Ana Sayfa Ekonomi Çakma Range Rover

Çakma Range Rover

Daha satışa bile çıkmadan yeni Range Rover'ın çakmasını hazırlayan Çinli markalar Şangay Fuarı'nda, başta lüks SUV'lar olmak üzere kopyalanan modelleri sergiliyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2012 Çarşamba 12:22
Çakma Range Rover

Çin, 2009 yılında dünyanın en büyük otomobil pazarı unvanını Amerika'nın elinden aldığından beri hızla büyüyor. Geçtiğimiz yıl 18.5 milyon aracın satıldığı Çin pazarının, 2015'e kadar 20 milyon adetleri zorlaması bekleniyor. İştahları kabartan bu devasa pazardan pay almak isteyen Avrupalı üreticilerin neredeyse tümü Çin'deki fabrikalarıyla üretim yaparken, birbiri ardına da yerli markalar doğuyor.

 

GÖZDE ARAÇLAR SUVLAR


ÇİN'de gelir düzeyi yükseldikçe prestijin simgesi olarak görülen büyük 4x4'lere olan talep paralelinde kopya ürünler de artıyor.

 

BU kez kopyalama sanatında sınırları zorlayan Çinli markalar, daha satışa sunulmayan yeni modelleri bile kopyalayıp pazarlamaya başladı. İlk kez Eylül ayında Paris Otomobil Fuarı'nda sergilenen yeni Range Rover, daha Avrupa'da satışına başlanmadan klonlanıp, Şangay Fuarı'nda sergilendi. Lüks Avrupalı SUV'lar da, kopyalama sanatından payına düşeni aldı.

 

AÇILAN DAVALARDAN SONUÇ ALINAMIYOR


Çinli otomobil üreticilerine Avrupalı markalar tarafından açılmış çok sayıda kopya, patent davası bulunuyor. Ancak, Çin kanunları ve bürokrasinin ağır işlemesi yüzünden Avrupalılar bu konuda mahkemelerden caydırıcı kararlar almayı başaramıyor. Bu durum da kopyacılığın artarak devam etmesine neden oluyor.

 

KOPYALAMA AYIP DEĞİL


Çin kültüründe kopyalamak, ayıplanan bir davranış biçimi değil. Hatta taklit edilen ürüne onur kazandırdığı bile düşünülüyor.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık