Ana Sayfa Dünya Cumhurbaşkanı erdoğan son kez barzani'ye uyarıda bulundu

Cumhurbaşkanı erdoğan son kez barzani'ye uyarıda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İran Dönüşü Bir açıklama yaparak Barzani'ye bu sevdadan vazgeç yoksa yoksa adımlar atacağız dedi.

Giriş Tarihi: 5 Ekim 2017 Perşembe 12:04
Cumhurbaşkanı erdoğan son kez barzani'ye uyarıda bulundu
Cumhurbaşkanı'ndan İran dönüşü açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran dönüşü Barzani'ye sert mesajlar gönderirken 'Bu sevdadan vazgeçin' dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan İran dönüşü açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kuzey Irak'ta yapılan referandumu yine sert bir dille eleştiren Erdoğan 'Barzani yönetiminin tek çaresi bu işten vazgeçmek' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamlarından satırbaşları;

'IRAK PARLAMENTOSUNDAN ONAY ALAMAYACAK'

Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili; 'Barzani ve avanesi bu işten vazgeçecekler. Zaten yaptıkları işin hiçbir hukuki zemini yok. Uluslararası hukuka zaten aykırı. Federal parlamentodan bunun geçmesi lazım; bunun federal parlamentodan onay alamayacağı da zaten kesin. Irak merkezi hükümeti bunu resmen açıkladı da. Irak Anayasa Mahkemesi de referandum kararını askıya almış, bunun durdurulması gerektiğine hükmetmişti. Hani meşhur bir söz vardır ya: Makaram sarı bağlar kız söyler gelin oynar.. Bunların hali bu.' dedi.

'VAZGEÇMEZSE ADIMLARI ATACAĞIZ'


'Barzani hangi adımı atarsa, ne yaparsa Türkiye'yi tatmin eder?' sorusuna ise Erdoğan; 'Çekilecek bu işten. Referandumu iptal edecek. Zaten yapılan işin bir geçerliliği de yok... Mesela, durumu koşulları tamamen farklı olan Kosova'nın durumuna bakın. Kosova, şu anda 114 ülke tanınmasına rağmen, hala ‘Devletim' diyemiyor. Kaldı ki Kosova'yı ilk tanıyan ülke ABD, ikinci ülke de saniye farkıyla Türkiye olmuştur. Buna rağmen halen ‘Devletim' diyemiyorlar. IKBY'nin yaptığı işe ise İsrail dışında kimseden destek bile yok. Dolayısıyla kendisinin bu işi bitirmesi lazım, başka çaresi yok. Aksi halde, belli bir takvim içerisinde adımları atmak durumunda kalacağız.' diye yanıt verdi. 

'BELEDİYELERLE İLGİLİ İHRAÇ YA DA GÖREVDEN ALMA YOLUNA GİTMEK İSTEMEYİZ'

AK Parti'deki istifa iddialarına ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, 'Partideki görevleri, partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden de alabilir. Belediyelerdeki durum tabii ki farklı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan dolayı yapılabilir. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz' dedi. Erdoğan, ''Benim şanım var şerefim var' dersen, kusura bakma ama, partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir' diye konuştu.İRAN İLE TURİZM İLİŞKİLERİ

Örneğin Kültür ve Turizm Bakanlarımız turizm alanında neler yapabiliriz, onları konuştular. Turizm konusunda İran'da nasıl yatırım yapılabileceği konusu da konuşuldu. İran medeniyetin beşiği, şehirlerinde nasıl yatırımlar yapılabilir, bunlara da baktık. Türkiye'den haftada 75 uçak İran'a uçuş yapıyor, hava trafiği o denli yoğun.

İRAN İLE İMZALANAN ANLAŞMALAR

İran ile dört anlaşma imzaladık. Bunların birincisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile İran Maliye Bakanlığı arasındaki mutabakat zabtıdır.

Ikincisi, Merkez Bankamız ile İran Merkez Bankası arasındaki mutabakat zabtı. Buradaki hedefimiz yerli paraya geçmek. Yerli paraya geçmek suretiyle, alışverişlerimizi Türk lirasıyla ve İran dinarıyla yapalım, böylece piyasalarımızı dolar baskısından kur baskısından kurtaralım istiyoruz. Bir diğer konu da tabi bizim Merkez Bankası ile İran Merkez Bankası'nın koordinesinde bankalarımızın İran'da şube açmaları hususudur. Bizim bankalarımızın maalesef İran'da şubeleri yok. Bunun üzerinde ısrarla durduk.

Üçüncü anlaşma, TRT ile İran yayın kurumu arasındaki mutabakat zabtıdır. Bu konuda gerek İran'ın gerekse bizim imkanlarımızın takas yoluyla işbirliğinin geliştirilmesi söz konusu.

Dördüncüsü Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile İran'ın Milli Kütüphanesi ve Arşivleri arasında arşivler arasında işbirliği programı. Bunun da adımını atma kararı aldık.

GÜMRÜK MUTABAKATI

Ticari taşımacılıkla, gümrük engellerini görüşme imkanımız oldu. Gürbulak gibi sınırlarımızda araçlar ciddi sıkıntı çekiyordu. Esendere ve Van'da kapı çalışmamız var. Gürbulak'ın 24 saat açık kalması konusunda mutabakat sağladık. Bakanlarımıza talimatlarımızı verdik.

SAVUNMA SANAYİİ

Savunma sanayiine yönelikse tabi İran'ın kendine yönelik üretimleri var, bizim de kendimize yönelik bir çok alanda üretimimiz var, zırhlılar gibi. Bu konularda karşılıklı görüşmelerimiz oldu. Ürünlerden hangisine kimin ihtiyacı varsa alma yönünde kararımız var. Savunma sanayiine yönelik de onların ürünlerimize yönelik methiyeleri oldu, duymuşlar, çalışacaklar. Turizmde 2016'da İran'dan 1 milyon 650 bin kişi ülkemizi ziyaret etti. Bu turistlerin harcama kapasitesi de yüksek.

Bizden İran'a ziyaret yapanların sayısı ise 243 bin. Bölgesel sorunlar noktasında Irak ve Suriye'yi konuştuk. Astana sürecine yönelik atılan adımlardan sonra çatışmasızlık bölgesi oluşturuluyor. Üçlü mekanizma çalışıyor. Biz rejimi muhatap almıyoruz. Türkiye, Rusya, İran olarak görüşüyoruz.

Bir olumsuzluğa uğramadan bu süreci korumak istiyoruz. Ama maalesef son zamanlarda bazı olaylar meydana geldi. Bir hastane bombalandı, ılımlı muhaliflerden ölenler oldu. 40 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Deyrizor'da Bir Rus korgeneralin hayatını kaybetmesiyle olaylar yaşandı. Bu durum, puslu havayı sevenleri memmun eder. Değişik yerlerde değişik şeyler yaparlar.AKAR'IN TEMASLARI


İstihbarat birimlerimiz şu anda koordineli çalışmaya devam ediyor. Irak'taki son gelişmeleri de görüştük. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) aldığı kararı, üçlü mekanizma ile görüşme konusunda mutabık kaldık. Bizim Genelkurmay Başkanımız Irak ve İran genelkurmay başkanları ile birlikte çalışıyor. Zaten Genelkurmay Başkanımız 2 gün önce İran'a geldi. Yine aynı şekilde MİT Müsteşarımız da burayla koordine içinde.

'IKBY REFERANDUM SARHOŞLUĞU İÇİNDE'

Bu referandumun sarhoşluğu içerisinde olan IKBY, ne yaptığının, nasıl adım attığının farkında değil. Etrafı adeta kuşatılmış olan Kuzey Irak yerel yönetiminin, neye dayanarak, neye güvenerek böyle bir tavır aldığını anlamak mümkün değil.

Fotoğrafa bakıyorsunuz, sağında eski Fransız bakan Bernard Kouchner'i, solunda Fransız yazar Bernard Henry-Levy. Herhalde bunlardan alıyor gücü. Ama attıkları adım, bir netice değildir. Şimdi bir sebep üzerinde yürüyor, netice ne olacak bu ayrı bir konu.

KARARLILIK MESAJI

İran şu anda bir kararlı bir tavır sergiliyor. Aynı şekilde bizim de kararlılığımız var. Irak'taki merkezi hükümetin de bir kararlılığı var ve IKBY'nin yaptığını meşru kabul etmiyor; adımlarını da ona göre atıyorlar.

'BU TÜR DÖNEMLERİN FATURALARI DA OLUR'

Biz, gerek İran tarafını gerek Suriye tarafını kullanarak, Bağdat'a biz mümkün olduğunca taşımacılığımızı yapacağız. Yani Kuzey Irak'ın güneyine taşımacılığımızı yapacağız. Tabii bu tür dönemlerin, şüphesiz faturaları da olur.

'DEVLET YÖNETİMİNDEN UZAK BİRİSİDİR'

Tabi şu var, bu adamın attığı adım, aslında Kürtlerin geleceğini kurtarmaya yönelik bir adım değildir. Tamamen hesabi bir adımdır. (Barzani'nin açıklamalarını kastederek) '16 yaşındayken ben bu hesabın peşindeydim. Şimdi işi bitirdim. Şimdi huzurla gidebilirim' diyebilecek kadar devlet yönetiminden uzak biridir kendisi. Ama, öyle rastgele ben yaptım oldu mantığı ile bu iş yürümez.

Biz İran ve Türkiye olarak Irak merkezi yönetimiyle de koordineli olarak bu ilişkileri yürüteceğiz. Burada, netice olayını asla onun lehine sonuçlanmasını düşünemeyiz, kabullenemeyiz.'KERKÜK MESELESİ ÖNEMLİ'

Burada Kerkük meselesi önemli. Malum Türkmen kardeşlerimiz var, onların haklarını korumak önemli. Aynı şekilde Musul'da Araplar var, kısmen Türkmenler var, Ezidiler var, Keldaniler, Asuriler var.

Bizler o bölgede Kürt, Arap, Türkmen, diğer kabileler ve ırkların, ayrıca Şia, Sünni gibi mezheplerin adeta birbirine girdikleri, birbirlerine düştükleri bir durum olsun istemiyoruz. Tam tersine biz Irak'ın toprak bütünlüğü korunsun, buna saygı gösterilsin istiyoruz. Bu meselede sadece Türkiye, İran ve Irak merkezi hükümetinin değil, aynı zamanda IKBY'nin de sorumlulukları var.

IKBY, orada yaşayan halkı bu tür bir sorunla karşı karşıya bırakmamalıydı. Orada, dört tarafı kapalı bir alanda, yarın imkansızlıklar arasında kalacak olan insanların hali ne olacak? O referanduma kapıyı açanlar, olacakların bedelini de elbette ödemek durumunda kalacaklardır.

'KATALONYA OLUNCA AÇIKLAMA YOK, KUZEY IRAK OLUNCA VAR'

O fotoğrafta onunla beraber poz verenlerin hiçbiri Katalonya'yla ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar. Katalonya'yla ilgili bir açıklama yok ama Kuzey Irak olunca var. Orada Müslümanlar olduğu için böyle bir adımı atmaya kalkabiliyorlar. Temenni ederim ki onlar emellerine ulaşamayacaklar, tam tersine orada hak hakim olacaktır.

'İRAN'IN KARARLI TUTUM İÇİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜM'

Tahran'da son olarak da Ayetulllah Hamaney ile kapsamlı bir görüşme yaptık. İran'ın kararlı bir tutum içerisinde olduğunu gördüm. Ayrıca Tahran'daki görüşmelerin ardından, bir ortak bildiri yayınlanması da önemliydi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ABD'DE 'MODERN KÖLE' TARTIŞMASI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık