Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Rum-Yunan zihniyeti eskisi gibi"

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Rum-Yunan zihniyeti eskisi gibi"

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, “Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Kıbrıs’taki garanti sistemine yönelik saldırısının Rum-Yunan zihniyetinin eskisi gibi devam ettiğini gösterdiğini” vurguladı.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Cumhurbaşkanı Eroğlu:

Eroğlu, “ Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin olası bir antlaşmada da devam etmesi bizim için olmzsa olmazdır dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu dün akşam Lefkoşa Surlariçi bölgesinde ziyaretlerde bulunarak bölge sakinlerine cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kıbrıs konusu hakkında bilgi verdi.

Eroğlu’na ziyaretleri esnasında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, DPUG Genel Sekreteri ve Milletvekili Hasan Taçoy, UBP Lefkoşa İlçe Başkanı ve Milletvekili Faiz Sucuoğlu, UBP Lefkoşa Milletvekilleri Tahsin Ertuğruloğlu, Ersin Tatar ve Zorlu Töre ile bazı örgüt başkanları eşlik etti.

Kalabalık bir dinleyici topluluğu tarafından karşılanan Eroğlu’nun sözleri sık sık alkışlar ve tezahüratlarla kesildi.

5 yıllık cumhurbaşkanlığına atıfta bulunarak zamanın çabuk geçtiğini ifade eden Eroğlu, Kıbrıs sorununun Rum tarafı ve onu destekleyen Yunanistan’ın tavırları nedeniyle bitmediğini söyledi.

Yunanistan Başbakanlığına yeni seçilen Alexis Tsipras’ın Kıbrıs’a geldiğini ve Rum lider Anastasiadis ile basın toplantısı yaptığını anımsatan Eroğlu “bir cümlesi çok önemliydi. Türkiye ile Yunanistan’ın ilişkileri Kıbrıs’tan geçer demiştir. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini içeren mevcut garanti sitemine ise karşı çıkmıştır.” diye konuştu.

Kıbrıs sorununun 50 yıllık bir mesele olduğuna dikkat çeken Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk liderliğinde gelmiş geçmiş tüm müzakerecilerin iyi niyetine rağmen bir anlaşmaya varılamadığını söyledi.

BM Genel Sekreterlerinin bulmuş olduğu tüm çözüm belgelerini Rum tarafının reddettiğini anlatan Eroğlu “sürekli reddediyorlar ama masada yine oturmaya devam ediyoruz” dedi.

Eroğlu şöyle devam etti:

“YUNANİSTAN İLE GÜNEY’İN KIBRIS POLİTİKASI HER ZAMAN BELLİDİR”

“Biz Kıbrıs’ta yaşayabileceğine inandığımız bir anlaşma arayışı içindeyiz. Yaşayabilmesi için bir kere 1974 öncesinde dönüş olmayacak. 1974 öncesinde yaşadıklarımızı bize yaşatmayacak. Bugün var olan gerçekleri dikkate alan, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinde ve vatandaşlarımız hakkında kimsenin yorum yapmayacağı bir anlaşma arayışı içindeyiz. Yunanistan’da yeni bir seçim oldu ve aşırı sol bir parti seçim kazandı. Ortağına baktığınız zaman da aşırı sağ. Savunma Bakanı olan ortağının başkanı, geçtiğimiz günlerde Kardak kayalıklarına giderek zamanında orada ölen Yunan askerleri için denize çelenk attı. Dışişleri Bakanları ise Putin’in dostu. Yani her tarafa mesajlar vermeye çalışıyorlar. Kendileri de AB’ye sıcak bakmayan, Almanya düşmanı bir parti. Yunanistan da darbelere alışkın bir ülke. Bizim temennimiz darbeyle görevden gitmeleri değil, dünyayla barışık politikaları ortaya koymaları ve Türk düşmanlığı değil Türk dostu politikalarla hareket etmeleri gerekir. Yunanistan’da ister sağcısı ister solcusu gelsin, Kıbrıs politikaları değişmez. Biz yeter ki ne istediğimizi bilelim. Anavatan ile işbirliği içerisinde olalım. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi olmadan barışı sağlamanın mümkün olmadığını düşünelim ve ona göre hareket edelim. Bizim için Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi olmazsa olmazdır.”

2010 seçimlerinde 2 adayın yarıştığını, şimdi ise 6 adaylı bir seçime gidildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “2 aday bağımsız. Görevde ve Cumhurbaşkanı pozisyonunda olduğum için ben de bağımsız aday olarak yarışa girdim. Barış ateşiyle yanan bir partinin adayı olmakla onur duyduğunu belirten bir Sibel hanım var. Ben isim kullanmam ama hani bazen sanki kendisi CTP’nin dışındaymış gibi konuşma yapıyor. Oysa kendisi de CTP’nin , Sayın Yorhancıoğlu’nun adayıdır” dedi.

Barış yapmanın sadece CTP’nin tapusunda olmadığına vurgu yapan Derviş Eroğlu, “Kıbrıs’ta barış vardır.Eksik olan anlaşmadır” dedi.

KKTC’nin yaşayabileceğine inandığı bir anlaşma arayışı içinde olduğunu yineleyen Eroğlu, halkın şu an özgür bir ortamda yaşadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“BİR BAYAN DİYOR Kİ ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞACAKMIŞIZ”

“Bir bayan diyor ki, seçildiği taktirde gençler özgürlüğüne kavuşacakmış. İkincisi, temiz toplum ve siyaset olacakmış. Dış dünyada itibarını yitiren Kıbrıs Türk halkı kendisiyle birlikte itibar kazanacakmış. Biz çok şükür itibarlıyız. İtibarımız da, özgürlüğümüz de yerindedir. 1974’ün yarattığı coğrafyada kurduğumuz KKTC çatısı altında huzur ve güven içerisinde özgürce hareket etmenin tadını alıyoruz.”

“KKTC MASADAKİ GÜCÜMDÜR”

Geçmişi yaşayanlardan biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin 1974’teki müdahalesinin hata olarak değerlendirenlerin de olduğunu belirtti.

KKTC ilanının da hata olduğunu söyleyenlerin bulunduğunu da ifade eden Eroğlu “KKTC’nin kuruluşuna evet demelerinin bir tek nedeni vardı o da o mecliste oturmak içindi. Çünkü 14 Kasım akşamı rahmetlik Denktaş, bağımsızlık bildirisini imzalamayanlar zannetmesin ki KKTC çatısı altında oturacak demişti. Sabah gelip imza verdiler ama tarih bir gün hangi şartlar altında imzaladığımızı elbet yazacaktır dediler” diye konuştu.

KKTC’nin varlığının müzakere masasındaki gücü olduğunu söyleyen Eroğlu, KKTC olmasaydı toplum lideri olarak masada azınlık haklarını kabul etmek zorunda kalacağını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık