Ana Sayfa Yurt Çalışmaları anlattılar

Çalışmaları anlattılar

Öğrenci Konseyi başkanları, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Başbakan Küçük ile görüştü.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 08:06
Çalışmaları anlattılar

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük, YÖDAK Başkanı Hasan Ali Bıçak ve Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu ile DAÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ekrem Soyşen ile beraberindeki heyeti kabul etti.


Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen kabulde YÖDAK Başkanı Hasan Ali Bıçak, KKTC’deki öğrencilerin dünyadaki eğitim süreçlerine katılımının ve AB’nin Bologna süreci yanında Avrupa Öğrenci Birliği’ne üyeliğin gündemde olduğunu söyledi.


Bıçak, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Öğrenci Birliği’ne üye olduğunu; KKTC’de de bir öğrenci birliği kurup Avrupa Öğrenci Birliği’ne üye olma çalışmaları yaptıklarını anlatarak, üye olma sürecinde TC’deki konseyin tecrübelerinden yararlanmak için YÖDAK’ın konsey üyelerini Ada’ya davet ettiğini belirtti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, TC ve KKTC’den öğrenci birliklerinin diyalog içinde olması ve tecrübe paylaşımın önemine işaret ederek, kardeş ülkelerin kardeş üniversitelerinin çalışmasının faydalı olacağını vurguladı.


Yeni YÖK yasasıyla öğrencilerin okul yönetimlerinde temsiliyetinin önünün açılacağını da belirten Eroğlu, bunun öğrencilerinin okul yönetiminde ve YÖK’te sesinin duyulması adına önemli bir gelişme olacağını belirtti.


Başbakan İrsen Küçük de, devam eden bütçe görüşmeleri nedeniyle heyeti Meclis Şeref Salonu’nda kabul etti.


Küçük, kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’deki üniversitelerin güçlü altyapılarıyla başarılı bir sektör olduğunu belirterek, üniversite kontenjanlarıyla ilgili belirledikleri uzun vadeli hedeflerini kısa sürede aştıklarını söyledi.


Ülkenin tanıtımı açısından yabancı ülkelerden gelen öğrenci sayısını arttırmayı istediklerini de kaydeden Küçük, Türkiye’yle her alanda iyi olan ilişkilerin üniversiteler düzeyinde de gelişmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.Ağaoğlu: Umut veriyor


Türkiye Üniversite Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu, konseylerinin de katkılarıyla TC’de üniversitelerle ilgili devrim nitelikli kararlar alındığını belirterek, bu kararların üniversitelerin geleceğiyle ilgili umut verdiğini söyledi.
Türkiye’de 174 civarında üniversite olmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Ağaoğlu, 30 bin civarındaki yabancı öğrenci sayısını arttırmayı hedeflediklerini belirtti.


Ağaoğlu, KKTC’deki üniversiteleri asla kendilerinden ayrı görmediklerini ve YÖDAK’la KKTC’de de öğrenci konseyi kurulması konusunda çalışmalar başlattıklarını anlatarak, KKTC’deki öğrencilerin bilgi ve kültür birikiminden yararlanmak istediklerini söyledi.


KKTC Üniversite Konseyi Kurucu heyet Başkanı Ekrem Soyşen de, YÖDAK’la yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi vererek, KKTC’de eğitim gören öğrencilerin sıkıntılarına da yetkililerin desteğiyle çözüm bulmayı istediklerini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık