Ana Sayfa DAVUTOĞLU'NDAN ATEŞKES MESAJI

DAVUTOĞLU'NDAN ATEŞKES MESAJI

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Hamas ile İsrail arasında üç günlük insani ateşkese ilişkin, "Ateşkesin sürekli olması ve akan kanın durması için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2014 Cuma 09:22
DAVUTOĞLU'NDAN ATEŞKES MESAJI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hamas ile İsrail arasında Gazze'de üç günlük insani ateşkes konusunda anlaşmaya varılmasına ilişkin, "Ateşkesin sürekli olması ve akan kanın durması için çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ateşkes öncesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile görüştüğünü belirtti.

Davutoğlu ayrıca, bu gece Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal ve Atiyye ile telekonferans gerçekleştirerek, ateşkese dair son detayları gözden geçirdiklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yoğun çaba sarf eden Kerry, Atiyye ve Meşal'e, teşekkür ederek, "Ateşkesin sürekli olması ve akan kanın durması için çalışmaya devam edeceğiz. Büyük oranda tahrip olan Gazze’nin yeniden imarı ve yaraların bir an önce sarılması da en önemli önceliklerimiz arasında" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Katar'dan açıklama

Öte yandan, Türkiye ve Katar Dışişleri Bakanları, Hamas ile İsrail arasında Gazze'de üç günlük insani ateşkes konusunda anlaşmaya varılmasına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından, 1 Ağustos'ta yerel saatle 08.00’de başlayacağı duyurulan ve uzatılmadığı takdirde 72 saat sürecek insani ateşkesin memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Filistin Ulusal Yönetimi’nin, Gazze’de sürdürülebilir bir ateşkesi müzakere etmek üzere, tüm Filistinli grupları içerecek bir heyetle Kahire’ye seyahat etmesine yönelik yeni girişimin de kuvvetle desteklendiği ifade edilen açıklamada, şunlar belirtildi:

"Bu yeni süreci, Filistin Ulusal Birlik Hükümeti içindeki tüm Filistinli grupların, söz konusu hükümete olan siyasi bağlılıklarını güçlü bir şekilde ortaya koyması dolayısıyla, büyük memnuniyetle karşıladık. Güçlü biçimde desteklediğimiz bu sürecin en kısa zamanda, İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanının başladığı günden bu yana ayrım gözetilmeksizin öldürülmekte olan Gazze'deki masum Filistinli sivillerin had safhada ihtiyaç duyduğu, sürdürülebilir bir ateşkesle sonuçlanmasını temenni ediyoruz.

Açıklamada, ABD yönetiminin oynadığı önemli rolün memnuniyet ve takdirle karşılandığı, Mısır'ın da sürece ev sahibi olmak suretiyle sağladığı kolaylaştırıcı katkının takdir edildiği bildirildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İsrail’i, masum insanların hayatlarını ve mülklerini koruyacak, bölgeye acil insani yardım ulaştırılmasına imkan sağlayacak sürdürülebilir bir muhtemel ateşkes mutabakatına uymaya kuvvetle çağırıyoruz. Türkiye ve Katar'ın geçtiğimiz hafta, ABD ile koordinasyon halinde yürüttükleri ortak çabalarının bir ölçüde doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkan bu yeni sürecin başlatılmasına katkıda bulunmuş olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Taraflar arasında müzakere edilmiş, sürdürülebilir bir ateşkes için çalışma ve bu amaçla Birleşmiş Milletler, ABD, Mısır ve diğer uluslararası ortaklarla işbirliğini sürdürme taahhüdümüzü yineliyoruz."

Muhabir: Halit Gülşen

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık