Ana Sayfa Kültür & Sanat Cümbez ağaçları azaldı

Cümbez ağaçları azaldı

Gazimağusa’da Lala Mustafa Paşa Camisi yanında yaklaşık 800 yaşında olduğu söylenen ancak pek meyve vermeyen tarihi cümbez ağacını bilmeyen yok… Birçok siyasinin de zaman zaman Mağusa ile siyasi tartışmalarda “altındaki sohbetleri” konu ettiği cümbez, Limasolluların çok değer verdiği bir ağaç.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2012 Pazartesi 10:30
Cümbez ağaçları azaldı

Bir çeşit tropical incir olarak Kabul edilen cümbez, belirli bir olgunluğa eriştikten sonra, bıçakla alt tarafından yarılıyor. Henüz ağaç üzerindeyken yapılan bu işlem sonucu olgunlaşan meyve yenilebiliyor.


Ülkemizde artık süs bitkisi olarak belki bir kaç evde görebildiğimiz cümbez ağacından, Girne bölgesindeki Maronit köylerinden Karpaşa’da bir tane var.


Karpaşa Köyünün Kadın Muhtarı Yanulla Orfanou, evinin hemen önünde ekili ve üzeri meyveyle dolu ağacı, yıllar önce oğlunun fidan olarak getirdiğini anlattı.


Muhtar, eskiden bu ağaçtan adanın birçok bölgesinde çok bulunduğunu ancak günümüzde pek kalmadığını anlattı.


Orfanou, “Kıbrıs’ta bu ağaçtan çok çok az var. Venedikliler getirmiş zamanında… Oğlum fidanını buldu, ektik büyüdü… Bıçakla ucunu kesersiniz, rengi kırmızı olunca yeniyor. Şekeri çok azdır ve çok sağlıklıdır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AÇIK HAVA YAZ SİNEMASI GÜNLERİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık