Ana Sayfa Yurt Cumhurbaşkanlığı Çetin Uğural'a yanıt verdi

Cumhurbaşkanlığı Çetin Uğural'a yanıt verdi

Cumhurbaşkanlığı, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural’ın, öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamasına yanıt verdi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 13:18
Cumhurbaşkanlığı Çetin Uğural'a yanıt verdi

Cumhurbaşkanlığı’ndan “Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Tarafından Yapılan Açıklamaya Atfen Cumhurbaşkanlığı Açıklaması” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural’ın dün yaptığı açıklamasında Cumhurbaşkanlığı kurumuyla ilgili iddialar olduğuna işaret edilerek “Ne yazık ki bu iddialarda direkt olarak alakalı olmayan konular birlikte ele alınmak kaydıyla yanlış bir izlenim yaratılmaktadır.”


“Cumhurbaşkanlığımız halkımızın tarafsız ve bağımsız bir organ olan Kamu Hizmeti Komisyonu’na güvenini koruması gerektiğini düşünmektedir. Bu nedenle kurumumuz halkımızın özellikle öğretmen sınavları ile ilgili hassasiyetine duyarsız kalmamış, yasal durumu titizlikle incelenmiş ve sınavlarda şaibe var iddiası ile yapılan itirazların değerlendirilmemesi ve atamaların yapılmamasının hukuki dayanağının olmadığı tespitine varmıştır” denilen açıklamada, Başsavcılığın da benzer tespitler yaparak atamaların ancak Mahkeme emri ile durdurulabileceğini vurguladığını ve bu yöndeki hukuki görüşünü de Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’na ilettiği anımsatıldı."


Buna rağmen, Komisyon’un bazı atamaları yaparken, aynı sınava giren ve diğerleri gibi başarılı oldukları Komisyon tarafından ilan edilen adayların Komisyon Başkanı’nın ısrarı üzerine ve hukuki dayanaktan yoksun olmasına rağmen halen atanmadıkları gözlemlendiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:


“Bu durumun ise Komisyon’a olan güveni sarstığı değerlendirilmektedir. Mevzuata uygun hareket tarzı geri kalan atamaların da daha fazla gecikmeden yapılmasını gerektirmektedir. Kamu Hizmeti Komisyonu’nun mevcut oluşumu da bu sorunu aşmak üzere karar almasına herhangi bir engel teşkil etmemektedir.


İddiaların aksine Sınav İşleri Müdürü’nün atanma konusu öğretmen atamasının önünü tıkamamakta, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın onayını gerektiren üçlü kararname yöntemi ile yapılabilecek atamayla ilgili değerlendirmeler ise devam etmektedir. Bu sürecin tamamlanmasının ardından ilgili makama uygun bir atama yapılacaktır.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

Hükümetten yeni casino izni!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık