Ana Sayfa Siyaset Çözüme doğru

Çözüme doğru

PKK, yarından itibaren Türkiye sınırlarının dışına çıkıyor.

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2013 Çarşamba 21:11
Çözüme doğru

PKK’nın yarından itibaren Türkiye sınırlarının dışına çıkacağı açıklandı. Çözüm sürecinin en önemli adımı olan PKK’nın sınır dışına çekilmesi ile ilgili açıklama BDP’li Sırrı Süreyya Önder’den geldi.


Önder, Kandil’den yarın yapılacak açıklamanın ardından PKK’nın yarından itibaren çekilmeye başlayacağını söyledi.


TBMM'de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilere açıklama yapan Önder, şunları söyledi:


“25 Nisan'da Kandil'de uluslararası bir basın toplantısı düzenlenecek, ardından PKK'nın sınır dışına çekilme süreci başlayacak.  Süreçte hiçbir sıkıntı yok. İmralı ile görüşmeler devam eder ama artık mektup şeklinde olmaz. Görüşmeler BDP'liler üzerinden yürür.”


Abdullah Öcalan, 21 Mart’ta Diyarbakır'da düzenlenen Nevruz kutlamalarında okunan mektubunda terör örgütü PKK'ya “sınır dışına çekilin” çağrısı yapmıştı. BDP'li milletvekili Pervin Buldan tarafından Kürtçe, Sırrı Süreyya Önder tarafından da Türkçe okunan mesajında Öcalan, özetle “Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” ifadelerini kullanmıştı.


Öcalan'ın bu açıklamasından sonra ise çekilmenin silahlı mı silahsız mı olacağı tartışma konusu olmuştu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında “Gidecek olan silahını nereye bırakırsa bıraksın, gömerse gömsün o bizi ilgilendirmiyor, bırakıp gider. Çünkü, aksi takdirde provokasyona bu iş çok açıktır” ifadelerini kullanmıştı.


Kandil'deki terör örgütü yönetimi ise Erdoğan'ın bu açıklamasına “Silahsız çekilme gündemimizde değil” yanıtını vermişti.


Çekilme sürecinde hükümet, muhatabın kendisi olduğunu belirtirken; BDP ve PKK 'yasal güvence' istiyor.

 

Gül: Sabırla çalışmak gerekir


Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çözüm sürecinde dikkatle ve sabırla çalışmak gerektiğini belirterek, “Birden bire her şeyi toz pembe de görmemek lazım. Ama muhakkak ki böyle büyük bir sorundan kurtulmak için herkesin yapıcı olarak dikkatli bir şekilde katkı vermesinin çok faydalı olduğuna her zaman inanıyorum'” dedi.  Gül, çözüm sürecinin Türkiye içinde ve dışında silahlardan vazgeçmekle olacağını da vurguladı.


Gül şöyle devam etti:


“Bu konjonktürde değil daima bu konularla ilgili bu görüşlerimi paylaştım. Şimdi ilk defa aleni, bu kadar herkesin işin içine girdiği bir süreç... Bunun artık muhakkak başarılı olması gerekir.”


Süreçte eksiklikler olup olmadığına ilişkin soru üzerine Gül, bu konuları ilgili yerlerde konuştuklarını belirterek, “Bu işin esas netice vermesi, tamamen silahlardan vazgeçmekle olur. Silahlardan vazgeçmek, Türkiye içinde değil Türkiye dışında silahlardan vazgeçmekle olur” dedi.


Cumhurbaşkanı Gül, çekilme sürecine ilişkin nasıl bir düzenleme olacağı yönündeki soruyu da cevaplandırdı. Gül, teknik konuların güvenlik birimlerince ele alındığını ifade ederek, “Esas mesele tamamen silahlardan arınmaktır. Bu Türkiye içinde değil Türkiye dışında esas bu işleri bırakmaktır önemli olan. İnşallah iyi olur” diye konuştu.

 

Kıvrıkoğlu: Askerin çekilme yok, yaz tertiplenmesi var


Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, askerlerin bölgeden çekildiği iddialarına ilişkin, “Bölgede çekilme yok, yaz tertiplenmesi var. Bu gayet normal” dedi.


Kıvrıkoğlu, askerlerin bölgeden çekildiğine ilişkin iddialarla ilgili bir soru üzerine, herhangi bir çekilmenin söz konusu olmadığını, normal faaliyetlere devam ettiklerini söyledi.


Kıvrıkoğlu, şunları kaydetti:


“Hükümetin direktifleri ve bize kanunların verdiği yetkilerle görevimize devam ediyoruz. Bunun altından başka bir şey çıkarmayın. Biz görevimize devam ediyoruz bölgede. Bütün birliklerimiz orada görevlerine devam ediyor.


Eskiden ne görev varsa yine aynı görevler. Buradan bir mana çıkarmayın. Hiçbir olumsuzluk yok. Bölgede çekilme yok, yaz tertiplenmesi var. Bu gayet normal.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık