Ana Sayfa Siyaset CTP'de kurultay hazırlığı

CTP'de kurultay hazırlığı

13 Kasım'da yapılacak büyük kurultaya hazırlanan CTP, dün akşam Lefkoşa'da aday tanıtım etkinliği gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2016 Cumartesi 19:26
CTP'de kurultay hazırlığı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 13 Kasım'da gerçekleştirilecek büyük kurultay öncesi ilçelerde başlattığı aday tanıtım etkinliklerine dün akşam Lefkoşa ile devam etti.

CTP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, KTAMS konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda üyeler parti meclisine aday olan 108 kişiyi daha yakından tanıma fırsatı buldu. Toplantıda Lefkoşa İlçesi'ne bağlı partinin emektarlarına teşekkür için karanfil sunuldu.

Kurultayda genel başkanlığa tek aday olan Genel Sekreter Tufan Erhürman, katılımcılara seslenerek, yeni dönemde CTP'nin yürüyeceği yolu paylaştı.

TALAT: "ULUSLARARASI HUKUKUN İÇİNE GİRMEK ZORUNDAYIZ "

Genel Başkan Mehmet Ali Talat, çok yakında görevi Erhürman'a devredeceği için kendisini rahat ve mutlu hissettiğini belirtti. Partilileri önümüzdeki dönemde bekleyen görevler hakkında konuşan Talat," hükümetin yasalara aykırı icraatlarının mahkemelerden döndüğünü, alınan kararların sürekli iptal edildiğini" belirtti. Kıbrıs Sorununda yaşanan gelişmelerin çok kritik bir aşamada olduğunu kaydeden Talat, "Cenevre'nin sonucu olumsuz olursa o zaman Kıbrıs Türkü için çok ciddi tehlikeler kapının arkasındadır. Bu ülke bir an önce uluslararası hukukun içine girmek zorundadır. Aksi takdirde dış etkenler bizi daha çok etkileyecektir" dedi.

"PARTİYİ TEK BAŞINA İKTİDARA TAŞIYALIM"

CTP'nin hükümet deneyimlerini paylaşan Talat, CTP'nin koalisyon hükümetlerini kurarken fazla bir sıkıntı yaşamadığını ancak  pratikte hiçbir hedefini yerine getiremediğini belirtti. "Pazarlıkta kabul ediyorlar, ama uygulamıyorlar. Bu bizim başarı gösteremememizin en önemli etkenlerinden birisidir. Bunu değiştirmemiz lazım. Bunu da koalisyon hükümetleriyle değiştiremeyeceğimizi gördük. Koalisyon hükümetleriyle önemli dönüşümler yapmak çok güçtür. O yüzden CTP'yi 5 yıllığına tek başına hükümete taşıyalım. Ancak o zaman arzuladığımız dönüşümleri yerine getirebiliriz. O yüzden bu kurultay bu sürecin hazırlanmasında da önemli bir rol oynayacaktır" dedi.

ERHÜRMAN: "YENİ CTP'Yİ SOL DEĞERLERİMİZLE YİNE BİRLİKTE KURACAĞIZ"

Genel Sekreter Tufan Erhürman, kısaca manifestosunu aktardığı konuşmasında, Partinin bu politikaları yeni dönemde hayata geçirmesi için çok daha fazla çalışmak gerektiğini, üretmek, çalışmak isteyen kadroların bunu yapabileceği tek yerin Parti Meclisi veya MYK olmadığını, yeni CTP'nin Partinin zengin insan potansiyelinden sonuna kadar yararlanacağını, tek bir CTP'linin dahi potansiyelini kullanmama gibi bir lükslerinin bulunmadığını söyledi. Erhürman, "ülkedeki yozlaşmış düzeni değiştirmenin yolunun soldan geçtiğini, geçeceğini" belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

,"İnsanın ve halkın haysiyetini teferruat olarak gören, Kıbrıslı Türklerin özne olmasını mesele etmeyen, adaleti, eşitliği lüks sayan, üretmezsek yok olacağımızı bildiği içindir ki üretim olanaklarımızı durmadan tüketen, halka hizmet ettiği iddiasıyla çevreyi, gelecek kuşakların haklarını yok eden, siyaseti yukarıdan aşağıya menfaat dağıtılan, karşılığında da aşağıdan yukarıya siyasi desteğin sağlandığı bir oyuna indirgeyen sağ bir düzen ve onun kültürüdür hakim olan, statüko diye andığımız. Hani nereniz yeni diye soruyorlar ya bize? Sağ zihniyetin hüküm sürdüğü bu ülkede yeni olan her şeyden önce bizim haysiyet, adalet ve üretim ve hizmet üzerine inşa edeceğimiz sol politikalarımızdır, sağ zihniyetin hüküm sürdüğü ülkede yeni soldur, sol yenidir. O nedenledir ki birlikte olmalı ve yıllardan beri savunduğumuz sol değer ve ilkelerimiz üzerine yeni CTP'yi, yine birlikte kurmalıyız."

"SOL DÜŞÜNCENİN ÖZÜNDE DEĞİŞİM VARDIR"

Yeni CTP'nin, sol düşüncenin özünde değişimin yattığını ve sol düşüncenin temel yöntemlerinden birinin öz eleştiri olduğunu bildiğini belirten Erhürman son olarak "Dünyada, bölgemizde, ülkemizde, koşullar da, halkımızın ihtiyaçları da değişmiştir. O yüzdendir ki yeni CTP, değişen koşulları, ihtiyaçları dikkate alarak ve geçmişte bazı kadrolarımızın yaptığı hataların özeleştirisinden çıkardığı dersler üzerine oluşturacağı yeni politikalarını yine sol değerleri ve ilkeleri temel alarak üretecektir" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık