Ana Sayfa Dünya CIA şefi yasak aşkta çuvalladı!

CIA şefi yasak aşkta çuvalladı!

ABD, istihbarat teşkilatı CIA’in direktörü David Petraeus’un ihanet skandalı ile sarsılıyor. İlişkisini itiraf edip istifasını veren Petraeus’un biyografisini yazan başarılı bir kariyere sahip ordu mensubu Paula Broadwell ile birlikte olduğu iddia ediliyor.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 04:43
CIA şefi yasak aşkta çuvalladı!

ABD’nin en başarılı generallerinden biriyken istihbarat teşkilatı Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA) başına getirilen David Petraeus’un evlilik dışı bir ilişkisinin olduğunu itiraf ederek istifa etmesi ülke gündemini sarstı. Önceki gün “37 yıl evli kaldıktan sonra evlilik dışı ilişkiye girerek büyük bir sağduyusuzluk örneği gösterdim” diyerek istifa eden Petraeus’u bu kararı almaya götüren skandalla ilgili detaylar ortaya çıktı. Amerikan basınına konuşan yetkililere göre, Petraeus, bu yılın Ocak ayında “Her Şey Dahil: General Petraeus’un Eğitimi” adını taşıyan biyografisini kaleme alan Paula Broadwell ile ilişki yaşıyordu. Evli ve iki çocuk annesi Broadwell, orduda 15 yıl görev yapmış, kitabı için bilgi toplamak üzere Afganistan’da Petraeus ile uzun bir zaman geçirmişti.

 

 

FBI e-postalar sayesinde anladı


ABD’li yetkililere göre, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), birkaç ay önce Broadwell’in Petraeus’un Gmail e-posta hesabına erişim sağlayabildiğini fark etti. Broadwell’in birtakım gizli bilgileri öğrenmiş olabileceğinden şüphelenen FBI ajanları, soruşturma başlattı. Ancak ajanlar, Broadwell’in sanıldığı gibi CIA direktörünün hesabını hack’lemediğini, ikilinin ilişki yaşadığını ortaya çıkardı. New York Times gazetesine konuşan yetkililere göre, FBI ajanları iki hafta önce soruşturma hakkında konuşmak üzere Petraeus ile görüştü. Barack Obama’nın danışmanı David Axelrod, Başkan’ın seçim kampanyası sırasında Petraeus’un durumundan haberdar olmadığını, olayı perşembe sabahı öğrendiğini belirtti.

 

Ordudayken başladıysa yargılanabilir

 


NBC televizyonuna konuşan yetkililer Broadwell hakkında soruşturma yürütüldüğünü, ancak suçlama yapılmasının beklenmediğini belirtti. Yetkililer, Petraeus’un soruşturma altında olmadığını vurguladı. Ancak Petraeus’un Broadwell ile ilişkisi orduda görev yaptığı sırada başladıysa askeri mahkemede dava açılabilir. Zira askeri yasalar, aldatmayı suç kabul ediyor. Wall Street Journal gazetesi ise, ikilinin ilişkisinin Ağustos 2011’de başladığını ve birkaç ay önce sona erdiğini yazdı. Petraeus, 31 Ağustos 2011’de ordudan emekli olmuş, Eylül 2011’de CIA direktörü olmuştu.


CIA, son dönemde Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın öldüğü saldırı nedeniyle ateş altındaydı. Petraeus, gelecek hafta Kongre’de saldırının önlenmesinde CIA’in ihmali olup olmadığı konusunda ifade verecekti. Yeni bir direktör atanana kadar Direktör Yardımcısı Michael Morell görevi üstlenecek. Obama’nın, El Kaide’ye karşı insansız hava araçlarıyla yürütülen operasyonların arkasındaki stratejiyi geliştiren terörle mücadele danışmanı ve CIA emeklisi John Brennan’ı atayabileceği konuşuluyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık