Ana Sayfa Yurt DAÜ eski öğretim üyesi sahte kimlik düzenledi

DAÜ eski öğretim üyesi sahte kimlik düzenledi

DAÜ Mimarlık Fakültesi eski öğretim üyesi 53 yaşındaki Mustafa Cihangir, başkasının kimliğine bürünüp, sahte belge düzenlemek suçundan yargılandı.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 09:40
DAÜ eski öğretim üyesi sahte kimlik düzenledi

Sedef BOŞNAK


Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi eski öğretim üyesi Mustafa Cihangir, aynı fakültede öğretim görevlisi ve İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Ünder’in imzasını sahtelediği gerekçesiyle, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargılanarak 10 gün hapis cezası aldı.


Mahkeme, biri Gazimağusa’da dört katlı apartman, diğeri ise Çayırova’da fabrika olan iki projeyi, İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Ünder’in adını ve imzasını sahteleyerek kullandığı için sanık Mustafa Cihangir’i, 10 gün süreyle, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.


Ceza Davaları Yargıcı Banu Soyer’in huzurunda gerçekleşen dünkü karar oturumunda, iddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, sanık ve sanık adına Avukat Öner Şerifoğlu hazır bulundu.


Yargıç Banu Soyer, öncelikle mahkemeye aktarılan olgulara özetle değinerek, sanığı işlemiş olduğu suçlardan suçlu bulup mahkum ettiğini belirterek, konu suçların kamuyu ciddi şekilde etkilediğine ve kamuya zarar verdiğine dikkat çekti.


Banu Soyer, sanık Mustafa Cihangir’in, 2005 yılı içerisinde, Cem Demiralp’a ait Cepeza Ltd.’in inşaat projesi ile Zeynep Karcı’ya ait apartman inşaat projesi üzerindeki mühendislik hesaplamasını imza yetkisi olmayan Munter D.h. Mohd’a yatırdığını anlattı. Yargıç Soyer, Cihangir’in, mühendis olan Mehmet Ünder’in yetkisi ve bilgisi dışında dolandırmak amacıyla bahse konu iki inşaat projesine imzasını atmak suretiyle konu inşaat şirketinin mühendislik hesaplamalarını Mehmet Ünder yapmış gibi göstererek aslında olmayan bir şeyi amaçlayan bir belge düzenlediğini anımsattı.


Soyer, sanığın ayrıca, Cem Demiralp’a ait inşaat projesi ve Zeynep Karcı’ya apartman inşaat projesine, mühendis olmadığı halde, dolandırmak amacıyla, mühendis olan Mehmet Ünder’in imzasını projeler üzerine atarak Ünder’in kimliğine büründüğünü anlattı.


Bu tür suçları önleyebilmek için, işleyen ve işlemeye tevessül eden kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici bir ceza verilmesi gerektiğine vurgu yapan Banu Soyer, meseleyle ilgili tüm hususları değerlendirdikten sonra sanığı yargılandığı iki davadan da suçlu bulup, 10 gün hapse mahkûm etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık