Ana Sayfa Kültür & Sanat CTP ve AKEL ortak etkinlik düzenledi

CTP ve AKEL ortak etkinlik düzenledi

AKEL ve CTP Mağusa İlçe Örgütleri dün akşam Güney’de bulunan Frenaros bölgesinde iki toplumlu etkinlik gerçekleştirdiler.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 18:11
CTP ve AKEL ortak etkinlik düzenledi

“Yeniden yakınlaşma” adı altında gerçekleştirilen etkinlikte AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, AKEL Mağusa İlçe Sekreteri Nikos Yuannu ve CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu birer konuşma yaptı, çözümün ve barışın gerekliliği vurgulandı. Konuşmaların ardından şarkılar söylendi, şiirler okundu, Frenaros halk dansları ekibi danslarıyla geceyi renklendirdi.

 

Firuzan NALBANTOĞLU

 

AKEL ve CTP Mağusa İlçe Örgütleri’nin birlikte organize ettiği “Yeniden yakınlaşma” etkinliği,iki partinin üye ve sempatizanlarının yoğun katılımıyla gerçekleşti. Güneyde bulunan Frenaros köyünde gerçekleşen iki toplumlu etkinlikte şiirler, şarkılar ve danslarla iki toplumun yeniden yakınlaşması çağrısı yapıldı. Salonun tıklım tıklım dolu olduğu gecede, eski dostlar buluştu, yıllardır görüşmeyen tanıdıklar hasret giderdi. Gecede iki toplumlu müzik ve folklor ekibi ve Derinya Belediye Korosu sahne alırken, CTP Mağusa milletvekili Arif Albayrak ve şair Andonis Katsandonis şiir okudu.

 

YUANNU: “BİZİ AYIRANLAR BİZİ AYRI TUTAMAYACAK KADAR AZ…”

 

Gecede ilk sözü alan AKEL Mağusa İlçe Sekreteri Nikos Yuannu, barikatların açıldığı 2004 yılından beridir AKEL ve CTP Mağusa İlçe Örgütleri’nin birleşik bir Kıbrıs için iki toplumlu pek çok etkinlik düzenlediklerini ve iki toplumun yeniden bir araya gelme isteklerini güçlendirmede büyük katkılarının olduğunu söyledi. Mısraların, müzik ve dansların iki toplumu birbirine yakınlaştıran önemli öğeler olduğunu vurgulayan Yuannu, “Bizi ayıranların, bizi ayrı tutamayacak kadar az olduğunu her gün bir kez daha tespit etmemize rağmen, çözüm ve yeniden birleşmenin koşullarını siyasi düzeyde yaratmayı başaramadık” dedi. “Bu gece buraya Kıbrıslıların önüne dikilen tüm engellere rağmen, çözüm ve yeniden birleşme için mücadeleye devam edeceğimizi ifade etmeye geldik” diyen Yuannu, etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini belirtti ve sözlerini “Kıbrıs’ta barış engellenemez” diyerek bitirdi.

 

YORGANCIOĞLU: “ÇÖZÜM VE BARIŞ YOLUNDA EN BÜYÜK GÖREV CTP VE AKEL’E DÜŞÜYOR…”

 

Yuannu’nun ardından söz alan CTP Genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve birbirlerini daha iyi anlayabilmesi ve çözüm ve barışa katkı koyması açısından ortaklaşa düzenlenen etkinlikleri çok önemsediğini belirtti. İki toplumunda geçmişte yaşananlardan çok acılar çektiğini söyleyen Yorgancıoğlu, bu acıların tekrar yaşanmaması için her iki tarafa ve özellikle CTP ve AKEL gibi ilerici partilere büyük görevler düştüğünü ifade etti. Kıbrıs sorununun henüz çözümlenememiş olması ile ilgili büyük kaygı ve üzüntü duyduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Dimitris Hristofyas’ın 23 Mayıs ve 1 Temmuz tarihlerinde vardıkları üst düzey mutabakatların çok uzun yıllardır devam eden Kıbrıs sorununun çözümünün çerçevesini oluşturacağını söyledi. “Hepimiz biliyoruz ki sorunun çözülmesi adına yürütülen görüşmelerde ele geçen fırsatları sorunun çözümü için yeterince kullanamadık” diyen Yorgancıoğlu, Suriye’de yaşanan iç çatışmalar, Filistin’de İsrail’in sivil ve çocuk olan Filistinlilere karşı orantısız güç kullanır olması, bölgede oynanmak istenen oyunların bir göstergesi olduğunu belirtti. Çözüm ve barış yolunda en büyük görevin CTP ve AKEL’e düştüğünü söyleyen Yorgancıoğlu, “Çünkü ülkemizde iki tarafta barışı ve çözümü savunan en büyük iki partidir” dedi.

 

KİPRİANU: “AKEL VE CTP OLARAK KIBRIS’IN DÜŞMANININ MİLLİYETÇİLİK OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

 

Yorgancıoğlu’nun ardından son olarak söz alan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, tüm güçlüklere ve zaman zaman yaşanan bazı anlaşmazlıklara rağmen, yapılan bu etkinliğin hiçbir zaman durmayan ortak bir yürüyüşün devamı olduğunu söyledi. AKEL ve CTP’nin ortaktarihi bağlara sahip olduğunu belirten Kiprianu, iki toplumun geleceği için mücadeleden asla vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyeceklerini söyledi. AKEL olarak Birleşmiş Milletler çerçevesinde Kıbrıs sorununa çözüm aramada ısrarcı olduklarını ifade eden Kiprianu, “Dileğimiz, Şubat ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra da, tehlikeli ve ucuz söylevlerden uzak bir şekilde, üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçevede görüşmelere devam etmektir” dedi. AKEL ve CTP olarak Kıbrıs’ın düşmanının milliyetçilik olduğunu çok iyi biliyoruz diyen Kiprianu, “Kıbrıs tüm halkına, Kıbrıs’ın tüm evlatlarına aittir” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FOGEM, HALK DANSLARI YARIŞMASI'NDA İKİNCİLİĞİ KAZANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık