Ana Sayfa Gündem Çözüm ve Barış Platformu'ndan müzakere açıklaması

Çözüm ve Barış Platformu'ndan müzakere açıklaması

Çözüm ve Barış Platformu yaptığını açıklamada, Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis'in 1 Aralık tarihinde gerçekleştirdiği toplantıları umut verici olarak niteledi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2016 Pazartesi 12:51
Çözüm ve Barış Platformu'ndan müzakere açıklaması

Açıklamada şu ifadelere yer verildi

Çözüm ve Barış Platformu olarak, Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in 1 Aralık tarihinde gerçekleşen toplantıları umut verici şekilde noktalanmıştır. Kıbrıs konusunun kapsamlı çözümüne yönelik gerçekleşen müzakerelere verilen aranın ardından sürecin devam ettirilmesini önemsiyoruz.

Liderlerin, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını selamlıyoruz.

Son toplantı sonrası yapılan açıklama ışığında, Kıbrıs konusu ile ilgili olarak toprak ve garantiler gibi hassas konuların yanında dönüşümlü başkanlık ve mülkiyet gibi her iki toplumu da ilgilendiren önemli konuların ilgili taraflarca görüşülerek bir karara bağlanmasına yönelik irade ortaya konulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Her iki liderin ve ekiplerinin Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yönelik göstermiş oldukları kararlılık ve cesaretin ülkemizin geleceği için son derece önemli olduğunu belirtiriz.

Henüz görüşmeler tamamlanmamış olmasına rağmen, akıl karıştırarak izlenen hassas sürece yönelik küçük politik hesapların yapıldığını gözlemliyoruz. Ancak, Platform olarak, son günlerde Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan karmaşa ve öfkenin temelde mevcut sistemin sürdürülemez olduğunu yeniden kanıtladığına inanıyoruz. Bu yüzden korku ve şüphe ile sürer-durumun devamını savunmaya çalışanların amaçlarının da toplumun geleceği için değil şahsi çıkarları neticesinde oluştuğunu gözlemliyoruz.

Platform olarak, Federal bir Kıbrıs’ın yaratılması için izlenen sürecin toplum tarafından da benimsenmesi ve sahiplenmesi için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık