Ana Sayfa Yurt Cumhurbaşkanlığı'nda Cengiz Topel Hastanesi'nin geleceği konuşuldu

Cumhurbaşkanlığı'nda Cengiz Topel Hastanesi'nin geleceği konuşuldu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güzelyurt ilçesinde, biraz fedakarlıkla iki hastaneye de yetecek imkanın bulunabileceğini; Cengiz Topel Hastanesi ile Güzelyurt’taki Sağlık Merkezi’nin donatılıp, daha iyi çalışır duruma getirebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 20:11
Cumhurbaşkanlığı'nda Cengiz Topel Hastanesi'nin geleceği konuşuldu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güzelyurt ilçesinde, biraz fedakarlıkla iki hastaneye de yetecek imkanın bulunabileceğini; Cengiz Topel Hastanesi ile Güzelyurt’taki Sağlık Merkezi’nin donatılıp, daha iyi çalışır duruma getirebileceğini söyledi.

 

Eroğlu, “Mevcut düzeni bozmaktansa, Cengiz Topel Hastanesi’ni takviye edip, daha güzel hizmet verir duruma getirebiliriz. Güzelyurt’un haklı isteğini de mevcut sağlık merkezini geliştirerek, gerekmesi halinde yeni bina inşa ederek yerine getirebilirler” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Lefke Vakfı Başkanı Vehit Nekipzade ve Lefke bölgesi sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti. Görüşmede ağrılıklı olarak Cengiz Topel Hastanesi’nin Güzelyurt’a taşınacağına ilişkin haberler ele alındı.

 

Nekipzade, Eroğlu’na, Lefke ve yöresindeki 16 sivil toplum örgütünün” Cengiz Topel Hastanesi’nin taşınmaması veya içinin boşaltılmaması”yla ilgili mektubu ve Lefke-Aplıç Kapısı Komitesi’nin “Lefke – Aplıç kapısının tek taraflı olarak Türk tarafınca açılmasına” ilişkin yazısını da sundu.

 

EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, Güzelyurt’ta hastane yapılması beklentisinin yeni bir şey olmadığına işaret ederek, mevcut Sağlık Merkezi’nin ilavelerle tam teşekküllü hastaneye dönüştürülebileceğini söyledi.

 

Cengiz Topel Hastanesi’nin taşınacağı yönündeki sözlerin bölge halkının tedirgin etmesinin normal olduğunu kaydeden Eroğlu, ülkede her branşta oldukça fazla doktor bulunduğuna işaret etti. Eroğlu, ülkede, hem Güzelyurt’ta yapılacak gelişmiş bir hastaneye, hem de Cengiz Topel Hastanesi’ne istihdam edilebilecek doktor kapasitesinin mevcut olduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, olayın mali boyutunun da biraz fedakârlıkla çözümlenebileceğini ve her iki hastaneye yetecek imkânın bulunabileceğini kaydetti.  Eroğlu, şöyle devam etti:

 

“Tepkiniz normal. Bölge halkının alıştığı bir hastane. Tam teşekküllü bir hastane sözkonusu. Mevcut düzeni bozmaktansa, onu takviye edip, geliştirerek, bölgeye daha güzel hizmet verir duruma getirebiliriz. Güzelyurt’un haklı isteğini de mevcut sağlık merkezini geliştirerek, gerekmesi halinde yeni bina inşa ederek yerine getirebilirler. Dolayısıyla her iki hastaneyi donatıp, çalışır duruma getirebiliriz”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bölge halkının tepkisinin hükümet tarafından da dikkate alınacağına inanç belirtti.

 

NEKİPZADE


Lefke Vakfı Başkanı Vehit Nekipzade ise konuşmasında, geçmişte de defalarca gündeme getirilen Cengiz Topel Hastanesi’nin Güzelyurt’ta taşınması konusunun bölge halkını rahatsız ettiğini belirterek, konuya açıklık getirme adına Sağlık Bakanlığı’nın ardından Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi uygun gördüklerini söyledi.

 

Nekipzade, Kıbrıs Maden Şirketi (CMC)  tarafından çalışanlara, halka hizmet vermesi amacıyla kurulan ve Barış Harekatı sonrasında Türk Kızılayı’na devredilen Cengiz Topel Hastanesi’nin taşınmasına karşı olan halkın konunun bir daha gündeme dahi getirilmemesini arzuladığını belirtti.

 

Güzelyurt’a ayrı bir hastane yapılmasına söyleyecek sözleri olmadığını kaydeden Nekipzade, “Ama biz hastanemizin muhafaza edilmesini ve 2. basamak hekimlik hizmeti veren hastane konumuna gelebilmesi için yeni binanın inşa edilmesini istiyoruz” dedi.

 

Vehit Nekipzade, Güzelyurt ilçesinin Lefke ve Güzelyurt olmak üzere 2 bucaktan oluştuğunu, bu iki bucağın nüfus yapısının birbirinden farklı olmadığına işaret ederek, “İlçenin iki uç noktasının merkezinde konumlanan hastane, hastane olabilecek en iyi yerdedir. Bu hastane yüceltilerek, muhafaza edilmeli. Lefkeliler olarak buna katkı koymaya hazır”  ifadesini kullandı.

 

Cengiz Topel Hastanesi’ne Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla çok ciddi bir arıtma tesisi inşa edildiğine vurgulayan Nepikzade, hastanenin taşınacağına ilişkin haberlerin AB yetkililerini de huzursuz ettiğini söyledi. Nekipzade, İngiltere’de yaşayan bir grup Lefkelinin de hastanenin eksikliklerinin giderilmesi için kampanya yürüttüğünü belirtti.

 

Nekipzade, “Biz Lefkeliler olarak bu hastanenin yerine yeni bir bina inşasına da elden gelen katkıyı koymaya hazırız” dedi.

 

SAĞLIK BAKANI İLE GÖRÜŞME


Vehit Nekipzade, Sağlık Bakanı ile gerçekleştirdikleri görüşmede kendilerine, Cengiz Topel Hastanesi’nde 24 saat doktor ve hastabakıcı bulunacağı yönünde açıklama yapıldığını söyledi.

 

Nekipzade, “Yani orası küçültülecek ve sağlık merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek” dedi.

 

Vehit Nekipzade, Sağlık Bakanının bütçe komitesinde ise hastanenin sağlık merkezi olarak hizmet vereceği yönünde bir açıklama yaptığını kaydetti.

 

MEKTUP


Vehit Nekipzade konuşmasının sonunda, Lefke ve yöresindeki 16 sivil toplum örgütünün imza attığı mektubu takdim etti. Mektupta, Cengiz Topel Hastanesi’nin Güzelyurt’a taşınması veya içinin boşaltılması anlamına gelecek herhangi bir davranışa geçit verilmeyeceği ve her türlü mücadelenin verileceğine vurgu yapıldı.

 

Mektupta şu görüşlere yer verildi:

 

“Lefke hep kaybeden olmuştur. Polis Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve diğer daire merkezleri Lefke’den Güzelyurt’a taşınmıştır. 1963 yılına kadar Lefke’de Tapu Dairesi varken, 1998 yılında Lefke Tapu Dairesi işlemleri de Lefkoşa’dan Lefke yerine Güzelyut’a taşınmıştır. Belirtilen süreçte Lefke Bucağı hudutları içerisinde bir tek Cengiz Topel Hastanesi kalmışken şimdi de hastanemiz Güzelyurt’a taşınmak istenmektedir. Bu bizim son kalemizdir ve bu kaleyi kesinlikle düşürmeyeceğiz”

 

Vehit Nekipzade, Aplıç Kapısı’nın açılması konusunu da gündeme getirerek, kapının tek yanlı da olsa açılmasını talep etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık