Ana Sayfa Siyaset Cumhurbaşkanı Eroğlu LTB hakkında açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Eroğlu LTB hakkında açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde inatlaşmanın artık geride bırakılmasını ve yeni bir diyalogla soruna çözüm bulunmasını istedi.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2012 Cuma 14:59
Cumhurbaşkanı Eroğlu LTB hakkında açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir kabulü sırasında belediyedeki gelişmelerle ilgili görüşlerini de basınla paylaştı.


Bakanlar Kurulu kararlarının uygulanamadığına işaret eden Eroğlu, gelinen noktada artık yeni bir diyalog kapısının açılması gerektiğini vurguladı.


Eroğlu, “Taraflar arasında inatlaşma var. Bu inatlaşma kırılmış değil. Böylece Lefkoşa Belediyesi felç olmuş şekilde devam ediyor” dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle konuştu:


“Artık, hükümetle belediye çalışanları arasında diyaloğun başlaması ve sorunun çözümlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Ama diyalog kapısını kim açacak... Bunun için hükümetin de yapması gerekenler var, sendikanın da... Neticede hepimizin yaşadığı bir şehir. Olan Lefkoşa’ya ve Lefkoşa halkına oluyor.”


Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yeniden çalışır hale getirilmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “ İnatlaşmayla bir yere varmak mümkün değil. Maksat Lefkoşa belediyesinin çalışır hale getirilmesidir. Bakanlar Kurulu kararları var ama uygulanmıyor. Dolayısıyla yeni bir diyalogla çıkış yolu aranmalı” dedi.

 

KITSAB ONURSAL BAŞKANI ÖZKAN’I KABUL ETTİCumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Onursal Başkanı Ahmet Necati Özkan’ı kabul etti.


Aynı zamanda “Küresel Seyahat Acentesi Dernekleri Anlaşması Örgütü (GATAA)” nın da Genel Sekreteri olan Özkan, GATAA’nın ilk Yönetim Kurulu toplantısının 15- 18 Kasım tarihlerinde Kuzey Kıbrıs’ta yapılacağını belirterek, hazırlık çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.


Özkan ziyaretteki konuşmasında, GATAA’nin kurucu üyesi olan KITSAB’ın, Kuzey Kıbrıs olarak 23-24 Mayıs tarihlerinde Viyana, Avusturya’da gerçekleşen GATAA’nın Organizasyon ve Yapılandırma toplantısına katıldığını anlatarak, GATAA’nın ilk Yönetim Kurulu toplantısını Kuzey Kıbrıs’ta yapacak olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.


Girne’de yapılacak bu etkinliğin, Başbakanlık, Turizm Bakanlığı ve KITSAB’ın gerekli ilgi ve desteği göstermemesi dolayısıyla gecikmeli olarak yapılacağını, bu organizasyon için kişisel olarak uğraş verdiğini anlatan Özkan, toplantı için Kuzey Kıbrıs’a gelecek Yönetim Kurulu üyelerinin biletlerinin Türk Hava Yolları (THY); konaklamanın ise Cratos Otel tarafından karşıladığını kaydetti.


Özkan, ilk toplantıya, Yönetim Kurulu üyesi ABD, Kanada, Avusturya, İngiltere, Malezya ve Kuzey Kıbrıs'ın katılacağını; Hindistan, Mısır, Yemen ve Malavi’den olan üyelerin ise katılamayacaklarını belirtti.


Program kapsamında, GATAA Yönetim Kurulu’nun basın toplantısı düzenleyeceğini, ilgili Bakanın yemeğine katılacaklarını belirten Özkan, Cumhurbaşkanı’nın da bu yemeğe katılmasında yarar gördüğünü söyledi.


Özkan, Turizm Bakanlığı’nın tanıtım politikasını eleştirerek, ülke tanıtımı için gezilmesini yanlış bulduğunu; tanıtımın ülkede, yerinde yapılması gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti.EROĞLU: DOĞRU YOL BULUNACAK

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kabuldeki konuşmasında, KKTC’nin uluslararası kuruluşlara üye olması ve bu tür toplantıların KKTC’de yapılmasının büyük olay olduğuna işaret ederek “Bunlar vermekte olduğumuz mesajların alındığını gösteriyor” dedi.


Uğraşlarından dolayı kutladığı Ahmet Necati Özkan’ın turizm alanındaki tecrübelerinden faydalanılması gerektiğini belirten Eroğlu, Turizm Bakanlığı ile karşılıklı diyalog içinde olunması halinde daha iyi işler yapılabileceğini söyledi.


Eroğlu, Bakanlığın turizm tanıtım faaliyetleri için ülkeleri dolaştığını ancak yabancı turizmcileri ülkeye davet ederek ülkenin güzelliklerini göstermenin de önemli olduğunu vurguladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, “uğraş uğraş doğru yol bulunacak” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık