Ana Sayfa Yurt CTP/BG - DP/UG gaza bastı, tüpten sonra elektrik zammı!

CTP/BG - DP/UG gaza bastı, tüpten sonra elektrik zammı!

CTP/BG-DP/UG koalisyonunun iktidara gelmesiyle birlikte, ilk icraat olarak atadığı KIB-TEK yeni Yönetim Kurulu ve Koordinatör Başoğlu’nun, kapalı kapılar ardında elektriğe okkalı bir zammın hesabını yaptıkları öğrenildi.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2013 Cuma 20:35
CTP/BG - DP/UG gaza bastı, tüpten sonra elektrik zammı!

Elde edilen bilgilere göre zam öngörülerini Tarım ve Enerji Bakanlığı ile paylaşan ekip, elektrik zammını bugün Bakanlar Kurulu’na sunmaya hazırlanıyor. Elektrik fiyatlarına yüzde 15-yüzde 30 arası artış yapılması öngörülüyor.


KIB-TEK Yönetim Kurulu üyeleri ve yeni koordinatör Hasan Başoğlu'nun yer aldığı ekibin, KIB-TEK için yeni maliyet çalışması yaptıkları ve bu çalışmaları önce bağlı bulundukları bakanlık olan Tarım ve Enerji Bakanlığı ile paylaştıkları, ardından da bu çalışmalarını bugün bakanlık aracılığıyla Bakanlar Kurulu’na götürerek elektrik fiyatlarına zam isteyecekleri öğrenildi. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre zam olarak elektrik fiyatlarına yüzde 15 ile yüzde 30 arası artış yapılması öngörülüyor.

 

Perde mi tutuluyor?


Aldığımız bilgilere göre elektrik fiyatlarına ortalama yüzde 18 zam yapılacak. El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer’in dün yaptığı “KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun Kasım 2013’e kadar elektrik borcu olanların elektriklerinin kesilmeyeceği” yönündeki basın açıklaması, “Yapılması öngörülen elektrik fiyatlarına zamma perde mi tutuluyor” sorularını akıllara getirdi. Elde edilen bilgilere göre kapalı kapılar ardında hızlı bir şekilde elektrik fiyatlarında artış için çalışmalar devam ederken, zam konusu bugün Bakanlar Kurulu’na götürülerek onay istenecek.

 

Vatandaşa bayramlık “kötü sürpriz”


Bayram öncesinde gündeme gelen ve vatandaşın sevincini kursağında bırakacak zam konusunda gazetemize ulaşan bilgilere göre, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun Bakanlar Kurulu’na sunacağı zam talebinde yüzde 18, yüzde 25 veya yüzde 30’luk üç zam seçeneği sunuluyor. Normal bir ailenin yaşadığı ve tek bir klimanın kullanıldığı varsayılan evlerde, 2. ve 3. dilimde elektrik kullanılıyor. Sürekli elektrik kullanılan evlerde ise kilovat sayısı 4. dilime kadar yükseliyor.

 

Yüzde 18’lik bir zammın uygulanması durumunda (0-250 kws’lik) ilk dilimde 0.38 olan birim fiyatı 0.4484’e, yüzde 25 zam yapılması halinde 0.475’e, yüzde 30’luk zam yapılması halinde de 0.494’e yükselecek.

 

Yaygın olarak kullanılan (251-500 kws’lik) ikinci dilimde şu anda 0.44 olarak uygulanan birim fiyatı ise yüzde 18 zam uygulanması halinde 0.5192’ye, yüzde 25 zam uygulanması halinde ise 0.55’e, yüzde 30’luk zam halinde de 0.572’ye çıkacak.

 

501-750 kws arası olan üçüncü dilimde halen 0.52 olarak uygulanan birim fiyatı ise yüzde 18’lik zam karşısında 0.6136 olacak. Yüzde 25 zam yapılırsa 0.65, yüzde 30 zam yapılırsa 0.676 olacak.

 

751 kws ve üzerini düzenleyen son dilimde şu anda uygulanan 0.65 birim fiyatı yüzde 18’lik zamda 0.767, yüzde 25’lik zamda 0.8125, yüzde 30’luk zamda ise 0.845 olarak uygulanmaya başlayacak.

"Halka karanlık olarak geri dönecek”


Cesurer dün yaptığı “halka karanlık olarak geri dönecek...” başlıklı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Önceki gün basına yansıyan açıklamaları ile KIB-TEK Yönetim Kurulu, cevizcinin çuvalından oynayarak, olmayan bir yetkinin Bakanlar Kurulu’nun 27/12/2012 gün ve K(II) 2896 sayılı kararı ile yürürlüğe giren Elektrik İnkişaf (Değişiklik) Nizamnamesi’nin uygulanmasını sekteye uğratacak nitelikte açıklaması ile elektrik bakiye borcunu bugüne kadar ödeme niyetinde olmayan tüketicilerin elektriklerinin Kasım 2013 sonuna kadar kesilmemesine karar verdiği açıklandı. Bahse konu Nizamname alınan kararın tam tersine 1 aylık fatura borcu olan her tüketicinin elektriğinin kesilmesini öngörmektedir. Taksitlendirme halinde de taksitlerin ödenmemesi durumunda da elektriklerin kesilmesi düzenlenmiştir.”

 

“Borcunu ödemeyenlere ilk önce şirin görülecek bir karar”


Borç erteleme kararını, ilk başta özellikle elektrik borcunu ödemeyenlere şirin görünebilecek bir karar olarak değerlendiren Cesurer, KIB-TEK Yönetimi’ni, mevzuatın kendilerine vermediği bir güç kullanmakla suçladı. Öte yandan elektrik tüketim borçlarının ödenmemesi halinde kurumun yakıt temini ve diğer harcamalarının hangi kaynaktan karşılanacağını açıklamadığına da işaret eden Cesurer, “Bir yandan borcunu ödeyenler dolaylı olarak cezalandırılırken, öte yandan elektrik maliyetlerinin artmasının nedeni bir kez daha ortaya konulmuştur. KIB-TEK özel bir şirket olan AKSA’dan da maliyetleri artırıcı alım garantili elektrik alarak tüketiciye iletmektedir. AKSA Kasım 2013 sonuna kadar kendine ödeme yapılmamasını kabul etti mi? Eğer kabul etmemişse, elektrik borcunu ödemeyenlere şirin görünmek için Kasım sonuna kadar oluşacak açıkları kim hangi kaynaktan karşılayacaktır?” diye sordu.

 

“Hükümet büyük hata işliyor”


EL-SEN’in, aylardır bahse konu tüzüğün uygulanmasını istediğine değinen Çağlayan Cesurer, bu şekilde tahsilâtların artması ile halka daha ucuz elektrik sağlanabileceğini ortaya koyduklarını söyledi. Cesurer, “Kamusal alanın yüz milyonlarca ve özel sektör ve kişilerin milyonlarca liralık bakiye borçlarının tahsilâtını erteleyen CTP/BG-DP/UG Hükümeti ve onların atadığı KIB-TEK Yönetimi büyük bir hata işlemektedir. Bizden söylemesi ve uyarması.  Ya bir an önce yetkinizi aşarak yaptığınız açıklamayı düzeltin ya da bu attığınız adımın sonuçlarına hazırlıklı olunuz” ifadelerini kullandı.

 

EL-SEN olarak geçmişte olduğu gibi yasaların kişi ya da kurumlara göre uygulanmasına seyirci kalmayacaklarını da açıklayan Cesurer, yasaların uygulanmasının keyfi olarak askıya alınmasının grev nedeni olduğunu defalarca açıkladıklarını hatırlattı, tahsilâtı ayrım gözetmeden hayata geçirmeleri konusunda uyardı.

 

konut tarifesi

şu anda uygulan fiyat

%18 zam olması durumunda

25% zam olması durumunda

%30 zam olması durumunda

0-250 kws

ilk dilim

0,38

0,4484

0,475

0,494

251-500 kws

ikinci dilim

0,44

0,5192

0,55

0,572

501-750 kws

üçüncü dilim

0,52

0,6136

0,65

0,676

751 kws-üzeri

son dilim

0,65

0,767

0,8125

0,845

 

Haberal Kıbrıslı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık