Ana Sayfa Yurt Cumhuriyet Bayramı KKTC'de coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet Bayramı KKTC'de coşkuyla kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. kuruluş yıldönümü bugün Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de düzenlen törenlerle coşkuyla kutlanıyor.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2012 Pazartesi 16:31
Cumhuriyet Bayramı KKTC'de coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. yıldönümü dolayısıyla bugün başkent Lefkoşa’da, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda tören düzenlendi.

 

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Ana Muhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, milletvekilleri, siyasi partilerin başkan ve temsilcileri, dernek, kurum kuruluş, üniversite yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

 

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tören birlikleri ve halkın bayramını kutlamasıyla devam etti. Eroğlu’na Türkiye Büyükelçisi Akça eşlik etti.

 

Bayram tebrikinin ardından KTBK adına günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Kemal Akyar, tarihi günlerin unutulmaz günler olduğuna işaret ederek, bugünün Türk ulusu adına en değerli ve unutulmaz günlerden biri olduğuna vurgu yaptı.

 

Akyar, Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. Kuruluş yıldönümünü mücahit Kıbrıs Türk halkı ile birlikte kutlamaktan onur ve gurur duyduklarını belirterek, “cumhuriyetin birlik ve beraberlik içerisinde yaşatılması gereken en büyük değer” olduğunu kaydetti.

 

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin her geçen gün yüceldiğini ve yücelmeye devam ettiğini, cumhuriyeti yüceltmek için gençlere de büyük görev düştüğüne işaret eden Akyar, cumhuriyetin ilelebet yaşayacağını kaydetti.

 

Kıbrıs Türk halkının da KKTC devleti çatısı altında yaşamını huzur ve güven içerisinde sürdürdüğünü, Türkiye Cumhuriyeti’nin de daima Kıbrıs Türk halkının yanında olacağını vurgulayan Akyar, şehitleri rahmetle, gazileri minnetle andı.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşması ile devam eden tören, resmigeçitle sona erdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık