Ana Sayfa Yurt Ciddi kaygılarımız var

Ciddi kaygılarımız var

İnşaat Müteahhitleri ve KTMMOB, ekonomik paketin Kıbrıs Türk toplumunun varlığı ve geleceğini tehdit ettiğini düşünüyor.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 08:12
Ciddi kaygılarımız var

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) ile Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) yetkilileri, kendilerini rahatsız eden uygulamalar ve sorunlarla ilgili görüşlerini Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’e iletti.


İki örgüt, Ankara’da imzalanan ekonomik protokol nedeniyle Kıbrıs Türk toplumunun varlığı ve geleceği konusunda kaygılı olduğunu ve her türlü mücadeleyi yapma kararlılığını ifade etti.


KTİMB Başkanı Faik Dağaştı ve KTMMO Başkanı Zihni Turkan ortak yazılı açıklamalarında, 10 Aralık’ta Bakan Saner’i ziyaret ederek, mesleki ve sektörel sorunları içeren bir metin sunduklarını kaydetti.


Malzeme standartları, yapı malzemeleri yönetmeliği, yapı denetimi yasası ve yapı denetim sistemi gibi konularda ivedilikle çalışma başlatılmasını isteyen iki örgüt, ihalelerdeki sorunlarla ilgili çeşitli olumsuz söylemlerin ortadan kalkması ve üyelerinin zan altında kalmaması için proje ve şartnamelerde öngörülenlerin yapılması gerektiğini vurguladı.


TC Yardım Heyeti kaynaklı veya AB, UNDP gibi dış kaynaklı ihalelerde bazı üniversite ve bağlı kurum ve kuruluşların devlet ve yerel yönetimlere yapılan işlerde müşavirlik hizmeti altında proje ve kontrollük hizmeti vermesine son verilmesini isteyen örgütler, Bakan Saner’e icraatlarının ve söylemlerinin takipçisi olacaklarını da bildirdi.


KTİMB Başkanı Faik Dağaştı ve KTMMO Başkanı Zihni Turkan ortak yazılı açıklamalarında, Bakan Saner’in 2013-15 Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nde yer alan büyük projelerin Kıbrıs Türk inşaat müteahhitleri tarafından yapılacağını ve yeni Merkezi Cezaevi projesinin Kıbrıs Türk inşaat müteahhitleri tarafından inşa edilmeyecekse, yapılmaması yönünde görüş ortaya koyduğunu belirttiğini ifade etti.


Dağaştı ve Turkan, sektörel korumacılık içeren yasa ve tüzüklerdeki kısıtlamaların kaldırılması yönünde yapılacak değişikliklerin inşaat sektörüyle ilgili yasaları kapsamadığının da belirtildiğini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık