Ana Sayfa Yurt DAÜ firarist bizde dedi!

DAÜ firarist bizde dedi!

Türkiye’deki Balyoz Darbe Planı davasında 13 yıl 4 ay hapis cezası alan ve Kıbrıs’ta olduğu tespit edilen emekli Kurmay Albay Turgay Bülent Göktürk'ün Türkiye’ye iadesi gündeme geldi. İstanbul polisinin resmen iade talebinde bulunduğu iddia edildi, resmi açıklama yapılmadı.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 13:59
DAÜ firarist bizde dedi!

MUHACERET KAYITLARI: 18 Eylül 2012’de adaya girdi, çıkmadı

 

DAÜ ‘firarist bizde’ dedi!

 

YENİDÜZEN’e ulaşan Türkiye kaynaklı bilgilere göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Kıbrıs’ta olduğu sanılan Turgay Bülent Göktürk'ün Türkiye’ye iadesi için resmi yollardan ilk adımı atmaya hazırlanıyor. Türkiye Göktürk’ü KKTC’den resmen talep edecek. Mağusa Polis Müdürlüğü Siyasi Şubesi ise konuyla ilgili soruşturma başlattı.

 

İSTANBUL EMNİYETİ YAZI YAZDI İDDİASI…

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün, Göktürk’ün Kıbrıs’ta DAܒde öğretim görevlisi olarak çalıştığının ortaya çıkmasının ardından KKTC yönetiminden resmi talepte bulunduğu iddia edildi. KKTC makamları bu talebi henüz doğrulamadı. İçişleri Bakanı Çavuşoğlu henüz Türkiye’den resmi talep gelmediğini söyledi.

 

MUHACERET KAYITLARINA GÖRE KUZEY KIBRIS’TA…


Öte yandan KKTC muhaceret kayıtları Göktürk’ün Kıbrıs’ta olduğunu ortaya koydu. YENİDÜZEN’in elde ettiği verilere göre Göktürk, 18 Eylül 2012 tarihinde Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptı ve hâlâ resmi yollardan çıkış yapmadı. Balyoz davasında karar 21 Eylül 2012’de açıklanmıştı, yani Göktürk’ün adaya girişinden 3 gün sonra…

 

POLİS SORUŞTURUYOR…

 

Bu arada YENİDÜZEN’e bilgi veren güvenilir kaynaklar Mağusa Polis Müdürlüğü Siyasi Şubesi’nin konuyla ilgili soruşturma başlattığını bildirdi. Polis Basın Subaylığı ise kendilerine bu yönde resmi bir bilgi gelmediğini açıkladı.

 

13 YIL 4 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI


Balyoz kapsamında Göktürk 13 yıl 4 ay hapse çarptırılmıştı. Göktürk tutuklu yargılandığı davada kararın açıklanmasını beklerken kalp krizi geçirmiş, hastaneye kaldırılmıştı. İddianamede firari Göktürk’ün suç tarihinde Kara Harp Akademisi’nde öğretim görevlisi olduğu belirtiliyor.


1. Ordu Komutanlığı ve Harp Akademileri Komutanlığı’nda görevli olup Balyoz Harekat Planı kapsamında görevlendirmede yetkili personel olarak tayin edilen ve bu görevi kabul ettiği belirtilen 97 kişi, EKA (GÖREVLENDİRMEDE YETKİLİ PERSONEL) isimli belge içerisinde listelendiği belirtilmişti.


Göktürk’ün EK-MLAHİKA-1 BİRLEŞTİRİLMİŞ LİSTE incelendiğinde belgenin Balyoz Güvenlik Harekat Planı’nın personel eki olduğu ve 1. Ordu Komutanlığı bağlı birlikleri ve Harp Akademileri Komutanlığı’nda hazırlanan görevlendirilecek personel listelerinde olduğu da tespit edilmişti.

 

DAÜ: 2008’den beri bizde

 

Bu arada dün akşam konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan DAÜ, Turgay Göktürk’ün DAܒde çalıştığını doğruladı. İşte o açıklama:

 

11 Aralık 2012 tarihli yerel bir gazetede Üniversitemiz Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi yarı zamanlı (part time) öğretim elemanı Turgay Bülent Göktürk hakkında yer alan bir takım haberler ile ilgili resmi kurumlarla irtibata geçilmiş ancak şu ana kadar geri dönüm alınamamıştır. 2008 yılından bu yana Üniversitemiz’de Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini veren söz konusu eleman hakkında resmi kaynaklardan bilgi gelmesi durumunda değerli basın mensuplarımıza gerekli açıklama yapılacaktır. Bilginize saygılarımızla sunarız.

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN'DE

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık