Ana Sayfa Yurt Çok üzücü

Çok üzücü

Önceki gün yağan yağmur sonrasında, Girne’nin bazı kesimlerinde ciddi çöküntüler yaşandı, turistik lokantalar ve yat limanının bulunduğu bölge çamurla örtüldü.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 09:15
Çok üzücü

Ziya NASIFOĞLU


Ülkemizi önceki gün etkisi altına alan ve sadece bir gece devam eden şiddetli yağış sonrasında, Girne ve civarı, Lefke, Güzelyurt ve Gazimağusa’nın bazı bölgelerinden üzücü haberler geldi. Ancak, en üzücü görüntüler, turizmin kalbi Girne’deki yat limanı ve çevresinde ortaya çıktı.


Sert yağış sonrasında sağlam olmayan bazı binaların çevresinden ve çöken yollardan taşan toprak ve taş parçaları, limana doğru aktı ve sahil şeridi çamurla kaplandı. Girne Kalesi çevresindeki görüntüler de oldukça üzücüydü. Girne Belediyesi’ne bağlı ekipler, dün gün boyunca yolları süpürerek, çamurları temizlemeye çalışırken, dökülen çamurdan ötürü denizin rengi bile değişti.

 

Köylerde hasar çok


Girne’ye bağlı Dikmen, Boğazköy, Pınarbaşı, Kömürcü, Ozanköy, Doğanköy ve Girne’nin merkezi yağışlardan olumsuz etkilendi. Aşırı yağışlara dağdan gelen sular da eklenince, işyeri ve evleri su bastı.


Yağışlar nedeniyle, Girne’de bir apartmana ait istinat duvarı yıkıldı, Girne Antik Liman’da taşlı yol üzerindeki duvar çöktü. Girne 20 Temmuz Stadyumu duvarı da yağışlardan nasibini alırken, birçok yolda ve kaldırımda çökmeler meydana geldi.


İtfaiye ile Sivil Savunma’ya bağlı ekipler, bodrum ve garajlarda biriken suları tahliye etti. Girne’de bir marketin deposuna sular girerken, Doğanköy’de bir evin garajında bulunan bir araba da sular altında kaldı.Öğrenci yurdunu yine su bastı


Girne’de etkili olan yağışlardan dolayı Bekir Paşa Öğrenci Yurdu (Albena Otel) yine zarar gördü. Altyapısı yeni tamamlanan Akademi Kıbrıs’a bağlı Bekir Paşa Öğrenci Yurdu’nu bu sene de sel bastı.


Şiddetli yağmur nedeniyle mutfak, depo, işçilerin kaldığı oda, etüt salonu ve çamaşırhane sular altında kaldı.


Elektronik eşyalar kullanılamaz hale gelirken, su ve elektrik kesildi. Şiddetli yağmurların ardından aynı sahneleri yaşamaktan usandıklarını söyleyen yurt öğrencileri, altyapının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yurt öğrencileri, yeni yapılan altyapı çalışmalarından dolayı geçtiğimiz ay pankart açarak yetkililere teşekkür etmişti.Felaketin önüne geçildi


Girne Kaymakamlığı ile Su İşleri Dairesi tarafından, 2010 yılı sel baskınlarının ardından yaptırılan gölet ve setler, Girne’de daha büyük bir hasar olmasının önüne geçti.


Su İşleri Dairesi Müdürü Hasan Senin ve Girne Kaymakamlığı’nda görevli Salih Gökpınar ile Nazif Alper, Doğanköy’de yapılan set ve Karakum’da yapılan göletin önünde basına bilgi verdi.


Su İşleri Dairesi Müdürü Hasan Senin, 2010 yılında yaşanan sel felaketinin bir daha yaşanmaması için Boğaz Piknik Alanı’ndan başlayan ve Ciklos’u takip ederek Altınkaya Otel’in içinden geçip Oscar Otel’in önünden denize dökülen dere üzerine Doğanköy’de bent yaptıklarını söyledi.


Hasan Senin, bent sayesinde dağdan hızla gelen suyun önünün kesildiğini belirterek, savak seviyesine gelen suyun kontrollü bir şekilde akıtıldığını dile getirdi. Bentin temelinde yapılan bir hatadan ötürü az da olsa su kaçırdığını anlatan Hasan Senin, endişeye gerek olmadığını dile getirdi.

 

Barajın kapakları açıldı


Hasan Senin ayrıca Karakum’daki Şht. Hasan Cafer İlkokulu yanındaki dere yatağı üzerine yapılan gölet hakkında da bilgi verdi. Hasan Senin, yeraltı su kaynaklarını beslemek ve suyun hızını yavaşlatmak amacıyla yaptırılan gölet sayesinde 2010 yılında yaşanan su baskınlarının bu yıl yaşanmadığını belirtti.


Gönyeli ve Kanlıköy barajlarındaki su seviyesinin artmasından ötürü kapaklarının açıldığını anlatan Hasan Senin, Lefkoşa bölgesinde su baskınlarının yaşanmaması için bu suların derelere verildiğini ifade etti. Derelerde akan suyun normal akış hızında olduğunu aktaran Senin, Yılmazköy’de kullanılmayan ve çok eski durumda olan bir köprünün Alayköy Belediyesi tarafından yıkıldığını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık