Ana Sayfa Yurt Daha yeşil bir Değirmenlik için 128 bin Euro

Daha yeşil bir Değirmenlik için 128 bin Euro

AB tarafından finanse edilen ve UNDP tarafından yürütülen ‘Daha Yeşil Bir Değirmenlik’projesi tamamlandı.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 12:21
Daha yeşil bir Değirmenlik için 128 bin Euro

Rahme ÇİFTÇİOĞLU

 

Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve UNDP-PFF tarafından yürütülen “Daha Yeşil Bir Değirmenlik” projesi tamamlandı. Proje kapsamında Değirmenlik İlkokulu’nun arkasında bulunan tepelik arazide erozyonun önlenmesi için çalışma yapıldı. 5 bin metrekarelik alan teraslandı, yaklaşık 800 metrelik alana yürüyüş parkuru yapıldı.

 

Seyir noktaları kurulan araziye zeytin, harup, alıç ve pelit gibi bin ağaç ekildi. Ayrıca ağaçların kurumaması için araziye sulama sistemi de kuruldu. Öte yandan, biyologlar nesli tükenmekte olan ve sadece Değirmenlik bölgesinde yetişen “Değirmenlik Adaçayı” ile ilgili çalışma yaptı. Proje kapsamında Değirmenlik İlkokulu’ndaki öğrencilere bu bitkiyi tanıması ve koruması için bilgi verildi. Ayrıca okulda “Değirmenlik Adaçayı” konulu bir resim yarışması düzenlendi. Resim yarışmasına katılan öğrencilerin eserleri dünkü etkinlikte sergilendi. “Daha Yeşil Bir Değirmenlik” projesinin hayata geçmesi için AB’nin yaklaşık 128 bin Euro sağladığı bildirildi. Ağaç dikildi Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği, Değirmenlik Belediyesi, Değirmenlik İlkokulu, Değirmenlik Lisesi, Şehit Mehmet Eray İlkokulu, Değirmenlik Sanat Derneği, Değirmenlik Spor Kulübü ve AB ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin katılımı ile dün projenin açılışı gerçekleşti. Etkinlikte fidan dikildi.

 

Düzenlenen çocuk şenliği ise güne ayrı bir anlam kattı. Değirmenlik İlkokullu öğrencilerinden oluşan koro şarkılar söyledi. Bazı öğrenciler orman sevgisi ile ilgili şiir okudu. Ağaç diken öğrenciler ve öğretmenler daha sonra etkinliğe katıldı. Uçurtmalar uçurtuldu, çocuklar yüz boyama etkinliğine katıldı. Balondan yapılan oyuncaklarla oynayan öğrenciler ayrıca çit boyadı. Etkinlikte, köy kadın kursu katılımcılarının endemik bitkilerle ilgili yaptığı el işleri sergilendi. İzazı ikramın yapıldığı etkinlikte Kıbrıs’ın sevilen yiyecekleri vardı. Çocuklar da projeye dâhil edildi AB ve BM yetkilileri törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

 

Yetkililer ülkedeki erozyona dikkat çekti. Biyolojik çeşitliliğin önemine değinildi ve projeye çocukların dahil edilmesinin farkındalığı artıracağından söz edildi. Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği Genel Sekreteri Osman Çağdaşoğluları ise daha yeşil bir Değirmenlik için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal ise konuşmasında “Avrupa Birliği, Kalavaç ve Erdemli’den sonra bölgedeki 3’üncü projeye hayat veriyor. Teşekkür ederiz” dedi. Başkan Işısal, yeşil ve temiz bir çevre için belediye olarak tüm çalışmalara katkı koymaya hazır olduklarını söyledi. Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Gülsüm Gözenler, yurtdışındaki bir fuara katıldığı için etkinlikte bulunamadı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık