Ana Sayfa Yurt Çöp toplayan şirketler bayram etti

Çöp toplayan şirketler bayram etti

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgilere göre, çöpleri toplayan şirketlere 500 bin TL olarak ayrılan bütçenin 305 bin 312 Tl’si ödendi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 22:26
Çöp toplayan şirketler bayram etti

Kıbrıs Postası – Burcu Akkaya


Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgilere göre, çöpleri toplayan şirketlere 500 bin TL olarak ayrılan bütçenin 305 bin 312 TL’si ödendi.

 

Bakanlar Kurulu’nun 14.11.2012 tarihli kararı uyarınca Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) grevi devam ettiği sürece çöplerin toplatılması vs ile ilgili olarak verilen 500 bin TL’nin, KDV dahil 305 bin 312 TL’lik kısmı için 22 Ekim – 6 Kasım 2012 tarihleri arasında özel sektörden çöpleri toplayan şirketlere Devlet İhale Tüzüğü gereği ‘Öngörülmeyen Giderler Ödeneği’ nden verilmesine karar verildi.

 

Öte yandan sosyal haklarının yerine getirilmemesi ve maaş alamadıkları gerekçesiyle LTB’de işbaşı yapmama eylemini sürdüren belediye çalışanlarının aylık net maaşı 3 milyon TL iken brüt miktarı ise 3 milyon 800 bin TL’ye tekabül ediyor.

 

Temizlik şirketlerine ayrılan para ise belediye çalışanlarının net maaşının yüzde 50’sinden fazlasına tekabül ediyor.

 

Başbakan İrsen Küçük’ün ‘çalışanların maaşını sendika ödesin’ şeklindeki açıklamaları üzerine Başbakanlık önünde dün yapılan eyleme ise bugün LTB önünden devam ediliyor

 

Öte yandan çöp toplayan şirketlerin isimleri ise sır gibi saklanıyor.

 

Kıbrıs Postası’nın bilgi almak için bugün gittiği Lefkoşa Kaymakamlık’a konuyla ilgilenen personelin yerinde olmadığı gerekçesiyle çöp toplayan şirketlerin isimleri verilmedi.

 

Gazetecilerden adeta bilgi saklayan Lefkoşa Kaymakamlık yetkilileri, “1 saat sonra gelin”, “özel sektörün ismini size biz veremeyiz” şeklinde gerekçeler öne sürdüler.

 

Kaymakamlık’ta görevli Salih Gürpınar ise ‘konuyla ilgilenen arkadaş yok”, “Tabi isimleri vermezsek haber yapamayacaksız”, “Biz sizi ararız” şeklinde konuştu.

 

İŞTE O ŞİRKETLER


Çöp toplayan şirketler ise Karalım Ltd ve Buldu Ltd şirketleri olup, kaymakamlığa çöp toplamak için başvuran bazı kişiler ise belirli ücretler karşılığında çöp topluyor.

 

Uzmanların açıklamalarına göre ise çöp toplayan kişiler, sağlıksız koşulllarda hijyen önlemleri alınmadan çalıştırılıyorlar

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık