Ana Sayfa Yurt Çöp bidonlarını yola devirmenin cezası sadece 50 TL

Çöp bidonlarını yola devirmenin cezası sadece 50 TL

Belediyeler Yasası’na göre çöp bidonlarını yola devirmenin ve çevreyi kirletmenin cezası sadece 50 TL

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2012 Çarşamba 15:03
Çöp bidonlarını yola devirmenin cezası sadece 50 TL

Ergül ERNUR


Kuzey Kıbrıs’ın bir numaralı sorunu haline gelen çevre kirliliğinin, ülke yönetimi tarafından ciddiye alınmadığı ve caydırıcılığı olmayan ceza yasasının tüm uyarılara karşın değiştirilmediği ortaya çıktı.


Başkent Lefkoşa’da önceki gün gerçekleştirilen eylem sırasında çöp bidonlarının yol ortasına boşaltılması sonrasında, bu tür hareketlere verilen cezaları araştıran KIBRIS muhabiri ilginç sonuçlar elde etti. Buna göre yürürlükteki 51/95 sayılı Belediyeler Yasası incelendiğinde, çevreyi kirletenlere yönelik öngörülen ceza bedelinin sadece 50 TL olduğu belirlendi. Öngörülen cezanın herhangi bir caydırıcılığının olmaması nedeniyle, isteyen kamyon dolusu çöpünü istediği yere boşaltabiliyor ve gerek belediyeler, gerekse polis bu durum karşısında hiçbir şey yapamıyor.


KIBRIS’a konuşan belediye başkanları, çevreyi kirletenlere öngörülen cezanın caydırıcı olmadığını belirterek, rakamı “Komik” olarak niteledi. Başkanlar, ilgili yasanın değiştirilmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.


Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, ilgili yasanın değiştirilmesi konusunda tüm belediyelerin oybirliği ile karar aldıklarını ve hazırlanan tasarının aylar öncesinden ilgili bakanlığa sunulduğunu anlattı. Özçınar, “Bu yasanın Meclis’ten ivedilikle geçmesi gerekir” dedi.

 

Çöp, atık, pislik atana 50 TL ceza

 

51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın “Suç ve Cezalar” başlığı altında yer alan 124’üncü maddenin 16’ncı fıkrasında (A)  Belediye sınırları içerisinde herhangi bir yol veya genel yerde” tanımı yapılarak çevre kirliliğiyle ilgili maddeler ve öngörülen ceza şöyle tanımlandı:


“Herhangi bir işyeri ve konuttan toprak, tuğla, tahta, pislik veya başka herhangi bir şey atan;


Sokağa veya sokak kanalına herhangi bir şekilde su döken veya dökülmesine izin veren;


Sokağa veya yerlere herhangi bir kalıntı atan veya herhangi bir şeyi bırakan veya tüküren veya işeyen;


Belediyeye ait veya onun denetimindeki herhangi bir yeraltı kanalına, geçide,  kanalizasyona veya herhangi bir şebekeye herhangi bir şeyi atmak, dökmek, bırakmak veya atılmasına, dökülmesine veya bırakılmasına izin veren;
Bu yasanın 85’inci maddesine ve/veya o madde altında yapılan tüzüklerin herhangi bir maddesine aykırı davranan herhangi bir kişi suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.”

 

Aygın: Polisten de destek alınmalı

 

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Belediyeler Yasası’nın güncellenmesi gerektiğine dikkat çekerek, uygulanan cezaların yetersiz kaldığını söyledi.


Çevre temizliğiyle ilgili polisten de destek alınması gerektiğini ifade eden Aygın, çöp veya atık taşıyan bir aracın çöp toplama alanı dışında farklı bir yöne gitmesi durumunda polisin müdahale edebilmesi gerektiğini belirtti.


Sümer Aygın, Belediyeler Yasası’nın da değiştirilerek, kesilecek cezaların asgari ücrete endekslenmesi gerektiğini söyledi.

 

Kayalp: Ceza maddesi uygulamakta zorlanılıyor

 

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Belediyeler Yasası’nın yenilenmesiyle ilgili Belediyeler Birliği olarak İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na öneri sunduklarını söyledi.


Yasadaki, bütün harçlarla ilgili sıkıntı olduğuna işaret eden Oktay Kayalp, rakamların çok düşük kaldığına vurgu yaptı.


Kayalp, hükümetin yasa değişikliğiyle ilgili gerekli adımı atmadığını belirterek, belediyelerin icraat yaparken ceza maddesini uygulamakta zorda kaldığını söyledi.

 

Zafer: Ceza yazmaya bile değmez

 

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, 50 TL’lik cezayı “Komik” olarak niteledi.


Belediyeler değişiklik yasasında konunun gündeme getirildiğini belirten Mehmet Zafer, Çevre Yasası’nda cezaların asgari ücrete bağlandığını, aynı uygulamanın Belediyeler Yasası için de geçerli olması gerektiğini söyledi.


Zafer, “Bir kişi, bir kamyonla çarşı ortasına gelip çöp dökse, cezası 50 TL’dir. Komik ve caydırıcı değildir. Ceza yazmaya bile değmez” dedi.

 

Kerimoğlu: Günün koşullarına göre değerlendirilmeli

 

Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, Belediyeler Yasası’nda çevreyi kirletenler için öngörülen ceza bedelinin günün koşullarına göre değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.


Köyde zaten sıkıntı yaşadıklarını belirten Mehmet Kerimoğlu, cezanın caydırıcı olmadığını ifade etti.


Kerimoğlu, köy içerisindeki ağılları dışarıya çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, vatandaşın mahkemeye başvurarak ara emri aldığını söyledi. Mehmet Kerimoğlu, belediyenin işinin engellendiğinden dert yandı.

 

Biren: Yetiştiremiyoruz

 

Yeniboğaziçi Belediyesi Başkanı Cemal Biren, kendilerinin çevreyi kirletenlere 10 TL gibi cüzi bir miktar ceza kestiğini söyledi.


Yıllardır bu rakamı uyguladıklarını anlatan Biren, ödenecek tutarın kimseyi korkutmadığını ve rahat davranmasına neden olduğunu belirtti.


Cemal Biren, yasadaki rakamın da kendilerinin uyguladığının da caydırıcı olmadığının altını çizerek, “Biz temizleriz, ertesi günü yine atarlar, yetiştiremiyoruz” dedi.

 

Işısal: Yol gösterici olalım

 

Değirmenlik Belediyesi Başkanı Osman Işısal, belediyelerin olduğu kadar vatandaşların da çevreyi temiz tutması gerektiğinin altını çizdi.


Kırsal kesimdeki insanların maddi gücünün az olduğunu, çevreyi kirlettiğinde ceza kesilse bile ödeyemeyeceğini söyleyen Işısal, insanlara yol gösterici olunması gerektiğini belirtti.


Osman Işısal, kendi belediyesine bağlı köylerde belirli noktalar öngördüklerini ve çöpleri oraya biriktirdiklerini ifade etti. Osman Işısal, çöp yığınlarının bekletilmeden toplatıldığına da vurgu yaptı.Hulusioğlu: Her çöpe ceza yazamıyoruz

 

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, çevreyi kirletenler için 50 TL’lik cezanın caydırıcı olmadığını vurguladı.


Her yerin çöp dolu olduğunu ancak ceza kesemediklerini ifade eden Mehmet Hulusioğlu, Belediyeler Yasası’nın elden geçirilmesi gerektiğini söyledi.


Mehmet Hulusioğlu, Çevre Yasası’nda belediyelerin aktif rolü olmamasını ise “Eksiklik” olarak niteledi.

 

Çelebi: Yetki verilsin

 

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, belediyelere yeteri kadar yetki verilmediğinden şikayet etti.


Belediyelerin yetkilerinin kısıtlı olduğunu ifade ede Çelebi, “Belediyelere yetki verilirse, yaptırım gücü de olmalı” dedi. Yüksel Çelebi, çevreyi kirletenlere kesilecek 50 TL’lik cezayı caydırıcı bulmadı.

 

“Kapatma cezası 50 TL”

 

İlgili yasada güncelleme yapılmadığından birçok suçun cezası için öngörülen miktarlar, düşük kaldı.


51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın “Dava Konusu Suç Ve Cezalar” başlığı altında yer alan suçlar ve öngörülen cezalar ise şöyle:


“İşyerlerinin izinsiz açılması veya I6'ncı maddenin (3)’üncü fıkrasının (A) bendine veya 82'nci madde uyarınca verilen izin koşullarına aykırı olarak çalıştırılması sonucu Belediye tarafından verilen kapatma cezasına uymayanlar;


Helaların bu yasanın, l6’ncı maddesinin (9)’uncu fıkrasında belirtilen ve belediye tarafından yapılan denetimlerde sağlık kurallarına aykırı bulunması sonucu belediye tarafından verilen kapatma cezasına uymayanlar;


Bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler. Ayrıca mahkeme bu gibi işyerlerini sürekli kapatabilir.”

 

 

“20 TL, 50 TL, 200 TL’lik cezalar”

 

“I7’nci maddenin (6)’ncı fıkrasında öngörülen belediyenin izinsiz, tehlikeli veya projeye uygun olmayan bina ve yapıları kapattırma, ikametgah olarak kullanılmalarını yasaklama kararına uymayanlar suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 200 (iki yüz) Türk Lirası’na kadar para cezasına veya altı aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler”.


“Bu yasanın 21’inci maddesinin (4)’üncü fıkrasının (B) bendinde belirtilen belediye sınırları içinde belediyeden izinsiz ağıl, mandıra ve kümesler kuran veya saptanan sayıdan fazla büyükbaş, küçükbaş, kanatlı veya kanatsız her türlü hayvan besleyen kişi bir suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 50TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.


Rahatsızlık dolayısıyla sabit para cezası kesilen ve belediyece belirlenecek süre içerisinde rahatsızlığı gidermeyen kişi veya kişiler veya 25’inci maddenin (2)’nci fıkrasının (B) bendi uyarınca rahatsızlığın belediye tarafindan giderilmesi için yapılan harcamayı öngörülen süre içerisinde ödemeyen kişi veya kişiler, suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.


Bu yasanın 25’inci maddesinin (3)’üncü fıkrası veya 26’ncı maddesinde belirtilen mahkeme emirlerine veya 27’nci maddedeki yasaklama kararına kasten uymayan veya mahkemenin bu emir veya yasaklama kararının yerine getirilmesinde ihmali görülen kişiye, mahkeme, rahatsızlık yaptığı her gün için 20 TL (Yirmi Türk Lirası) para cezası ödemesini emredebilir.


Belediye görevlilerinin veya sağlık işleriyle görevli bakanlığın doktorunun mahkeme emri ile herhangi bir yere girişini engelleyen herhangi bir kişi suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.


Sağlık kurallarına uyulmaması nedeniyle belediye tarafından verilen kapatma kararına uymayan kişi, bir suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 200 TL’ye (İki yüz Türk Lirası) kadar para cezası veya altı aya kadar hapis cezası veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.


Müstahdem çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerle ortaklıklar, bu yasanın 79’uncu maddesinde belirtilen yükümlülüklerini, belirtilen süre içerisinde yerine getirmemeleri halinde suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına çarptırılabilirler.


Bu yasanın öngördüğü şekilde meslek, ticaret, iş veya zanaatla ilgili olarak izin bulunduran;


(A) Bu konuda yetkili kılınan herhangi bir memura veya yetkili kılınan belediye memurunun talep halinde izin ibraz etmez veya ibraz etmeyi ihmal ederse; veya


(B) Namına çıkarılan izni kiralar veya başkasına devrederse; veya


(C) İzin almadığı halde başka herhangi bir şeyi ibraz eder veya gösterirse veya izni olmayan herhangi bir kağıt veya benzeri bir şey kullanırsa; bir suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına çarptırılabilir.


Bu yasanın 81’inci maddesinde belirtilen meslek izninin alınmaması veya iznin amacı dışında kullanılması halinde kişi suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.


Bu yasanın 84'üncü maddesi kurallarına aykırı olarak seyyar satıcılık yapan bir kişi suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına çarptırılabilir.


Bu yasanın 93’üncü maddesinin (3)’üncü fıkrasında öngörülen izni çıkarmadan su satışı yapanlar suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.


97’nci madde uyarınca belediyece verilmiş mühürleme kararına rağmen inşaata devam edenler suç işlemiş olurlar ve mahkûmiyetleri halinde 200 TL’ye (İki yüz Türk Lirası) kadar para cezasına veya altı aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.


Bu yasanın 98’inci madde kurallarına aykırı olarak belediyeden izin almadan yolu, meydanı, kaldırımı, pazarı, sokağı ve bu gibi yerleri izinsiz işgal eden ve kullanan kişiler bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 50 TL’ye (Elli Türk Lirası) kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık