Ana Sayfa Yurt Çetin Uğural'dan şok açıklamalar

Çetin Uğural'dan şok açıklamalar

KHK Başkanı Çetin Uğural, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun KHK'na "Sınav İşleri Müdürü" atanması için "şüpheli altı branşın sınav sonuçlarının kesinleştirilmesini" istediğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2012 Pazar 17:05
Çetin Uğural'dan şok açıklamalar

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural bugün yaptığı yazılı basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Kamu Hizmeti Komisyonu'na "Sınav İşleri Müdürü" atanması için "şüpheli olan 6 branşın sınav sonuçlarının kesinleştirilmesini" istediğini açıkladı.Açıklamanın tam metni şöyle:Kamu Hizmeti Komisyonu sınavlarının güvenilirliğiyle ilgili bir süreden beri giderek artan iddia ve itirazlar kamuoyunun bilgisindedir. İlkokul Müdür/Müdür Muavinliği, doktorlar ve son öğretmen sınavlarıyla ilgili olarak maalesef ciddi bir güven bunalımı sorunuyla karşı karşıya kalınmıştır.

 

Sözkonusu sınavlarla ilgili hukuk süreci başlatılmış ve halen devam etmektedir.


Son öğretmen sınavlarında, bunlara ilave daha ciddi sorunlar yaşanmıştır. Sınav süreci içerisinde, iktidar partisi kurultayına yönelik sahte belge ve sahte imza iddialarıyla ilgili olarak bir Komisyon Üyesi ve Sınav İşleri Müdürü, Polis Genel Müdürlüğü tarafından tutuklanarak sorgulanmış ve her ikisi hakkında da ceza davası açılmıştır.

 

Buna ilaveten, sınavlara itiraz kabul edilen süre içerisinde, bazı branşlardaki sınav sonuçlarının ortaya çıkardığı olağandışı bir durum olduğu yönünde de Komisyonumuza itirazlarda bulunulmuş, medyada ise kurultay delegeleriyle ilişkilendirilen bazı adayların dikkati çekecek şekilde olağanüstü başarılar elde ettikleri iddiaları ortaya atılmıştır.

 

Tutukluluk sonrası izne ayrılmış olan Komisyon Üyesi dışında yapılan Komisyon toplantısında, hukukî süreç sonunda, ortaya çıkacak duruma göre yapılacak atamalar gözden geçirilmek üzere, spesifik bir bulgu göstermeyen sınav sonuçları kesinleştirilerek, bu kapsamdaki öğretmen atama işlemleri tamamlanmıştır.

 

Sınav geçerliliğini etkileyebilecek bulgular içeren sınav sonuçları sözkonusu olan altı branşla ilgili olarak ise Komisyon başkan ve üyelerinin vicdanî kararlarına ışık tutacak uzman görüşü alınmasına olanak sağlanması için, oybirliği ile konunun ertelenmesine karar verilmiştir.

 

Bu sürede konuyla ilgili uzmanlarla görüşülmesine ilaveten, Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile de görüşülerek, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun içerisine düştüğü bu sıkıntıdan çıkılabilmesi için onların da görüşleri ile katkıları istenmiştir.

 

Görevden alınan Sınav İşleri Müdürü’nün yerine yeni bir Müdür atanmasıyla ilgili istişare çerçevesinde, KHK Başkanı olarak yaptığımız isim önerisi, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından uygun görülerek, bunun için üçlü kararname hazırlanarak Cumhurbaşkanı’nın da imzasına sunulmuştur.

 

Sayın Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmede, hakkında ceza davası açılmış bulunan Komisyon Üyesi’yle ilgili olarak, sözkonusu şahsın Kamu Hizmeti Komisyonu’na gelmeyeceği bilgisi alınmıştır. Aynı görüşmede ve bilahare Müsteşarı vasıtasıyla da, sınav sonuçları kesinleştirilmeyen altı branşla ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı’na bilgi verilerek, bulguların çok ciddi olduğu ve görüşülen uzmanların bu gibi bir durumda sınavın tekrarlanmasını tavsiye ettikleri bilgisi de verilmiş ve Komsiyonun gerekirse tekrar sınav yapabilir duruma gelebilmesi için, hemfikir olunan yeni Sınav İşleri Müdürü’nün kararnamesinin süratle imzalanarak yürürlüğe konması gereği üzerinde hemfikir olunmuştur.

 

Sınav İşleri Müdürü atama kararnamesinin imzalanarak yürürlüğe konmasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Müsteşarı ile yapılan müteaddit görüşmelerde, Sayın Cumhurbaşkanı’nın önerdiğimiz yeni Sınav İşleri Müdürü’nü kendisinin de çok isabetli bulduğu ve kararnameyi imzalayacağı, ama henüz imzalamadığı bilgileri alınmıştır.

 

Konunun daha da uzaması üzerine yaptığımız ısrarlara karşılık ise sözkonusu kararnamenin imzalanmasının Kurultay sonrasında olabileceği izlenimini edindik. Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı olarak, Sınav İşleri Müdürü’nün atanmasının Kurultayla ilişkilendirilmesini doğru bulmadığımızı Sayın Müsteşar vasıtasıyla Sayın Cumhurbaşkanı’na ilettik.

 

Kurultay sonrasında artık sözkonusu kararnamenin imzalanması için Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız son görüşmede, Kurultaya itiraz olduğu ve bu nedenle henüz Kurultayın sona ermediğini, dolayısıyle bir müddet daha beklememiz tavsiyesini aldık. Aynı görüşmede Sayın Cumhurbaşkanı, her halükârda Bayram sonrasında kararnameyi imzalayacağını söyledi.


Bayramdan bir gün önce bize ulaşan Cumhurbaşkanı Müsteşarı tarafından, sayın Cumhurbaşkanı’nın, kararnameyi imzalamazdan önce, Komisyonun gündeminde olan şüpheli altı branşın sınav sonuçlarını kesinleştirerek, bunların atamalarının yapılmasını istediği bilgimize getirildi. Komisyonun vicdanî kararına müdahale şeklindeki bu talebi uygun bulmadığımızı belirterek, bu tutumu teessüfle karşıladığımızı ilettik.

 

Bayram sonrasında da Sınav İşleri Müdürünün kararnamesinin imzalanmamasına ilaveten, hakkında ceza davası açılmış bulunan Komisyon Üyesi de görev başına dönerek, sözkonusu altı şüpheli branşın sınav sonuçlarının kesinleştirilmesi gündemiyle toplantı yapılması talebinde bulundu.

 

Hakkında ceza davası açılmış bulunan Komisyon Üyesi’nin de katılacağı bir Komisyon toplantısının ahlaki ve hukuki sakıncaları dikkate alındığında, böyle bir toplantının yapılamayacağı açıktır.


Okullardaki öğretmen eksikliğinin giderilmesini engelleyen bu durum, öğretmensiz okullar, öğrenciler ve velilerine sıkıntı yaratmıştır.


Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.

 

Çetin Uğural
Kamu Hizmeti Komisyonu
Başkanı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık