Ana Sayfa Yurt Çözümsüzlük fayda sağlamaz

Çözümsüzlük fayda sağlamaz

ABD Elçisi Koenig, Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Çerkez ile görüştü.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 08:19
Çözümsüzlük fayda sağlamaz

ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı Oda Başkanı Günay Çerkez’i ziyaret ederken, yapılan görüşmede çözümsüzlüğün hiç kimseye fayda getirmediği üzerinde duruldu.


Çerkez, doğal kaynaklar ve bölgedeki dengeler düşünüldüğü zaman Kıbrıs sorununun bölgesel etkilerinin geçmişe oranla arttığını söyleyerek, adanın iki tarafında yaşanan ekonomik krizin, çözümün aciliyetini ortaya koyduğunu belirtti.


Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Çerkez, ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi John Koenig ile gerçekleştirdiği görüşmede Oda hakkında bilgiler aktardı.


Annan Planı döneminde, plana Kıbrıs Türk tarafından evet oyu çıkmasında KTTO’nun önemli katkısı olduğunu ifade eden Çerkez, 2004 yılı sonrasında AB tarafından verilen sözlerin tutulmadığını dile getirdi.


Çerkez, Euro Barometre sonuçlarına bakıldığında Kıbrıslı Türklerin AB’ye olan güvenlerinde azalma olduğunu ifade etti. Çerkez, doğrudan ticaret ve uçuşların başlaması halinde, iki ekonomi arasındaki farkın çözümden önce kapanacağını ve bunun olası bir çözümün maliyetini düşüreceğini belirtti.


ABD’nin Kıbrıs’ta, iki taraf arasında yürütmekte olduğu ilişkilerde daha adil bir pozisyona sahip olduğunu gözlemlediklerini aktaran Çerkez, bu tür yaklaşımların Kıbrıs’ta çözüme varılmasında oldukça faydalı olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık