Ana Sayfa Ekonomi Çin’de ticaret açığı sürprizi

Çin’de ticaret açığı sürprizi

hracata dayalı büyümeden uzaklaşma girişimlerinin sonuç vermeye başladığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2013 Pazartesi 09:54
Çin’de ticaret açığı sürprizi

Bakır ve petrol gibi ürünlere olan talebin artması, Çin'de Mart ayında sürpriz bir ticaret açığı orta çıkmasına yol açtı. Gözlemciler, Çin'in ihracata dayalı büyümeden uzaklaşma girişimlerinin sonuç vermeye başlamış olabileceğini belirtiyorlar.


İthalat, bir önceki yıla göre yüzde 14 arttı. Artışın daha da sürmesi bekleniyor. İhracat ise sadece yüzde 10 artış gösterdi. Böylece 884 milyon dolar ticaret açığı oluştu. Şubat ayında ise Çin'in 15 milyar doları aşkın ticaret fazlası vardı.


Çin son yıllarda büyüme hızını korumak için ihracata ve yatırım harcamalarına yönelik bir politika izliyordu. Ancak Çin ürünlerinin alıcı bulduğu başlıca pazarlardan ABD ve Avrupa'da büyüme yavaşlayınca, Çin'in ihracatı da etkilendi.
Pekin uzun vadede iç talebi arttırmayı ve ekonomiyi ihracata bağımlı olmaktan çıkarmak için ithalatı arttırmayı hedefliyor. Bu şekilde Çin'deki büyümenin daha sürdürülebilir bir düzeye gelmesi amaçlanıyor.


Mart ayındaki ticaret açığı, bu bakımdan bazı uzmanlar tarafından "bir dönüm noktası olabilir" diye karşılandı.


Bununla birlikte, yılın başlarında ay takvimine göre yılbaşı kutlamaları yapıldığı için birçok fabrikanın kapalı olduğuna dikkat çeken uzmanlar da var.


Bunun ticari verileri etkilemiş olabileceği söyleniyor.


Enflasyon 10 aydan sonra düştü

 

Öte yandan, Çin'de enflasyonun belirleyici unsuru tüketici fiyat endeksi yüzde 2,1 oranında arttı ancak, 10 aydır ilk kez düşüş eğilimine girdi.


Çin Milli İstatistik İdaresinin verilerine göre, şubat ayında yüzde 3,2 oranında enflasyonun azalma nedeninin gıda fiyatlarındaki düşüş olduğu kaydedildi.


Ülkede geçen ay yayımlanan çalışma raporuna göre yıllık enflasyon hedefi yüzde 3,5 olarak belirlenmişti.


Diğer yandan ülkede üretici fiyat endeksinin ise yüzde 1,9 oranında düştüğü, bu rakamında son 13 ayın en belirgin düşüşü olduğu kaydedildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık