Ana Sayfa Gündem "CAS ÇALIŞANLARI İÇİN EVKAF'TAN ÇEK ÇIKTI"

"CAS ÇALIŞANLARI İÇİN EVKAF'TAN ÇEK ÇIKTI"

Başbakan Tufan Erhürman, BRT ekranlarında Selda İçer'in sunduğu 'Alternatif Bakış' isimli programa konuk olarak, tasfiye halindeki CAS şirketi çalışanlarının akıbetine ilişkin; haftalardır beklenen açıklamayı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2018 Cumartesi 08:56

Başbakan Erhürman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“CAS meselesinde Sayın İbrahim Benter ile görüştük. Eylemciler için belli bir oranda çek çıktı. Miktarını şimdi burada söylemeyeceğim. Yılbaşı öncesi gitsinler ufak tefek alışveriş yapabilsinler. Evkaf tam da bu noktada işleyebilirdi. Ne Maliye Bakanlığı’nda ne de başka yerde para var.

“BEKLENTİLERLE İLGİLİ BAŞTAN SÖYLEYEYİM…”

“Beklentileriyle ilgili baştan söyleyelim. Biz onlara kapalı odada ne demişsek, onu tekrar edeceğim. Konuştuğumuz şeyin kamuoyu ile paylaşılmasını istiyorlardı. Bunu paylaşacağım. Ama biraz sabır rica edeceğim. Biz 10 aydır hükümetteyiz, 7 aydır CAS meselesi devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığımıza dönemin CAS Genel Müdürü’nden bir yazı geldi. Aylık 400 bin TL olmadan biz iş yürütemeyeceğiz denildi. Şirket kapandıktan sonra biz bu arkadaşlarla sürekli diyalog halinde olduk. Bizim dönemimizde de bizden önceki dönemde de Başsavcılık’tan alınan görüşler hep aynı oldu. Denildi ki CAS özel bir şirkettir, devletle bir ilişkisi yoktur. Başbakanlık Denetleme Kurulu bir araştırma yaptı ve rapor oluştu. Mahkeme hisseleri vermeyi de reddetti. Son geldiğinde CAS çalışanı arkadaşlar bari artık bu tasfiye olsun da hiç olmazsa biz de önümüzü görelim dediler.

Açık söyleyeyim tasfiyenin hızlanmasını yapabileceğim bir şey yoktu. Tasfiyenin gerçekleştiği gün itibariyle; Sayın Denktaş dedi ki tazminatların ödenmesi için kaynak bulacağız. Bunu anlatacağım ama kamuoyu hangi aşamada olduğumuzu bilmesi lazım. Başlangıç noktası 8 yıl önce. 3 Temmuz 2010’da eski KTHY Yönetim Kurulu, İnkişaf Sandığı’na devrine karar verdi. 3 buçuk milyona devredeceğini söyledi. Bakanlar Kurulu 5 Temmuz 2010’da hisse alımıyla ilgili Maliye Bakanlığı olarak 3 buçuk milyon ödeme yaptı ve bu para KTHY’ye gitti. Bunun karşılığında hisseler devralınmadı. O 3 buçuk milyon tasfiye masasında kaldı. Bizim 3 buçuk milyon alacağımız var.

CAS’ın Değirmenlik Belediyesi’ne 1 milyon 800 bin TL borcu var. Bu borcun ödenmesi için 2017’de Bakanlar Kurulu bu parayı CAS’a bu parayı borcunu ödemesi için verdi. Fakat bu para belediyeye ödenmedi. Bu paranın ne olduğu bilinmiyor. Belediyenin alacağı da tasfiye masasında duruyor.

CAS’çı arkadaşlar bizimle 17 Aralık öncesi konuştuklarında tasfiye için başvuralım, biz de tazminatlarımızı alabilelim, yeni bir işe girebilelim dediler. Biz ilk günden itibaren bunun tipik bir devlet şirketi gibi değerlendiremeyeceğini biliyoruz. Devletin 5 milyon 300 bin gibi bir gideri var. Ortada olmayan bir para.

Burada en suçsuz oradaki çalışanlardır. Biz de geldiğimiz noktada eğer bu “yüzde 100 özel bir şirket olsaydı ya da yüzde 100 devlet şirketi olsaydı” yapacaklarımızın ortasındayız. Devletin de müdahil olduğu bir özel şirket. Serdar Denktaş tazminatların ödenmesi için bir kaynak bulacağını söyledi. Çünkü tam tipik bir özel şirket değil. Ben de görüşmeler sonrası, başka şeyler de yaptık; normal özel şirketlere yapılmayan şeyler. Son görüşmemizde ‘bu hükümet sizi tipik bir özel şirket olarak görmüyor’ dedik. Özel şirket olarak görmemesinin bir uzantısı da şu olacak dedim; normal şartlarda da kadrolu personel istihdam etmek istiyoruz. 355 kadrolu personel istihdam ettik. 2017’de 168 kişi alınmıştı. Prensibimiz kadrolu personel istihdam etmek. Dünkü Bakanlar Kurulu’nda Sağlık Bakanlığımız diyor ki 20 işçiye ihtiyacım var. Bir de sözleşmeli personel denilen personel var.

Başbakanlıkta dedik ki işçi ihtiyacımız olduğunda veya sözleşmeli personel ihtiyacımız olduğunda; ki bunu söyleyeyim bu arkadaşlar bu hizmet alanında çok iyi eğitimler almış insanlar. Bu işi yapacak bir şirket gelse buraya; ilk işi bu insanlar alabilir. Ne zaman ki biz işçiye –aralarında anestezi uzmanı var- bunu da eklemek isterim kadrolu da değil; işçi ve sözleşemede biz sizi öncelikli olarak değerlendireceğiz sözünü verdik. Şu sözü vermedik; bir yasa çıkacak da CAS’ta çalışan bilmem kaç kişi devlete gelecek şeklinde bir söz vermedik. 2019 itibariyle ihtiyaç olması durumunda öncelikli olarak aldığımız listeye bakacağız”.

Başbakan Erhürman, çözüm olarak ise, "İhtiyaç olması halinde işçi veya sözleşmeli personel ihtiyacında ilk CAS çalışanlarını değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık