Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Kurban Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Kurban Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladılar. Cumhurbaşkanımız mesajında şunları kaydetti:

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Kurban Bayramı mesajı

“Kurban Bayramı’nın diğer milli ve dini bayramlarımız gibi bizler için özel bir önemi vardır.

Bir milleti, toplumu bir arada tutan temel unsurlar belli değerler ve hedeflerde birleşmek, sevince ve kedere ortak olabilmektir.

Bayramlar, bizleri bu doğrultuda kaynaştıran günlerdir ve anlamına uygun bir şekilde kutlanmasında büyük toplumsal fayda vardır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti elbette çok daha iyi bir noktada olabilirdi ancak Rum komşularımızın tutumu ve geçirdiğimiz bazı sıkıntılar göz önünde bulundurulursa kat ettiğimiz mesafe ile demokrasi, siyasi ve ekonomik açılardan pek çok ülkenin önünde yer aldığımız açıktır.

Bölgemizde yaşanan sıkıntılar ortadadır. Ne yazık ki hala hiç hak etmediği halde İslam dini ile terörizmi örtüştürme gayreti içinde olanlar var. Ve çok üzücüdür ki İslam dini ile hiç alakası olmayan, olmaması gereken bazı unsurlar şu veya bu nedenle sözde dinimiz adına teröre başvurabilmektedir. Çok acıdır ki yaratılan bazı suni nedenlerle Müslüman, Müslüman’ın canına kıyabilmekte, mezhep çatışmasından medet umanlar zemin bulabilmektedir.

En samimi dileğimiz İslam alemi başta olmak üzere tüm Dünya’nın bir an önce barış ve sükunet içine girmesi, var olan çatışmaların durması, sorunlara müzakereler ve karşılıklı anlayışla çözüm aranmasıdır.

Bölge insanı çatışmalardan çok çekmiştir. Demokratik gelişme, kaynaklarını kendi istediği doğrultuda kullanma, refah ve huzur içinde yaşama bu bölge insanının da hakkıdır.

Biz Kıbrıs Türk halkı olarak bu yönde üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Nitekim bu anlayışımızdan dolayı Rum komşularımıza bir an önce Kıbrıs’ta var olan gerçeklerden hareketle bir antlaşma yapmayı, bölgeye örnek olmayı teklif ediyoruz.

Talebimiz, uğraşımız 50 yılı aşkın bir süredir devam eden Kıbrıs sorununu bir an önce makul, yaşayabilir bir antlaşma ile geride bırakmaktır.

Kıbrıs konusunda çabalarımız devam ediyor diye her şeyi Kıbrıs konusuna bağlamak doğru değildir. Kıbrıs Türk halkının daha yüksek bir yaşam kalitesine ulaşması, ekonomi, sağlık, eğitim ve adalet alanlarındaki sorunların hiç bir mazeretin ardına saklanmadan ve ertelemeye başvurmadan geride bırakılması için çaba sarf edilmesi şarttır.

Giderek yaygınlaştığı iddia edilen uyuşturucu ve alkol bağımlılığından gençlerimizin uzak tutulması bizim için başlıca konu olmalıdır. Aksi takdirde geleceğimizi ciddi bir tehlike beklemektedir.

Hepimizi üzen trafik kazalarının önlenebilmesi için başta polisimiz Devlet yöneticileri, aileler, öğretmenler olmak üzere herkese sürekli uyarı yapma, denetleme görevleri düştüğünü hiç aklımızdan çıkarmamalıyız.

Kıbrıs Türk halkına ve Devletimizin yüceleceğine inancım tamdır. Gelecek, birliğimizden-beraberliğimizden kaynaklanan gücümüz,, yetişmiş insan gücümüze dayanan bilgi seviyemiz, tarihsel süreç içinde kazandığımız azimkar karakterimiz, Anavatan Türkiye ile olan kopmaz bağlarımız sayesinde bizimdir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın, Anavatan Türkiye’deki kardeşlerimizin, İslam aleminin Kurban Bayramı’nı candan kutlar, herkese kazalardan uzak, sağlık ve mutlulukla geçecek bayram günleri dilerim.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık