Ana Sayfa Siyaset Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis Platformu ile görüştü

Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis Platformu ile görüştü

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, liderler görüşmesi öncesinde, Meclis'te temsil edilen siyasi parti başkan ve yetkilileriyle bir araya geldi...

Giriş Tarihi: 26 Mart 2016 Cumartesi 14:13
Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis Platformu ile görüştü

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, liderler görüşmesi öncesinde, Meclis'te temsil edilen siyasi parti başkan ve yetkilileriyle bir araya gelerek, Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen son aşamayla ilgili bilgilendirdi, görüş ve düşüncelerini dinledi.
Cumhurbaşkanlığında yer alan görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Görüşme sonrası basına açıklama yapan CTP, UBP, DPUG ve TDP yetkilileri, bilgilendirme toplantılarını verimli olarak değerlendirdi ve sürece destek belirtti. CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat da, Kıbrıs sorununda gelinen son aşamayı değerlendirdiklerini ifade ederek, "süreç devam ediyor ama seçimden dolayı yavaşladı, fakat çıkmaz noktada değil. Süreci destekliyoruz ve hedefimiz güneydeki seçimlerden sonra hızlı bir şekilde süreci ilerletmek ve çözümü bu yıl içinde yakalamak" diye konuştu.

Talat, görüşmede başlıklardaki farklılıklar ve yakınlıklar ile ilgili görüşler alındığını, sürecin seçimlerden sonra hızlanmasını, anlaşılanların kağıda dökülmesini beklediklerini ifade ederek, bu gibi konuların seçimden sonra belli olacağını, çünkü seçimden önce asla belli olmayacağını kaydetti.

Güneyde yapılan doğalgaz ihale süreçlerinin sorulduğu Talat, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın yaklaşımının doğru bir yaklaşım olduğunu, daha önce bu konudaki gelişmelerin masayı etkilediğini ifade etti.

Bu yöndeki girişimlerin müzakere sürecini ciddi şekilde sıkıntıya soktuğunu, bu yüzden bu işlere girilmemesi gerektiğini ifade eden Talat, "Rum tarafı o noktaya gitmez ama giderse çözüm istemez demektir. Bu yüzden olmamalı" dedi.

Ortaya çıkacak anlaşmada AB müktesebatına aykırı olabileceği düşünülen konuların birincil hukuk olması gerektiğini, anlaşmanın buna dahil edilmesi durumunda Anayasa dahil değişiklik yapılamayacağı uyarısında bulunan Talat, iki kesimlilik, mülkiyet edinimi gibi müktesabata aykırı olacağından endişe duyulan konularda birincil hukuk olabileceğini anlattı.

Oğuz: “Amaç, iki halkın da kabul edeceği bir anlaşma”

UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri değerlendirdiklerini ve partilerinin görüşlerini ilettiklerini belirterek, burada aldıkları bilgileri partinin yetkili kurumlarında görüşeceklerini kaydetti.
Oğuz, amacın; iki halkın da kabul edeceği bir anlaşma olduğunu ifade ederek, bu konuda herkesin hassas olması gerektiğini, kendilerinin de bu çerçevede görüşlerini sunduğunu kaydetti.
Bilgilendirme ve görüşmelerin devam edeceğini belirten Oğuz, toplantının da verimli geçtiğini söyledi.

Denktaş: “Anlaşmanın AB birincil hukuku haline getirilmesi önemli”

DP UG Genel Başkanı Serdar Denktaş da, toplantıda son durum ile ilgili bilgiler aldıklarını belirterek, ortaya çıkacak anlaşmanın AB birincil hukuku haline getirilmesinin önemine vurgu yaptı.
Denktaş, Rum tarafının çok talepkar olduğu ancak Kıbrıs Türk tarafının bu konularda zafiyet içinde olduğunu gördüklerini ifade ederek, süreci yakından takip edeceklerini kaydetti.
Kıbrıs müzakere sürecinin güneydeki seçimlerden sonra hızlanacağını, birincil hukuk konusunda sıkıntı gördüklerini ifade eden Denktaş, süreçte dikkatli ve temkinli olunması gerektiğini, bu yöndeki görüşlerini paylaştıklarını anlattı.
"Süreç al ver süreci, ileri gidiş var geri gidiş var, uzlaşmak için bu süreç yaşanacak ama kalıcı olması önemli, bu da birincil hukuktur" diyen Denktaş, süreçte kat edilen yol yanında daha çok yol olduğunu sözlerine ekledi.

Özyiğit: ” Rum kesimindeki seçimlerden dolayı süreç rölantide…”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, Cumhurbaşkanı ile rutin toplantı yaptıklarını ve son gelişmeleri değerlendirdiklerini ifade ederek, Rum kesimindeki seçimlerden dolayı sürecin rölantide olduğuna işaret etti.
Özyiğit, gidişattan memnun olduklarını, güneydeki seçimlerin bitmesinin ardından sürecin Haziran'dan itibaren hızlanmasını beklediklerini söyledi.
Sürecin istenilen ivmede olmadığını ama durmadığını ifade eden Özyiğit, seçim döneminde söylenenlerin çok dikkate alınmaması gerektiğini kaydetti.
Kıbrıs müzakere sürecini desteklediklerini belirten Özyiğit, toprak ve mülkiyet başlıklarının ardından garantilerin ele alınacağını, diğer başlıklarda olumlu ilerlemeler olduğunu anlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık