Ana Sayfa Yurt Çetin bir görüşme oldu

Çetin bir görüşme oldu

Devletin KIB-TEK’e borçları için bütçeye yeterli rakamın konmasını talep eden EL-SEN, Bütçe Komitesi’yle bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 08:44
Çetin bir görüşme oldu

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), devletin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) borçlarının ödenmesi için 2013 bütçesine yeterli rakamın konması talebiyle dün Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi üyeleriyle görüştü. Görüşmeye Maliye Bakanı Ersin Tatar da katıldı.


Toplantının arından görüşmeyi değerlendiren Komite Başkanı Afet Özcafer talepleri dinlediklerini ancak komitenin karar verme yetkisi olmadığını, Ekonomi Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu’nun karar üretmesi gerektiğini söyledi.


El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer görüşmeyi, “Çetin bir görüşme oldu. Temennimiz bir sonuç alınması. Görüşmelerimizin devam edeceğini söyleyebilirim” diyerek değerlendirdi.


2013 bütçesi görüşmelerine El-Sen heyetiyle görüşmek için ara veren Komite, Meclis Şeref Salonu’nda sendika temsilcileriyle bir araya geldi.


El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer başkanlığındaki heyetin Komite Başkanı UBP Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer ve üyelerle görüşmesine Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu da katıldı. Toplantının başlamasından kısa süre sonra Maliye Bakanı Ersin Tatar da toplantıya girdi.


Özcafer, Kurum’un durumunu bildiklerini ve katkı yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, Bakanlar Kurulu’yla görüşeceklerini belirtti.


“Önemli olan Elektrik Kurumu ve geleceğimizle ilgili karar üretmektir” diyen Özcafer, 103 milyon TL civarında görev zararı bulunduğunu, çünkü devlet dairelerinin tarifesinde 56 kuruşluk maliyetin 45 kuruşa çekildiğini kaydetti.


Bütçede şu anda bu amaçla hiç kalem bulunmadığını belirten Özcafer, kurumun sıkıntılı durumdan kurtarılması için hükümetin ciddi şekilde konuya eğilmesi yönünde arabuluculuk yaptıklarını söyledi.

 

Grev askıya alındı

 

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer de, komiteyle görüşmelerinin daha sonra da devam edeceğini, çözüm niyetinin olduğunu ama sonucu bilemediklerini kaydetti.


Dün yapılması planlanan grevin iyi niyet ve kötü hava koşullarında daha fazla mağduriyet yaratmamak adına askıya aldıklarını kaydeden Çağlayan Cesurer, bunun iyi yönde anlaşılması dileğinde bulundu.


El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, Ekonomi Bakanı’nın KIB-TEK konularıyla ilgilenmediğini de savunarak, ortada KIB-TEK’in uğratıldığı zararları gösteren Sayıştay raporu olduğu halde AKSA’ya maliyetleri artırıcı yönde yatırım yapıldığını savundu.


“Taleplerimizin temel sebebi KIB-TEK’in idame etmesi ve maliyetlerin yüzde 35 ucuzlamasıdır” diyen Cesurer, çalışanlar adına olduğu kadar toplum adına da elektrik fiyatlarının aşağıya çekilmesi için uğraştıklarını anlattı.

 

Devlet, BRT, Din İşleri…


Taleplerinin, KIB-TEK’in 103 milyon liralık görev zararlarının karşılanması; devletin 24 milyon TL öngörülen ancak gerçekte 48 milyon TL’yi bulacak elektrik tüketimi için gerekli rakamın konulması; kimsenin sahiplenmediği BRT’nin 16 milyon TL’lik, Din İşleri Dairesi’nin de 6 milyon TL’lik borcunun karşılanmasını olduğunu anlatan Cesurer, mahsuplaşma sonucu devletin birikmiş 35 milyon TL’lik borcunun kapatılması için de bütçeye para konulmasını istediklerini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık