Ana Sayfa Çekilmenin birinci aşaması tamam

Çekilmenin birinci aşaması tamam

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "PKK'lıların yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar. Birinci aşama bu haliyle bize göre tamamlanmış oldu" dedi.

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2013 Perşembe 16:44
Çekilmenin birinci aşaması tamam

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'nın çekilmesine ilişkin "PKK'lıların yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar. Çok büyük bir kısmı yerlerini terk etmiş durumda" dedi.

DİSKİ Genel Müdürlüğü Acil Durumlar Pompa İstasyonu'nun açılış töreninde gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorularını yanıtlayan Demirtaş, çözüm sürecinin birinci aşamasının çatışmaların, ölümlerin yüzde 100 durması ve bu çatışmasızlık halinin sürdürülebilir hale gelmesi anlamına geldiğini belirterek, bu aşamada PKK'nın çekilmesine ilişkin önemli yol katedildiğini söyledi.

"PKK'lıların yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar. Çok büyük bir kısmı yerlerini terk etmiş durumda" diyen Demirtaş, "birinci aşama son kişi kalıncaya kadar devam eder" gibi bir anlayışın yanlış olduğunu ifade etti.

Demirtaş, "Ülkenin demokrasiye kavuşması ya da demokratik siyasetin önünün açılması için sınırda çetele tutup, (son PKK'lı geçti mi, geçmedi mi?) diye bekleyecek mi bu devlet? Bu yanlış bir anlayış. Birinci aşama bu haliyle bize göre tamamlanmış, Hükümetin reform yapabileceği siyasi atmosfer oluşmuştur. Önemli olan budur"  diye konuştu.

Demirtaş, "bazı yerlerde PKK'lıların işçi ve teknisyenleri kaçırdığı yönündeki iddialara ilişkin bir soruya, "Bunlar onlar tarafından mı yapılmış emin değiliz" dedi. Demirtaş, "Sözü edilen kişiler gerçekten PKK tarafından kaçırılmış veya alıkonulmuşsa en kısa sürede serbest bırakılmalarını BDP olarak bekliyor ve talep ediyoruz" diye konuştu.

"Süreci sekteye uğratacak bir girişim beklemiyorum"

"Geri çekilme ve çözüm sürecinde zaman zaman küçük büyük sıkıntılar olur" diyen Demirtaş, önemli olanın bunları aşabilmek ve doğru bir şekilde tahlil edip geleceğe bakabilmek olduğunu belirtti.

Demirtaş, "Ben öyle kimsenin büyük bir provokasyon içerisinde olduğunu düşünmüyorum. PKK ilk günden bu yana geri çekilme meselesini ve demokratik çözüm sürecini ciddiyetle yürüttü. Bu saatten sonra da hiç bir şekilde o taraftan bir provokasyon girişimi, süreci sekteye uğratacak bir girişim beklemiyorum" dedi.

"Akil İnsanlar Grubu'nda yer alan herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum"

Demirtaş, Akil İnsanlar Heyeti gruplarının sürece katkısının sorulması üzerine farklı farklı dünya görüşü ve düşüncelere sahip olmalara rağmen Türkiye'de barışı anlatmaya, çözüm sürecine desteği artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Grupların önemli bir misyon üstlendiklerini, birçok yerde haksız hakaret ve saldırılara uğradıklarını ancak bıkmadan, usanmadan çalıştıklarını vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Akil İnsanlar Grubu Türkiye'nin barışına iyi niyetle katkı sundular. Fedakarca bir çalışmaydı. Raporların bir kısmını okuyabildik tüm bölge raporlarını göremedik. Ancak hazırladıkları raporların önemli ölçüde Türkiye'nin fotoğrafını yansıttığını düşünüyorum. 'Talepler, kaygılar, beklentiler objektif olarak yansımış' diye düşünüyorum. Akil İnsanlar grupları içinde yer alan herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum. Ancak bu çalışma başbakanlığa bağlı değil, sivil, özgür bir çalışma olmalıydı. Akil İnsanlar Grubu bu saatten sonra biraz daha özgün ve özerk olarak başbakanın bir bürokratı veya bir kurumu görüntüsünden çıkarak özgürce faaliyetlerini sürdürebilirler. Çünkü buna ihtiyaç var."

Parlamentonun tatile girmesi

Demirtaş, parlamentonun 3 ay tatil yapması halinde bazı yasalar ve anayasal düzenlemelerin zora girebileceğine dikkati çekerek, parlamentonun tatile girmeden faaliyet yürütmesi veya kısa bir tatil yapması halinde Türkiye'nin siyasetine çok daha katkısı olacağına inandığını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık