Ana Sayfa Yurt Çok sert uyarı

Çok sert uyarı

Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı “Bütçeye onay veren düşmanımızdır” dedi.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 08:59
Çok sert uyarı

Ali CANSU

 

Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, hükümetin tarım kesimine 2013 bütçesinde de yeterli kaynağı ayırmadığını belirterek, “Bütçenin Meclis Genel Kurul’undan geçmesi halinde, hükümettekilerin yerlerinde oturmaya devam etmemeleri için elimizden gelen her türlü eylemi yapacağız” dedi.


Kabakçı, artık gazel duymak istemediklerini kaydederek, “Eğer bu bütçe bu Meclis’ten geçecekse biz de bu hükümet o koltuklarda oturmasın diye elimizden geldiği kadar eylem yapacağız” diye konuştu. Kabakçı, “bütçe geçerse; anında hükümetin gitmesi için her türlü eylem ve çalışmayı yapacağız” tehdidini savurdu.


2013 bütçesine evet diyecek olan herkesin, çiftçinin, üreticinin, hayvancının, tarımcının ve narenciyecinin bugünden itibaren düşmanı olduğunu kaydeden Kabakçı, “Çünkü bu bütçe ile 2013’te hiçbir şey yapamayacak ve borç batağına girip bir çok üretici tarımdan uzaklaşacaktır” dedi.


Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, dün birlik lokalinde basın toplantısı düzenledi. Kabakçı, toplantıda tarım sektöründe yaşanan sıkıntılara değindi ve 2013 yılı bütçesinde tarım kesimine verilen desteğin 3 yıl öncesiyle aynı olduğunu, bu nedenle var olan sıkıntıların daha da artacağını kaydetti.


Kabakçı, Kırsal kesimi desteklemenin devletlerin görevi olduğuna işaret ederek, KKTC’nin iklim koşullarında üretim yapmanın zaten zor olduğunu, bu şartlarda kırsal kesimde bir yaşam isteniyorsa tarımın desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

 

Bütçenin sadece 150’de 1’i tarıma ayrıldı

 

Kabakçı, tarıma devletin bütçesinin 150’de birinin ayrıldığını kaydederek, bu desteğin yeterli olmadığını ve 3 yıldır yaptıkları eylemlerle bunu ifade etmeye çalıştıklarını ifade etti.


Tüm haykırmalarına rağmen fonların hala koruma altına alınmadığını, hatta fonların kaldırılması için Ekonomi Bakanı’nın girişimler yaptığını söyleyen Kabakçı şöyle devam etti:


“Fonlarla üretilen ürünler korunacağı yerde kaldırılmak isteniyor. Dünyada hiçbir ülke yoktur ki tarım sektörünü korumasın. Tarım sektörü göz ardı edilemez. Hükümet bize verimimizi artırıp kalitemizi yükseltmemizi söylüyor. Hollanda’dan bu ülkeye gelen peynir bizim üreticilerimizden ve hayvancımızdan daha az para mı alıyor? Almıyor. O ülkelerin sürdürülebilir ekonomik programlarında çiftçi ve üretici destekleniyor. Hükümetler onların yanlarındadır. Tarımları da devam ediyor.”Doğrudan gelir desteği hâlâ ödnmedi

 

Kabakçı, üreticinin geçen yılki beyanlarının karşılığını almadan, Mayıs ayında ödenmesi gereken doğrudan gelir desteği ödemeleri yapılmadan, Tarım Bakanlığı’nın 2012 - 2013 yılı için yapılacak beyanların 31 Aralığa kadar tamamlanması için çağrıda bulunmasının anlamsız olduğunu da belirtti.

 

Hükümet, Ticaret Odası ile finans kuruluşlarına teslim oldu

 

Hükümetin Ticaret Odası’na ve finans kuruluşların teslim olduğunu ileri süren Kabakçı, Rekabet Yasası’nın hala yapılmadığını ve ülkede artık çiftçinin kaynağının tükendiğini kaydederek yaşanan sıkıntılara örnekler verdi.


Son üç yıldır tarım sektörünün feryatlar içerisinde olduğunu ve en az beş kez eylem yaptıklarını hatırlatan Kabakçı, “Hükümet bugünden sonra tarım kesimi içine ne söylerse yalandır. Bütçe bize bunu söylüyor. Bütün ülkenin tarım ve hayvancısına 30 trilyon ayrılmıştır. Bu bütçenin 150’de biridir. Tarım Bakanı üç yıldır ‘düzelteceğiz düzelteceğiz’ diyor ama yeter artık. Hükümet tarım kesimi istemiyor diyor. Başbakan kendi meslektaşlarına ihanet ediyor. Ziraat Mühendisleri Odası’nı kuran da Başbakandır. Bu ülkenin ziraat mühendisleri bu ülkede boynu bükük geziyor. Çünkü pahalı üretiyoruz. Bunun nedeni bütçedir. Tarıma destek verilmiyor.”


Üreticilerin kilosuna 60 kuruş aldığı buğdaydan yapılan 90 kuruşluk ekmeği, litresini 1 TL’ye verdiği ve 2,5 TL’ye almak zorunda kaldığı sütü “alacak gücü” de kalmadığını kaydeden Kabakçı, artık katlanacak hallerinin bulunmadığını ve bütçenin meclisten bugünkü haliyle geçmesi halinde her türlü eylemi yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık