Ana Sayfa Yurt Çöp istasyonu kapatıldı

Çöp istasyonu kapatıldı

Lefkoşa Kaymakamı Dana, basının haberlerinin vatandaşı huzursuz ettiğini iddia etti.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2012 Perşembe 07:49
Çöp istasyonu kapatıldı

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan kriz nedeniyle Lefkoşa Kaymakamlığı’nca toplanan çöplerin “bir kısmının döküldüğü çöp istasyonunun” bugünden itibaren kapatılacağı bildirildi.


Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Özker Özgür Caddesi’nde çöplerin döküldüğü alanın Güngör Çöplüğü’ne götürülmek üzere çöplerin biriktirildiği bir istasyon olduğunu savunarak, basının yaptığı haberlerle vatandaşı huzursuz ettiğini, bu nedenle de burayı kapatacaklarını söyledi.


Dana, özellikle dar sokaklar bulunan Suriçi bölgesinden kamyonetlerle toplanan çöplerin buradaki çöp istasyonuna getirildiğini ve buradan da düzenli olarak her gün Güngör’e taşındığını; geceleri de burada kesinlikle çöp kalmadığını iddia etti.


Dana, yine de vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine bugünden itibaren burayı kullanmayacaklarını; ya yerleşim alanına uzak bir çöp istasyonu bulma ya da büyük ihtimalle küçük kamyonla da olsa tüm çöplerin direkt Güngör’e taşınması formülü üzerinde durduklarını açıkladı.


Dana, Küçükkaymaklı-Dumlupınar bölgesindeki Özker Özgür Caddesi’nde Jumbo Bazaar karşısındaki çöp istasyonu alanında basına açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.Yoğun çalışma içindeyiz


Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, asli görevleri olmadığı halde kaymakamlığın sorumluluğu çerçevesinde 10 gündür Lefkoşa’ya hizmet için Kamu Sağlığı Yasası’nın verdiği görev ve yetkiyle yoğun bir çalışma sürdürdüklerini söyledi.


Bir süre öncesine kadar Lefkoşa’nın her yerindeki çöplerin basında da yer aldığını kaydeden Dana, pazar gününden beri bu görüntülerin ortadan kalktığını belirtti.


Lefkoşa Belediyesi’nde yaşananlardan dolayı Lefkoşa’da sadece çöp sorunu değil birçok sorunun baş gösterdiğini hatırlatan Dana, tüm hizmetleri Kaymakamlık koordinasyonuyla muhtarlarla birlikte vermeye çalıştıklarını anlattı.


Dana, Surlariçi’nin yüzde 90’ının ilaçlı sularla yıkandığını ancak basının gündemine aniden çöp istasyonundaki çöplerin geldiğini belirtti.

 

“Eğer maliyetle ilgili önüm açılırsa...”


Dana, “Bu bir maliyet işidir. Eğer bakanlığım ve hükümet maliyetle ilgili önümü açarsa –ki açacak- bunların tamamını çöplüğe dökeceğiz” diye konuştu.


Soruları yanıtlarken, küçük araçların Güngör çöplüğüne girmesinin yasak olduğu için çöp istasyonunun kullanıldığı yönündeki bilgilerin doğru olmadığını belirten Kemal Deniz Dana, özellikle dar sokaklı Lefkoşa Suriçi’ndeki çöplerin toplandığı küçük kamyonların her birinin Güngör Çöplüğü’ne gidip gelmesinin maliyeti yükselteceği ve yollarda kirlilik yaratacağı gerekçesiyle çöp istasyonu kurulduğunu anlattı.


Dana, buraya dökülen günde ortalama 50-100 ton çöpün de büyük kamyonlarla düzenli şekilde Güngör’e taşındığını vurguladı.


Kemal Deniz Dana, yıllardır çöp dökülen bu alanı basının daha önce görmediğini belirterek, Haspolat civarındaki çöplük alanın niye görülmediğini sordu.


Dana, son 24 saatini bu konuya ayırmak zorunda kaldığını belirterek, basının haksız yere burayı gündem yaptığını savundu.


Dana, Lefkoşa Suriçi’nde belediyenin çalıştığı dönemlerde de küçük araçlarla çöp toplandığını ifade ederek, “Günlerdir çağrı yapıyorum. Bu çöp toplamayla ilgili daha iyi bir projesi olan varsa ortaya koysun, onu uygulayalım. Benim aklımın kestiği bu” dedi.


Sinek ve fare sorununa karşı ilaçlamanın çok sık yapılmasının insan sağlığını da tehdit ettiği bilgisi aldıklarını belirten Dana, başlattıkları rutin çöp toplama programının iyi gittiğini, örneğin Dereboyu’nda günde 3 kez çöplerin toplandığını söyledi.


Dana, dün ana caddeleri süpürme işlemlerinin de başlatıldığını kaydederek, günde 500 ton çöp çıkan Lefkoşa’nın artık geride kaldığını; sadece günlük çöplerin çıktığını söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık