çalışanlarına verilen sözlerin tutulmadığını, maaşlarını alamadıklarını, sosyal güvenlik yatırımlarının yapılmadığını ve büyük mağduriyete uğradıklarını belirten Çakıcı, çalışanların işbaşı yapmaları için de tehdit edildiklerini kaydetti.

 

Mehmet Çakıcı, gelinen aşamada LTB’nin içine düştüğü kötü durumdan çalışanlar ve ilgili sendikanın sorumlu tutulamayacağını söyleyerek, çalışanlara ve sendikalarına desteklerini yineledi. Çakıcı, “Yaşanan kaosun sorumlusu LTB Başkanı Bulutoğluları ile sürecin bu noktaya gelmesinde esas sorumlu olan Başbakan İrsen Küçük ile UBP hükümeti de istifa etmelidir” dedi.

 

2 YASA ÖNERİSİ

TDP Genel Başkanı Çakıcı, pazartesi günü Meclis’e iki yasa değişikliği önerisi sunma kararı aldıklarını da açıkladı ve bu önerilerle “haklarında görevleriyle ilgili ceza davası başlatılan ve en az 5 yıl hapisliği istenen Belediye Başkan ve Belediye Meclis üyelerinin yargı süreci bitene kadar görevden alınmalarının ve yargı süreci sonunda hapse mahkum olmaları halinde de görevden el çektirilmelerinin mümkün olacağını” anlattı.

 

“SAĞLIKLI ÇALIŞMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Çakıcı, TDP MYK’nın bu gerekçelerle “LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile birlikte sağlıklı çalışmanın mümkün olunmaması, Lefkoşa halkına yarar sağlayacak bir yönetimin kalmaması, usulsüz ve yasa dışılıklara devam etme niyetinde olan Başkan’ın icraatlarına ortak olunmak istenmemesi,  Lefkoşa Belediyesi’ndeki kaosun aşılması için seçimin yenilenmesinden başka alternatif kalmaması” nedenleriyle TDP’li Belediye Meclis üyeleri Sinem Görüş ile Boysan Boyra’nın görevlerinden istifa etmelerine dair yazılarının değerlendirildiğini ve istifa etmelerinin karara bağlandığını açıkladı.

 

TDP, pazartesi sabahı 09.30’da Meclis Başkanlığı’na yasa önerilerini; 10.30’da da Yüksek Seçim Kurulu’na iki üyesinin LTB Meclisi’nden istifalarını sunacak.

 

“MECLİSTEN ÇEKİLMEYE KADAR... ÖLÜ TOPRAĞI ATILSIN”

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan TDP Genel Başkanı Çakıcı, Sinem Görüş ve Boysan Boyra’nın istifalarının herhangi bir şarta bağlı olmadığını söyledi. Çakıcı, “CTP’ye, belediye başkanının istifasına bağlı istifa kararını yeniden değerlendirme; DP’ye de Cemal Bulutoğluları’nı kollamaktan vazgeçme” çağrısı yaparak, “Bu gelişmeler bizi Meclis’ten de çekilmeye kadar sürükleyecek. Sendikal Platform ve sivil toplum örgütleri üzerlerindeki ölü toprağını atsın, herkes toplumsal değerlendirme yaparak sokağa insin” dedi.

 

Mehmet Çakıcı, artık geri dönülmeyecek bir yola girildiğini kaydederek, “Gelin hep beraber ülkemizi temizleyelim” diye konuştu.

 

“BAKANLAR KURULU’NUN CANI CEHENNEME”

Bakanlar Kurulu’nun perşembe günü aldığı kararla ilgili olarak “Bakanlar Kurulu’nun canı cehenneme. Bu Bakanlar Kurulu’ndan hiçbir şey olmaz, bizim için hiçbir anlamı yoktur. Özür dileyip istifa etmelidirler” diyen Çakıcı, hükümete eleştiriler yaptı.

 

Basın toplantısında konuşan Avukat Boysan Boyra da, TDP’nin Meclis’e sunacağı yasa değişikliği önerilerinin içeriği hakkında bilgi aktardı. Boyra, “Belediyeler Yasası” ve “Seçim ve Halkoylaması Yasası”nda tadilat öngördüklerini kaydetti. LTB Başkanı Bulutoğluları hakkında açılmış davaların sürekli ertelendiğini ancak eninde sonunda bu davaların görüşüleceğini belirten Boyra, Bulutoğluları’na davanın özgürce görüşülmesi için istifa çağrısı yaptı.

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık