Ana Sayfa Kültür & Sanat DAÜ'de genç gurme şef Tolgar Mireli’den leziz tatlar

DAÜ'de genç gurme şef Tolgar Mireli’den leziz tatlar

Michelin yıldızlı ünlü restoranlar da çalışan genç gurme şef Tolgar Mireli deneyimlerini Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi konuğu olan KKTC Otel müdür,şef ve aşçılarına sundu.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2012 Çarşamba 09:53
DAÜ'de genç gurme şef Tolgar Mireli’den leziz tatlar

Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile yapımı  paylaşılan leziz tatlar görücüye çıktı.

 

Sanat eseri gibi hem göz zevki hem de damak tadına hitap eden 5 farklı yemekden oluşan mönüyü öğrencilerle birlikte hazırlayan Mireli mönüyü uygulama restoranı Tower’da üniversite personeli ve bölge halkının yanı sıra KKTC turizmin önde gelen otellerinin,(Merit oteller Grubu, Cratos Premium, Arkın Palm Beach, Nuhun Gemisi, Salamis Bay Conti Resort ve Oscar Resort )  otelleri müdür  şef ve ahçılarının  beğenisine sundu.

 

Konuyla ilgili İSMET EZEL – mağusa haber ajansı’na bilgi veren  DAÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan KILIÇ Mutfak Sanatları bölümünün ülkemizin gurme şef yetiştiren en seçkin eğitim kurumlarından birisi olduğunu ifade etti. Misafir şef mönüsü kapsamında geleneksel olarak davet ettikleri gurme şeflerin deneyimlerini paylaştıkları eğitim programına bu dönem  dünyanın Michelin Yıldızlı en ünlü 100 restoranından birisi olan Avusturyanın Salzburg şehrindeki Hubertus Restoranında  çalışan genç şef Tolgar Mireli’yi ülkemizde ağırlamaktan mutlu olduklarını vurgulayan Kılıç öncelikli hedeflerinin  ülkemizin turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu gurme şef adaylarını yetiştirmek olduğunu, bu amaç doğrultusunda eğitim veren DAܒnün  altyapısı ve eğitmen kadrosu ile  kaliteli eğitimden ödün vermeden belirlediği  misyon doğrultusunda çalışan uluslararası seviyede bir eğitim kurumu olduğunu söyledi.

 

Misafir şef mönüsü ile Tolgar Mireli’yi sadece öğrencilerle değil sektör ve yerel halkla da bütünleştirmeyi hedeflediklerini  vurgulayan  Kılıç kendileri için eğitim ve işbirliği anlamında çok önemli bir yeri olan stratejik ortak olarak gördükleri turizm sektörünün seçkin temsilcilerini de bu vesileyle  Üniversitede görmekten  duydukları memnuniyeti ifade etti. Hem sektöre hem de Avusturya’da dan gelen Mireli’ye teşekkürlerini bir kez daha sunarak  sözlerini Mutfak Sanatları alanında eğitim gören öğrencilerin gelişimi için hem profesyonel hem de akademik alanda tanınmış gurme şefleri ülkemize davet etmeye devam edeceklerini ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak turizm eğitiminde taşıdıkları amiral gemisi misyonunu mutlaka devam ettireceklerinin altını çizerek tamamladı.

 

Yemeğin sonunda otel yöneticileri MİRELİ ile tanıştılar ve ona öğrencilerle birlikte yaptıkları lezzet için teşekkür edip başarı dilediler.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık