Ana Sayfa Kültür & Sanat DAÜ Turizm Fakültesi dünya mutfaklarını tanıtıyor

DAÜ Turizm Fakültesi dünya mutfaklarını tanıtıyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri dünya mutfaklarından örnekler sunarak maharetlerini sergilemeye ve Mağusalılar’ın gönlünü fethetmeye devam ediyorlar.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2012 Pazar 16:45
DAÜ Turizm Fakültesi dünya mutfaklarını tanıtıyor

İSMET EZEL – mağusa haber ajansı

 

Bu hafta DAÜ Turizm Fakültasi dünya mutfakları yemeklerini çok genç ama aynı zamanda çok deneyimli bir aşçıyı ağırladı. Ankara doğumlu İstanbul, Almanya ve Dubai’de eğitim görmüş genç ve yetenekli aşçı Tolgar Mireli ile konuklarına unutulmaz bir öğle yemeği sundu. Her Salı 5 yıldızlı şef ALİ öğle menüsü devam eden Tower Restaurant’ta bu haftaki özel Mireli menüsünde başlangıç olarak Peynirli ve Dereotlu Kabak Sufle, devamında iştah açıcı Kırmızı Çili Biberli Balkabağı Çorbası, ana yemek öncesi Mandalinalı Roka Salatası Hardallı Ceviz Sos ile ve sıkı durum Ana Yemek olarak Köpürtülmüş Tereyağında Pişirilmiş Bonfile Yanında Biberiye ve Kekik aromalı Patates Cipsi ve Kırmızı Şarap ve Portakal Suyunda Pişirilmiş Lahana veya Kızgın Tavada Pişirilmiş Norveç Somonu ile Fıstıklı Sotelenmiş Ispanak ve Karnıbahar Püresi ve dört gözle beklediğimiz yemeye doyamadığımız Porto Şarabıyla Pişirilmiş Ayva Mouss (İnce Hamur Katmanları ve Fındıklı Karamel ile ) Dünya Mutfakları menüsünü tatmak için bugün DAÜ Tower’in konukları çoktu, hatta oturacak yer bulmakta zorlandık, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak İran’dan misafirleri ile, Sağlık Fakültesi Öğretim Görevlileri ve Namık Kemal Lisesi’nin sosyal ve en güzel öğretmenleri Rana Uluçay, Esma Kumbaracı ve Fezile Kılıç da lezzetli yemeklerin tadına bakma fırsatı buldular.

 

DAÜ Turizm Fakültesi’nin bu haftaki konuğu Şef Tolgar Mireli genç yaşına rağmen oldukça deneyimli. Tolgar Mireli, 1985 Ankara doğumlu Bilkent Üniversitesi’nde iki yıl Siyaset Bilimi okuduktan sonra ‘bana gore değil’ deyip karar değiştirir ve Almanya’da 3,5 yıl Turizm Gastronomi eğitimi aldı. Ankara’ya dönerek AHLA’da 2 yıl Turizm Otel İşletmeciliği eğitimine devam etti. Ankara’daki eğitiminin ilk yılında ders çıkışı Ankara’nın en büyük lokantalarından birisi olan Trilye’de ( balık lokantası ) çalıştı ve ayrıca Ankara Hilton ve Ankara Şheraton’da staj yaptı. Eğitiminin ikinci yılında İstanbul MSA’da eğitime devam etti. Eğitimi süresince 5 ay boyunca hafta sonları İstanbul’a gidip geldi. Bu okulun stajını Almanya’da Hamburg’da dünyadaki tek Türk yılldızlı aşçımız Haydar Güngörmüş ‘ün yanında staj ve eğitim şansı yakaladı.

 

6 ay stajdan sonra tekrar Ankara’ya döndü. Eğitimini tamamlayıp diplomalarını üst üste sıraladıktan sonra işl hayatına atıldı. İlk işi Dubai’de 7 yıldızlı Burj-al Arap Otel’de Al-Muntaha isimli restorant’ta 2 yıldızlı Alman Şef Bjrön Alexandre Panek ile 4,5 çalıştı. Daha sonra Dünyanın en iyi Yüz Lokantası isminde bir Kitap satın aldı. Bu Kitabın içinden seçtiği 35 Lokantaya email attı. Bu lokantalardan bir tanesinden cevap geldi ve halen bu lokantada aşçılık yappmaktadır. Dubai’de kaldığı sure içinde çok kapsamlı şarap eğitimi aldı. Daha sonra Avusturya’ya giderek dünyanın en iyi yüz retorantından biri olan 2 yıldızlı bayan aşçı, dünyanın en iyi bayan aşçılarından birisi 60-65 yaşlarında Johanna Maier ile çalışmaya başladı . Tolgar Mireli’nin hedefleri Avrupa’nın değişik ülkelerinde 4 veya 5 yıl daha farklı lokantalarda tecrübeler kazanmak daha sonra Uzakdoğu’ya gitmek ve en sonunda Türkiye’ye gelip dünyanın en iyi lokantalarından birisini açmak. Tolgar Mireli’ye yemeklerini tatma fırsatı yarattığı için teşekkür eder kendisine bol şanslar dileriz. Sizler de Düya Mutfaklarını yakından tanımak isterseniz her Salı DAÜ Tower’ a mutlaka uğrayınız.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık