Ana Sayfa Yurt Çalışanlar yalnız bırakılmadı

Çalışanlar yalnız bırakılmadı

CTP ve KTAMS, dün düzenledikleri yürüyüşlerle eylemleri süren Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına destek verdi.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2012 Salı 10:54
Çalışanlar yalnız bırakılmadı

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının “angarya ve sosyal güvencesiz çalıştırıldıkları” gerekçesiyle eylemlerini sürdüren Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) dün büyük destek geldi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), bu amaçla yürüyüş düzenlerken, Kıbrıs Türk Amme Sendikası ise (KTAMS) dayanışmasını hem grev, hem de yürüyüş, hem de belediye önündeki eylemin düzenleyicisi olarak ortaya koydu.


Ayrıca, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Dev-İş ve Türk-Sen’e bağlı sendikalar da BES’e, destek belirtti.


LTB çalışanlarının Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılması; maaşlarını düzenli almaları talep edilen eylemde, Belediye Başkanı, hükümet ve Cumhurbaşkanı’na yönelik eleştiriler ve istifa çağrıları yapıldı.


Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemler sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.

 

Önce polise sonra eyleme


LTB çalışanlarının örgütlü olduğu BES, 800’ü aşkın çalışanın imzasıyla “angarya ve sosyal güvencesiz çalıştırıldıkları” gerekçesiyle işveren ve hükümeti Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne şikayet etti.


“Birlik, Mücadele, Dayanışma” sloganları atarak “Kavgamız Ekmek Kavgasıdır” yazılı pankartla polise yürüyen LTB çalışanları, Yönetim Kurulu’ndan temsilciler aracılığıyla şikayetlerini polis makamlarına iletti.


BES Başkanı Savaş Bozat, üyelerinden taşkınlık yapmadan sloganlarla kendilerini beklemesini de isteyerek, Yönetim Kurulu’ndan birkaç kişiyle birlikte polis binasına girdi. Basın mensupları ise içeriye alınmadı.


Bu sırada LTB çalışanları “Direne Direne Kazanacağız” sloganları attı.


Şikayet başvurusunun ardından yeniden LTB çalışanlarının yanına gelen Bozat, hukukçuları aracılığıyla Başsavcılığa da aynı şekilde bir şikayet dilekçesi vereceklerini açıkladı. Bozat,  daha sonra LTB önünde kendilerine destek veren siyasi parti ve örgütlerle eylem yapılacağını hatırlatarak, üyelerini LTB önüne dönmeye davet etti.

 

Oyun bitti


CTP’liler dün, “Oyun Bitti Lefkoşa Hesap Sormaya Geliyor” sloganıyla, BES’e destek vermek üzere kalabalık bir grupla Lefkoşa Belediyesi önüne gitti.


PEYAK binaları önünde saat 11.00’de toplanan CTP’liler, pankart ve sloganlarla Kaymaklı yolu istikametinden LTB önüne gelişlerinde BES temsilcileri tarafından karşılandı. Konvoyda CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, milletvekilleri ve bazı parti yetkilileri de yer aldı. Yüzlerce CTP’li, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nı istifaya çağırdı.


CTP Başkanı Yorgancıoğlu, yüzlerce kişinin katıldığı eylemin son bölümünde yaptığı konuşmada, LTB’de bugün yaşanan sorunların önceden görülebildiğini gerekli uyarıları yaptıklarını savundu ve “Ancak Cemal Bulutoğluları o dönemin Başbakanı Derviş Eroğlu’ndan destek aldı. 10 milyon sterlini bu belediye meclis üyeleri görüşmeden Bakanlar Kurulu onayladı. Devamında Derviş Eroğlu Cumhurbaşkanı oldu bu on milyon sterlini kullanarak” iddiasında bulundu.


UBP Hükümetinin LTB hakkında aldığı kararın Anayasa Mahkemesi tarafından bozulduğunu anımsatan Yorgancıoğlu, UBP hükümetini ayrıca anayasal hakları için mücadele veren LTB çalışanlarına grev yasağı getirdiği için eleştirdi.


Bakanlar Kurulunun toplantılara katılmamaları durumunda Belediye Meclis Üyelerini görevden alma girişiminin yasa dışı olduğunu savunan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun sosyal güvenceleri için gerekli yatırımları yapılmayan çalışanlar hakkında soruşturma başlatma hakkının da bulunmadığını belirtti.


Yorgancıoğlu, “Görev artık Lefkoşalıdadır görev artık Kıbrıs Türk halkındadır, iradesine sahip çıkma zamanı gelmiştir. LTB bu başkanla kurtarılamaz” dedi.

 

YKP: Emekçi belediyeyi temizleyecek


Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları ile sendikaları BES’le dayanışma ve Bakanlar Kurulu’nu kınamak için eylem yaptı.


YKP’den yapılan açıklamaya göre, dün saat 10.30’da LTB binası önüne giden parti yetkilileri, “Belediye Lefkoşa’yı temizleyemedi, Lefkoşalı ve emekçi belediyeyi temizleyecek” pankartı açıp BES’e dayanışmalarını ifade etti.

 

KTAMS’tan çifte eylem


KTAMS belediye çalışanlarına destek ve hükümeti protesto amacıyla dün 3 saatlik grev ve belediye önünde eylem yaptı.


KTAMS’ın eylemi için saat 10.30’da sendika lokalinde toplanan üyeler, “Temiz Lefkoşa İstiyoruz... Gün Gelecek Devran Dönecek UBP Halka Hesap Verecek... Lefkoşa Uyuma Kentine Sahip Çık” sloganlarıyla belediye binası önüne yürüdü.


Destek ve protesto yürüyüşü yapan KTAMS üyeleri, LTB önüne gelişlerinde BES Başkanı Savaş Bozat ve çalışanlar tarafından coşkuyla karşılandı. Bu sırada KTAMS üyeleri “Belediye işçisi yalnız değildir” sloganları attı. Bozat ve KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, el ele tutuşarak eylemcileri selamladı.


KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, belediye binası önüne kurulan kürsüden yaptığı konuşmada, LTB çalışanlarına destek belirterek, grev sürelerini 1 saat uzatarak 13.00’te bitireceklerini açıkladı ve LTB çalışanlarının güvencesiz çalıştırılmalarına göz yumamayacaklarını söyledi.


Lefkoşa’nın pisliğinin de, belediye emekçilerinin güvencesiz çalıştırılmasının da kendilerini ilgilendirdiğini belirten Kaptan, hep beraber mücadele çağrısı yaptı.

 

“Dertleri koltuk”


BES Başkanı Savaş Bozat, LTB çalışanlarının ayın 30’unda maaş almayı unuttuğunu belirterek, ortaya attıkları kıvılcımın ateşe dönüşmesi gerektiğini söyledi.


Bozat, ortaya attıkları kıvılcımın ateşe dönüşmesi gerektiğini belirterek, “Hedefimiz kökünden temizliktir. Belediye Başkanıyla, hükümetiyle temizlenecek, bu kavga artacak” dedi.


KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, “8 aydır eylemde, sokakta olan BES’in bir kıvılcım atarak ateşi yaktığını; bu ateşin büyümesi, isyana dönüşmesi gerektiğini” söyledi. Varoğlu, yönetenlerin koltuklarını korumak uğruna ülkeyi mahvettiğini savunarak, “Onların derdi koltuk, bizim derdimiz ekmek” diye konuştu.


Güç-Sen Başkanı Erol Emin, belediye çalışanlarını açlığa mahkum edenlerin suç işlediğini, kabahatlerinin çok büyük olduğunu iade ederek BES’e destek belirtti.

 

“Çalışanlar helikopter istemiyor”


Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, belediye çalışanlarının uçak, helikopter değil, sadece emeklerinin karşılığını istediklerini ifade ederek, “Bu suç mu?” dedi. Bıçaklı, “KTHY gibi küçük bir şirketi bile yönetme becerisi gösteremeyenlerin ülkeyi nasıl yöneteceğini” sorarak, hükümetin çoktan istifa etmesi gerektiğini savundu.


Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, BES’in kavgada önemli bir ateş yaktığını belirterek, desteklerini ifade etti.


KTEZO Başkanı Hürrem Tulga ise konuşmasında, belediye emekçilerinin son yılların en büyük öfkesini ortaya koyduğunu söyledi.


Konuşmaların ardından eylem olaysız tamamlandı ve BES üyeleri dışındaki eylemciler dağıldı.

 

DAÜ-SEN’den mücadele çağrısı


DAÜ-SEN ise yaptığı yazılı açıklamada, ekonomi, sağlık, eğitim ve kriz haline gelen LTB’deki sorunların bu hükümetle çözmenin yolu kalmadığını ileri sürerek, tüm demokratik güçleri, tartışmaları bir kenara bırakıp daha fazla dayanışma içinde hedefe varılıncaya kadar mücadeleye çağırdı.


Açıklamada, Hükümet’in LTB konusunda aldığı son karar “hukuk, mantık ile psikoloji açısından akıl almaz” olarak değerlendirilerek “Hükümet’ten istifa etmesi ve giderken de yanında Cemal Bulutoğluları gibilerini götürmesi dışında bir şey talep etmenin anlamı kalmamıştır” denildi.


Açıklamada, “Ülkemizin başına on tane Sandy kasırgası gelse dahi bu çapta felaketleri yaşamamız mümkün olmayacaktı. Bu kadar beceriksiz yöneticinin bir araya gelip bir hükümette buluşmaları yaşanacak felaketlerin en büyüğüdür” ifadelerine yer verildi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık