Ana Sayfa Siyaset CTP ve AKEL'in yetkilileri görüştü

CTP ve AKEL'in yetkilileri görüştü

CTP ve AKEL'in Lefkoşa ilçesi örgütlerinin yetkilileri görüştü. CTP basın bürosunun açıklamasına göre, yaklaşık iki saat süren toplantıda somut eylemler tartışılarak yol haritası belirlendi.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2016 Perşembe 14:16
CTP ve AKEL'in yetkilileri görüştü

Toplantıya, CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Rifat Arşehit ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle AKEL Lefkoşa İlçe Örgütü Sekreteri Politbüro Üyesi Hristos Hristofidis, Örgütlenme Sekreteri Stavros Yerolagidis, Lefkoşa Kırsal Kesim Sekreteri Paniko Panayi, Merkez Komitesi Üyesi Tulla Andoniou, Kent ve Semtler Sorumlusu İlçe Örgütü Sekreterya Üyesi Kostas Kukos katıldı.

Görüşmenin ana konusunun mümkün olduğu kadar çok insanı bir araya getirecek faaliyetleri planlamak olduğu belirtilen açıklamada, Mont Pelerin'de yaşanan gelişmelerin ardından toplumlarda oluşan tepkilerin de tartışıldı kaydedildi. Karşılıklı suçlama oyununa girilmemesi gerektiğine dikkat çekilen görüşmede, liderlerin vakit kaybetmeden, hayır cepheleri ve milliyetçilik yükselmeden olumlu süreci ileriye taşımaları istendi.

ARŞEHİT: "İKİ EVET İÇİN SOKAĞA ÇIKMALIYIZ"

CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Rifat Arşehit toplantıda yaptığı konuşmada, yoldaşlarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Stefanu döneminde başlayan ilişkilerin bu dönemde daha da ileriye götürülmesinin elzem olduğunu vurguladı.

Bu dönemde AKEL ve CTP'nin işbirliğine iki toplumun da ihtiyacı olduğu üzerinde duran Arşehit, daha çok insanı bir araya getirmek ve ortak etkinlikler düzenlemek için bir araya geldiklerini belirtti.

İki "evet" bekledikleri bu süreçte bu amaçtaki projelerin öneminin daha da arttığını kaydeden Arşehit, "hayır"cıların çalışmaya başladıklarını, Mont Pelerin'de olanların ardından retçi cephenin daha da mutlu olduğunu kaydetti. Arşehit, "Şimdi bizim de artık sahaya inmemiz ve somut işler yapmamızın zamanıdır. Bunun için bazı düşüncelerimiz vardır. Bunları masaya koyup yol haritamızı belirleyeceğiz" dedi.

HRİSTOFİDİS: "MİNİ KRİZ AŞILMALI, MÜZAKERE MASASINA DÖNÜLMELİ"

AKEL Lefkoşa İlçe Örgütü Sekreteri Politbüro Üyesi Hristos Hristofidis de böylesi bir dönemde CTP ve AKEL'in işbirliği ve ortak mücadelesinin son derece önemli olduğuna değindiği konuşmasında ülkeye barışı sol partilerin getireceğini kaydetti.

Hristofidis, "Bize göre Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulunabilmesi için önümüzde büyük bir fırsat var ve bu değerlendirilmelidir. Müzakereler açısından mini bir kriz yaşanıyor. Bu krizin ne kadar süreceği bilenmiyor şimdilik ancak yapılması gereken bir an önce müzakere masasına dönmektir" dedi.

Bu dönemde iki toplumda da solun ortak faaliyetinin daha da büyük önem kazandığını vurgulayan Hristofidis, 18 Aralık'ta güneyde yerel seçimler yapılacağını ve bu üç haftada seçim propagandalarının süreceğini kaydetti.

Pazartesi ara bölgede AKEL ve PEO'nun katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğin başarılı olduğunu ve tüm Kıbrıs'a olumlu mesajlar verildiğini belirten Hristofidis, "Bu nedenle somut eylemlerle somut hedefe yardımcı olmamız gerekiyor. Olabildiğince insanı biraraya getirme çabası dışında partilerin kadroları arasındaki ilişkileri geliştirmenin yollarını da yapmalıyız" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık