Ana Sayfa Kültür & Sanat Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’ne ilgi sevindiriyor

Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’ne ilgi sevindiriyor

Okul hayatlarını çeşitli nedenlerle sürdüremeyen yüzlerce öğrenci, üç yıldır Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nde meslek eğitimi alarak iş hayatına hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:23
Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’ne ilgi sevindiriyor

Özgül G. Mutluyakalı-TAK

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü’yle üç yıl önce hayata geçirdiği Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nde bu ders yılında 650 öğrenci öğrenim görüyor.

 

Öğrenciler, haftanın 1 gününü teorik dersler için okulda geçirirken, geri kalan 4 günde ise işyerlerinde çalışarak eğitimlerini uygulamalarla pekiştirme imkanı buluyor. Çıraklık Yasası gereği asgari ücretin üçte biri oranında maaş da alan öğrenciler eğitim ve iş hayatını birlikte götürerek çıraklık diplomasını alıyor. İsteyen öğrenciler daha sonra sınava girip ustalık belgesi de alabiliyor.


Bu eğitim yılı sonunda ilk mezunlarını verecek olmanın heyecanını yaşayan Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi, okullarda çeşitli nedenlerle başarısız olup ayrılan çocukları topluma kazandırmayı, birer meslek sahibi yapmayı amaçlıyor.


Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’ne 800 öğrenci kayıtlı ancak 650’si devam ediyor. Okuldaki 7 bölüm “oto mekanik, matbaacılık, kuaförlük, güzellik uzmanlığı, berberlik, elektrik-elektronik ve iklimlendirmeden (su tesisatçılığı) oluşuyor. Ayrıca sınıf oluşturmayacak kadar az öğrenci olan bazı dallarda da öğrenciler sadece işyerlerinde çalışarak yine çıraklık belgesi almaya hak kazanabiliyor. Bunlar arasında alüminyum doğrama, metal doğrama, tornacılık, çocuk gelişimi, aşçılık, bilgisayarlı muhasebe, servis elemanı gibi dallar bulunuyor.


Okulda sorumlu öğretmen de dahil 10 öğretmen var. 2012-13 öğretim yılına öğretmen sorunu yüzünden bir ay gecikmeli başlayan merkezdeki bazı öğretmenlerin maaşlarını Esnaf ve Zanaatkarlar Odası karşılıyor.


Birinci ve ikinci sınıfta Türkçe ve matematik dersleri de gören öğrencilere, son sınıfta işletme ve toplam kalite dersleri de veriliyor.


Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi Sorumlusu Yusuf Kuzu, bu yıl ilk kez öğrencileri, çalıştıkları işyerlerine de giderek denetlediklerini söyledi. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na kayıtlı 7 bin işyeriyle görüşerek öğrencilerin çalışma yerlerini belirlediklerini kaydeden Kuzu, “İlk kez bu yıl mezun vereceğiz ve heyecanını yaşıyoruz. Yıl sonu için hazırlıklarımız var” diye konuştu.


Öğrencilerin mezun olunca Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği kalfalık sınavına gireceğini; belge alacağını; 2 yıl daha aynı meslekte devam ettikten sonra ustalık sınavına girmeye hak kazanacaklarını anlatan Kuzu, örgün eğitim dışına çıkmış öğrencilerin topluma kazandırılıp meslek sahibi yapılmasını amaçladıklarını vurguladı.


Denetimlerden kendilerinin de, öğrencilerin de, işyeri sahiplerinin de çok memnun kaldığını vurgulayan Kuzu, olası sorunlara da anında müdahale ettiklerini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AÇIK HAVA YAZ SİNEMASI GÜNLERİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık