Ana Sayfa Yurt Çiçeklerle karşılandılar

Çiçeklerle karşılandılar

Polonya, Belçika, Almanya, Hollanda ve İtalya’dan charter seferlerle ülkeye turist getiren Akmina Travel, şimdi de İskandinav ülkelerindeki vatandaşları KKTC ile buluşturdu.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2013 Salı 20:27
Çiçeklerle karşılandılar

Ali CANSU


Ülkemize yurt dışından charter seferlerle turist getiren Akmina Travel’in yurt dışı atakları sürüyor. Akmina Travel, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden getirdiği turist kafilelerine İskandinav ülkelerini de ekledi.


Geçtiğimiz yıl Polonya, Belçika, Almanya, Hollanda ve İtalya’dan yaklaşık 40 binin üzerinde turisti ülkeye taşıyan Akmina Travel, Danimarka’nın Başkenti Kopenhag’da açtığı “Turistrejser” isimli seyahat acentesi ile Danimarkalı ilk turist kafilesini dün akşam adamıza getirdi.


Corendon Hava Yolları ile saat 22.30’da Ercan Havalimanı’na inen turistler, güllerle karşılandı. Danimarka’nın Başkenti Kopenhag’dan gerçekleşen ilk charter seferde Ercan Havalimanı’na 189 yolcu geldi.


Danimarka’dan gelen ilk turist kafilesini Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Abidin ve Başkan Yardımcısı Derviş Abidin, Danimarka’daki seyahat acentesi Turistrejser Direktörü Tina Verdelin, bakanlık ve Taşyapı İnşaat yetkilileri katıldı.


Kokteylle süslenen coşkulu karşılamanın ardından turistler Ercan’ın geliş salonuna alındı. Turistlere girişte güller ile Kıbrıs tatlılarından ceviz ve turunç macunu ikram edildi.


Ayrıca salonda, turistlere Kıbrıs börekleri, katmer, hellimli ve zeytinli de verildi. Turistler, gösterilen bu ilgi karşısında oldukça memnun kalırken, zaman zaman telefonları ve fotoğraf makineleri ile görüntü almayı ihmal etmedi.

 

Kuzey Kıbrıs bir marka oldu

 

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, bakanlık olarak üç yıllık projeksiyon uyguladıkları zaman üçüncü yıl hedeflerinin ülkemizdeki ada turizmini 12 aya çıkarmak ve bu hedeflerin bir tanesinin ise İskandinav ülkelerinden turist getirmek olduğunu söyledi.


2011’de hedeflerinin üzerine çıktıklarını, 2012’te ise koydukları hedefleri yakaladıklarını kaydeden Üstel, 2013’te İskandinav ülkelerinden charter uçuşların başlayacağını açıkladıklarını ve dün Danimarka’dan ilk turistlerin adaya ayak bastığını belirtti.


İskandinav ülkelerinde Kıbrıs Rumlarının Kuzey Kıbrıs’a çıkardığı bütün engellemelere rağmen bu ülkelerde yapılan roadshowlarla ülkemizin en iyi şekilde tanıtıldığını anlatan Üstel, “Akmina Travel’in Danimarka’da yedi ay önce açtığı Turistrejser isimli tur operatörünün getirdiği turistler ile ilk charter uçağımız adaya indi. Bugün çok güzel ve mutlu bir tablo yaşanıyor. Bu tablo bundan sonra hep yaşanacak” dedi.


Üstel, şöyle devam etti:


“Sadece yazın değil kışın da İskandinav ülkelerinden insanları adamıza getirmek istiyoruz. Bugün, Danimarka ile başlayan İskandinav seferi yarın, İsveç, Finlandiya ve İsviçre ile devam edecek. Böylece, ülkemiz kış turizminden beklediği payı almış olacak. Adamızda yedi ay oteller dolu. Ancak, diğer beş ayda doluluk düşüyordu. Bakanlık olarak 2013-2016 arasında yapacağımız teşvik sistemindeki iyileştirmeyi kış turizmine çeviriyoruz. Kışın ülkemize katkı koyacak İskandinavya ülkeleri yanında, Ukrayna ve Rusya’dan da beklediğimiz turisti alabilmemiz için çalışmalarımız devam edecektir. KKTC’ye gelen tüm turistler birer Kuzey Kıbrıs elçisi olarak ülkelerine gidiyorlar ve bu insanları birçok kez artık ülkemizde göreceğiz.”7 fuardan 35 fuara çıktık

 

Ünal Üstel, geçmişte 7 fuara katılan Turizm Bakanlığı’nın bugün bu sayıyı 35 fuara çıkardığını ve her yıl fuarlara 5-6 tane daha ekleme yaptıklarını söyledi.


Üstel, şöyle konuştu: “2011’de fuarlara katıldığımız zaman tur operatörlerinin peşinde Kuzey Kıbrıs’tan ekiplerimiz koşmakta idi. Bugün, bizim ziyaret ettiğimiz fuarlarda buradaki tur operatörleri bizimle geliyor. Onlar da Kuzey Kıbrıs’a nasıl geleceklerini biliyorlar. Kuzey Kıbrıs, doğal güzellikleriyle, tarihi eserleri, denizi ve güneşi ile artık bir marka haline geldi.”


Turistleri ülkede karşılarken kısa bir süre önce özelleştirilen Ercan Havaalanı’nın kısa sürede önemli değişiklikler yaşandığını anlatan Üstel, ülkeye yatırım yapan Taşyapı yetkilisine de teşekkür etti. Dünkü Ercan’ı hatırlayanların bugünkü Ercan’ı da ziyaret etmelerini isteyen Üstel, özel sektörün Ercan’a birçok iyileştirmeler yaptığını kaydetti.

 

Her hafta Kopenhag’dan turist gelecek

 

Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Abidin, 29 Ekim 2012’de Danimarka’nın Kopenhag şehrinde kurdelesini bakan Üstel’in kestiği Turistrejser’in yedi aylık bir zamanda yoğun bir reklam ve paralama stratejisi ile ilk turist kafilesini adamıza yolladığını söyledi.


Her hafta düzenli olarak Kopenhag- Antalya- Ercan seferlerinin devam edeceğini ifade eden Abidin, dün yine bir ilki gerçekleştirdiklerini ve Danimarka’dan KKTC’ye ilk uçuşun yapıldığını belirterek, Danimarka ile başladıkları İskandinav hareketine yeni ülkeleri de katacaklarını kaydetti.


Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Derviş Abidin ise, iki yıldır çalıştıkları Danimarka projesinin bugün charter uçuşunu gerçekleştirdiklerini anlattı ve bu konuda Turizm Bakanlığı ile TC Elçiliği’ne yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Abidin, yeni destinasyonlarla bunun devamının geleceğini de söyledi.

 

Oscar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Oscar ise, yine bir ilk yaşandığını ve Danimarka’dan ülkemize turist gelmeye başladığını belirtti. Oscar, buna haziran, eylül ve ekimde başka ülkelerin de ekleneceğini ifade ederek, KKTC’de iyi giden turizmin çok daha iyi olacağını vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık