Ana Sayfa Siyaset Çakıcı: "Ülke ekonomisi giderek Türkiye'ye bağlanıyor"

Çakıcı: "Ülke ekonomisi giderek Türkiye'ye bağlanıyor"

Meclis Genel Kurulu’nda 2013 bütçesinin geneline ilişkin görüşlerini açıklayan Çakıcı, ülkede hemen hemen her sektörde sorunlar yaşanırken bakanların “valilik valilik dolaştığını” söyledi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 22:47
Çakıcı:

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülke ekonomisinin giderek daha fazla Türkiye’ye bağlandığını kaydetti.

Meclis Genel Kurulu’nda 2013 bütçesinin geneline ilişkin görüşlerini açıklayan Çakıcı, ülkede hemen hemen her sektörde sorunlar yaşanırken bakanların “valilik valilik dolaştığını” söyledi.

Türkiye’de imzalanan Ekonomik Paket’e de değinen Çakıcı, Başbakan ve bakanların Türkiye’ye gidip paket imzalayacağını televizyondan öğrendiğini; içeriğini ise imzalandıktan sonra internetten okuduklarını söyledi.

Ekonomik paketin “yerli paket” olarak lanse edilmesine rağmen bunun böyle olmadığını kaydeden Çakıcı, pakete eleştiriler getirdi ve “Ülke ekonomisi giderek daha fazla Türkiye’ye bağlanıyor” dedi.

Çakıcı, paketle birlikte sendikal hakların budanacağını, elektrik kurumunun ve telefon dairesinin özelleştirileceğini, her 4 emeklinin yerine 1 kişinin alınacağını anlatarak, bugün gelinen noktada ülkenin çöktüğünü savundu.

Başkentin aylardır çöp içinde olduğunu, salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya bulunulduğunu ve belediye yönetiminin Lefkoşa’yı batırdığını kaydeden Çakıcı, “Bu Türkiye veya başka bir ülkede olsa o başkan yerinde durabilir miydi” diye sordu.

Çakıcı, öte yandan Başbakan’ın mahkemelik olduğunu, Meclisin toplanamadığını, iktidar partisinin Meclis’i çalıştırmadığını anlatarak, “Yönetim çökmüştür” dedi.

Çakıcı, hükümeti “ülkenin kurumlarını peşkeş çekmekle” suçlayarak, Ercan ihalesiyle ilgili eleştirilerde de bulundu.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nda yaşananlara değinen Çakıcı, sahtekarlık yapanların görevine devam etmesini eleştirdi.

Resen vergilerin insanların canını yakmaya devam ettiğini, birleşik faizlerden dolayı binlerce insanın mahkemelik olduğunu anlatan Çakıcı, yeni cezaevi yapılacağından bahsedildiğini, ancak yalnızca iki yasanın değişmesinin cezaevinin de rahatlamasını sağlayabileceğini söyledi.

Etkin denetim yapılması halinde ekonomiye de ciddi katkı getirilebileceğine işaret eden Çakıcı, hayvan kaçakçılığını örnek göstererek, bunu yapanların bilindiğini ve sıkı denetimle ortaya çıkarılmasının zor olmadığını söyledi.

Çakıcı, ülkede uzun bir süredir her şeyin kurultaya endekslendiğini ifade ederken, BRT’nin yayınlarını ve yayın politikasını da eleştirdi; müdür değişikliğinin sebebinin kurultayla ilgili olduğunu kaydetti.

UBP kongrelerinin BRT ekranlarından canlı verilmesine tepkisini dile getiren Çakıcı, kendisinin BRT’de katıldığı programın sayılı olduğunu söyledi.

Çakıcı, ülkeyi çökertenlere Kıbrıs Türk halkının gerekli cezayı vereceğine inandığını belirterek, “Bugün verilen mücadele Kıbrıs Türkü’nün  kurtuluş mücadelesidir, dik durma mücadelesidir, onurlu insanların mücadelesidir…” şeklinde konuştu.

“Bu bütçe statükonun bütçesidir, statükoyu devam ettirme bütçesidir” diyen Çakıcı, temiz siyasetin ülkede hakim olması için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

EROĞLU , TAŞKINKÖY VE GÖÇMENKÖY’Ü ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık