Ana Sayfa Yurt Davalar kabul edilmedi

Davalar kabul edilmedi

Başbakanlık önünde toplanmanın bedeli: “24 kişiye dava”

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 11:22
Davalar kabul edilmedi

26 Kasım’da Başbakanlık önünde yapılan eylemin ardından, BES’te örgütlü 24 emekçi hakkında “Yasa dışı toplanma, mülke tecavüz, uygunsuz tavr-ı hareket, rahatsızlık ve kamu yoluna çöp dökme” suçlamalarıyla dava okundu.

 

Polisin okuduğu davalar üzerine konuşan BES Avukatı Şefik Aşçıoğulları, son okunan davalarla birlikte, yönetim kurulu üyeleri ve başkanı da dahil toplam 28 BES üyesi aleyhine çeşitli suçlamalarla dava okunduğunu, şu anda mahkeme önünde de 3 kişinin  yargılandığı 2 davaları bulunduğunu söyledi ve polisin artık eylemcilere müdahale etmek yerine sonradan onlara dava okumayı tercih ettiğini, bu yolla eylemcileri kendilerine göre “barışçıl” bir yolla caydırmaya çalıştıklarını belirtti.

 

Eylemciler, toplanma hakkının izne tabi olmayan Anayasal bir hak olduğuna dayanarak, okunan yazılı davaların hiçbirini kabul etmedi.

 

 

YÜRÜYÜŞ YAPMANIN BEDELİ: 15 KİŞİYE DAVA


 

Konu ile ilgili yargilaniyoruz.org adresinden şu açıklama yapıldı: “Geçtiğimiz hafta ise, sendikal eylem ve yürüyüşlere katılan 2’si yönetim kurulu üyesi 15 BES üyesine dava okundu. Polis karakoluna “ifadelerini almak için” çağrılan 15 belediye emekçisine, “kamu düzenini bozmak” gerekçesiyle “yasa dışı toplanma” davası okundu.

 

BES’in 840 imzalı şikayet dilekçesini dikkate dahi almayan Savcılığın, polisin okuduğu davaları mahkemeye taşıyıp Anayasal haklarını kullanan ve adaletsizliğe karşı çıkan emekçilere ceza davası açıp açmayacağını henüz bilmiyoruz... Yeni davalara karşı takipte olacağız.”

 

 

12 ARALIK’TA MAHKEMEDEYİZ

 

“LTB önünde yapılan eylemlerle ilgili olarak aleyhlerine ceza davası getirilen belediye emekçileri Fehim Şemmedi, Mustafa Yalınkaya ve Evren Hüseyin Zabit’in “darp, kasti hasar, rahatsızlık” suçlarıyla yargılandıkları iki ayrı dava Lefkoşa Mahkemesi’nde 12 Aralık Çarşamba günü sabah 9’da görüşülecek.

 

Meşru mücadelelerinin karşılığında belediye emekçilerine açılan davalar, yasaların halk için değil düzeni korumak için kullanıldığını göstermektedir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık