Ana Sayfa Gündem Denktaş anıt mezarı proje yarışması sonuçlandı

Denktaş anıt mezarı proje yarışması sonuçlandı

1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı ve Müzesi Uluslararası Proje Yarışması sonuçlandı.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2012 Salı 17:01
Denktaş anıt mezarı proje yarışması sonuçlandı

Yarışmaya 104 proje katıldı. Yarışmada Türkiye’den katılan Mehmet Metin Polat ve Bilge Altuğ’un projesi birinci oldu. Ş.Selim Velioğlu, Erce Funda, Mustafa Orkun Özüer ve Ersen Gömleksiz’in projesi ikinci; Cihan Sevindik’in eseri ise üçüncülüğü elde etti. “Melike Altınışık-Coşkun Alper Derinboğaz”, “Doğuşcan Aladağ-Umut Baykan”, “Umut İyigün-Saffet Kaya Bekiroğlu-Olaf Gipser-Murat Aksu”, “Barış Demir-Gülşah Örs Demir-Tuna Han Koç” ile “Hüseyin Bütüner-Işıl Sencar Ertosun-Cem Korkmaz”ın projeleri mansiyona layık görüldü.

 

Yarışmanın ödül töreni 27 Aralık Perşembe saat 17.00’de Acapulco Otel’de gerçekleştirilecek. Törende dereceye giren eserler de sergilenecek. Eserlerin sergilenmesine, 28 Aralık-26 Ocak tarihleri arasında Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de devam edilecek. AKM’deki sergide halkın projelerle ilgili değerlendirmesini aktarabileceği defter açılacak. Juri Başkanı Ekrem Bodamyalızade, TAK’a yaptığı açıklamada, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’den Prof.Dr.Alper Ünlü, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şebnem Hoşkara, Kıbrıs Türk Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öge, Jack Pringle ve Yücel Köken’in görev yaptığı jürinin eserleri “Mimarlık bilimi ve sanatına uygunluk”, “Etik bağlam” ve “Estetik bağlam” başlıkları altında değerlendirdiğini söyledi.

 

Bodamyalızada, bir soru üzerine, yarışmaya katılan 104 eserin yüzde 20’sinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC); yüzde 5’inin KKTC-Türkiye Cumhuriyeti (TC) ortaklığı; yüzde 5’nin Almanya, İspanya, Hollanda ve İngiltere;, yüzde 1’nin TC-yurt dışı ortaklığında ve geriye kalan eserlerin ise Türkiye’de hazırlandığını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"YÜRÜ DERLERSE, HAZIRIM"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık