Ana Sayfa Yurt Define avcılarına para cezası verildi

Define avcılarına para cezası verildi

Karpaz’a bağlı Boltaşlı köyünde dedektör ile eski eser arayan ve kazı yapan sanık Ömer Sezer, Recep Keser, Emrah Özdemir ve Mahmut Nurçin dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. “İzinsiz kazı yapmak” ve “İzinsiz dedektör tasarruf etmek ve kullanmak” suçlarından yargılanan her 4 sanık 700’er TL para cezasına mahkum edildiler.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2013 Cumartesi 12:16
Define avcılarına para cezası verildi

KÖSTEBEK GİBİ HER YERİ KAZDILAR…

Sanık Ömer Sezer, Recep Keser, Emrah Özdemir ve Mahmut Nurçin, 11 Mart 2012 tarihinde eski eser bulmak için Boltaşlı köyüne giderek, sanık Sezer ile Keser, gözcülük yapmış, sanık Özdemir ile Nurçin ise dedektörle define arayıp 11 noktayı kazmışlardı. Sanık Özdemir ile Nurçin, ihbar alan polisin olay yerine gelmesiyle birlikte kürekleri ve dedektörü saklayarak kaçmışlardı.

 

10 YILA KADAR HAPİS CEZASI ÖNGÖRÜLÜYOR…

Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Ayşen Toroslu, Ömer Sezer, Recep Keser, Emrah Özdemir ve Mahmut Nurçin’i aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bularak mahkum ettiğini açıkladı. Toroslu, yasa koyucunun “İzinsiz kazı yapmak” suçu için 10 yıla kadar hapis cezası veya 400 TL’ye kadar para cezası öngördüğünün altını çizerek, sanıkların işledikleri suçların ciddi ve vahim suçlar olduğunu vurguladı. Ülkemizin kültür varlığının ve mirasının korunması için eski eserlerin korunması gerektiğine dikkatleri çeken Toroslu, sanıkların Boltaşlı’da define aramak için adeta köstebek gibi 11 noktada kazı yaptıklarını anımsattı. Toroslu, sanıklara bir verilecek en uygun cezanın para cezası olduğunu belirterek tüm sanıkları birinci davadan 400’er TL, ikinci davadan 150’şer TL ve üçüncü davadan 150’şer TL para cezasına mahkum ettiğini açıkladı. Ayrıca sanıklar 2 yıl sulh ve sükununu koruyacaklarına ve benzeri bir suç işlemeyeceklerine dair 150’şer bin TL kefalet senedi imza edecekler.

 

Yenidüzen

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık