Ana Sayfa Yurt Darbe vuracak

Darbe vuracak

Avukatlar, mazbata yasasının hem hukuk siteminde, hem de ticari hayatta kaos yaratacağına inanıyor.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 10:53
Darbe vuracak

Gözde SÜREÇ SARI

 

Avukat Levent Kızılduman ve Kerim Görgün, mecliste ivedilikle görüşüleceği açıklanan mazbata yasasının, kaos yaratacağını, olumsuz sonuçlar doğuracağını belirtti.


Kızılduman, yasanın hem hukuk sitemine hem de ticari hayata darbe vuracağını söyledi.


Avukat Kerim Görgün de mazbatalarla ilgili yasanın talihsizlik olduğunu vurguladı. Görgün, mazbatalarını ödeyemeyen kişilerin, çoğunlukla faiz mağdurları olduğunu vurgulayarak, faiz yasasının gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.


Avukatlar, yasaya karşı yapılan eylemin başarılı olduğunu, yasanın dahil olan tüm kesimlerin görüşü alınarak yeniden değerlendirilmesine karar verildiğini söyledi.

 

Kızılduman: Yasalara ve Anayasaya aykırı

 

Avukat Levent Kızılduman, meclisin gündemine ivedilikle görüşülmek üzere sunulan mazbatalarla ilgili yasa tasarısının hukuk sistemine, Anayasa’ya, yasalar arası bütünlüğe ve evrensel adalet ilkelerine aykırı olduğunu söyledi. Mevcut yasa ile ceza affı sağlanmasının amaçlandığını, çek davaları haricinde, hukuk davalarında verilen hapislik emirlerinin, ceza mahiyetinde olmadığını belirten Kızılduman, meclisin bu konuda yasa yapmasının Anayasaya aykırı olduğunu kaydetti.


“Anayasaya göre meclisin af yetkisi vardır ama bu yetki sadece ceza yükümleri için uygulanabilir. Sivil davalarda ise uygulanamaz” diyen Kızılduman, bu hukuki tartışmanın yanı sıra, yasa ile ticari hayata da darbe vurulacağını söyledi. Kızılduman, her türlü borç ilişkisinde alacaklının mahkeme emri ile alacağını alabilmesi için öngörülen güvencenin ortadan kalkacağını belirtti.


Kızılduman dün yapılan eylemin başarılı olduğunu, Meclis’in yasayı ele alacağını taahhüt ettiğini söyledi. Kızılduman, “Yüksek Mahkemede Başbakan İrsen Küçük ile milletvekili Ahmet Kaşif arasındaki davanın hükmü bugüne ertelenerek, hükümetin en başındaki Başbakana hukuk camiasının onayı olmadan keyfi yasalar yapılamayacağı gösterilmiştir. Yasanın gerekçesini incelediğim zaman hatalı analizler ve tespitler yapılmış olduğunu görüyorum. Yasanın gerekçesi, komite üyelerinin yasayı hazırlayan, anlayamayacağı evrensel adalet prensiplerine dayanmaktadır. Oysaki yasa ile yaratılan sonuç, adalet sistemine zarar veriyor. Yasanın gerekçesinde somut olgulara, yasa çıktıktan sonra doğacak somut sonuçlara yer verilmemesi büyük hatadır” dedi.

 

Görgün: Yasa talihsizlik

 

Avukat Kerim Görgün, mazbatalarla ilgili yasanın talihsizlik olduğunu söyledi. Yasanın hukuk çevrelerinin görüşü alınmadan hazırlandığını belirten Görgün, yasanın yürürlüğe girmesi halinde “Akitler Ve Poliçeler Yasası”nın ortadan kaldırılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.


Mahkemelerin vermiş olduğu hüküm ve emirlerin, tahsilatları gerçekleşemez bir hale getireceğini belirten Görgün, “Bu durumda ortaya çıkacak olan ikinci bir durum da tahsil yönteminin gayri yasal bir şekilde yapılması olacak” dedi.


Yasanın genel olarak amacının, şahısların var olan borçlarını ödeyemeyecek duruma gelerek, hapse girmesini engelleme olduğunu söyleyen Görgün, mazbatadan dolayı hapse girenlerin çoğunun faizde sınır olmamasından dolayı bu duruma geldiğini kaydetti.


Görgün, “Hapse girenler faiz mağduru olanlardır. Ben Faiz Yasası’nın tekrar gözden geçirilmesi inancındayım. Hapislik cezası yargıya olan riayetsizlikten dolayı verilir. Bu da dünyanın başka ülkelerinde de mevcuttur. Dolayısıyla bu yasa tekrardan gözden geçirilmelidir” dedi.


Yasanın geçmesi halinde bankaların kişilerin kredi kartlarına düşük limitiler koymak zorunda kalacağını söyleyen Görgün, “Bu da düşük bir miktar olacak. Kişilerin kredibilitesi düşecek ve ticaret hayatı da olumsuz etkilenecek dedi.


Avukatların yaptığı eylemi de değerlendiren Görgün, eylemin başarılı geçtiğini, yasanın tekrar gözden geçirileceğini kaydetti. Mecliste yapılan eylemde avukatların karşısına polisin çıktığını söyleyen Görgün, “Avukatlar olarak yapacağımız, meclisin önünde açıklama yapmak olacaktı. Bunu bile engellemek istediler. sonradan bu hata düzeltildi” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

Hükümetten yeni casino izni!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık