Ana Sayfa Yurt Cemal Bulutoğluları yetkisizleştirildi

Cemal Bulutoğluları yetkisizleştirildi

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Hürriyet gazetesine Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tatar, Ziraat Bankası’nda alınacak kredi tutarının 90 milyon Türk Lirası’na çıktığını, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın ise mali yetkilerinin elinde alınacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 07:13
Cemal Bulutoğluları yetkisizleştirildi

Hürriyet’te Ömer Bilge imzasıyla çıkan haber şöyle:

 

Ziraat Bankası, mali kriz nedeniyle batan ve çalışamaz hale gelen Lefkoşa Belediyesi’ni kurtarmak amacıyla vereceği desteği ‘full-paket’ haline getirerek 90 milyon liraya çıkarttı. KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, borçların yanı sıra belediye çalışanlarının sosyal yatırımlarının da ödeneceğini, belediyenin tüm gelir yönetiminin Ziraat Bankası’nda toplanarak yapılacağını açıkladı.

 

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, mali kriz nedeniyle batan ve çalışamaz hale gelen Lefkoşa Belediyesi’ni kurtarmak amacıyla Türkiye’den istenen 50 milyon liralık kredinin ‘full-paket’ haline getirilerek 90 milyon liraya çıkartılmasını sağladı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ı Ankara’da ziyaret eden Tatar, 50 milyon liradan 90 milyona çıkartılan krediyle, borçların yanı sıra belediye çalışanlarının sosyal yatırımlarının da ödeneceğini, belediyenin tüm gelir yönetiminin Ziraat Bankası’nda toplanarak yapılacağını açıkladı.

 

 

KENTTE SALGIN RİSKİ VAR


 

Yaklaşık bir yıldır düzensiz maaş alan belediye çalışanlarının grevleri, başkent Lefkoşa’yı salgın hastalık riski taşıyan çöp kent haline getirmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Ziraat Bankası geçen ay Lefkoşa belediyesinin borçlarının yeniden yapılandırılması için 50 milyon liralık uzun vadeli ve düşük faizli krediye onay verdi.

 

 

Ancak bu kredi, belediyenin sadece borçlarının kapatılmasına yetiyordu. Belediye’nin yeniden yapılandırılması için uzun süredir çalışan KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, geçen hafta Ankara’ya giderek Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’la Lefkoşa’yı yeniden masaya yatırdı. Tatar Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Alacağımız bu kredi Lefkoşa Belediyesi için son şans. Ancak kontrolsüz kurtarma da olmayacak. Belediyenin devlet katkısı ile tüm gelirleri Ziraat Bankası’nda toplanacak. Faiz ve kredi ödemelerinden belediyenin tüm harcamaları da bu hesaptan yapılacak. Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın da mali tüm yetkileri elinden alınacak” dedi.

 

 

‘RUM TAPUSU’ FARKI KALMAYACAK


 

Tatar görüşmede ayrıca KKTC ekonomisinin en büyük problemlerinden, 1974 öncesi Rumlara ait arazilerin banka ipoteği kabul edilmemesi konusunu da gündeme getirdi. Tatar, Ziraat Bankası Genel Müdürü’nden bireysel kredi verilirken KKTC’de tapu kökeni aranmaması talebinde bulundu. Genel Müdür Hüseyin Aydın talebe olumlu yanıt vererek TBMM’ye konuyla ilgili yasa uyarlamaları hazırladığını söyledi.

 

 

BELEDİYE BAŞKANI HESAP NUMARASI

 

 

· LEFKOŞA belediyesinin Ziraat Bankası’nda açılacak bir hesap üzerinden yönetilecek olması, bankayı gölge belediye başkanı haline getirecek.

 

 

· Belediyenin, devletten aldığı katkı pay, su faturaları, emlak vergileri ve kiralar da dahil tüm gelirleri tek bir hesapta toplanacak.

 

 

· Belediyenin borçlarının ödenmesi, çalışanların maaşları, ihaleler ve her türlü harcama da aynı hesaptan yapılacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık